Výstup na Kilimandžáro s dětmi

Kilimandžáro zdolala sedmiletá dívka

Občas se setkáváme s dotazy, jestli mohou vzít rodiče na výstup na Kilimandžáro (5 895 metrů nad mořem) své děti. Podle oficiálních pravidel se děti mohou na výstup na Kilimandžáro vydat až od deseti let. Ovšem existuje možnost požádat si o výjimku.

V roce 2018 na vrchol hory Kilimandžáro vystoupala teprve sedmiletá Montannah Kenneyová z amerického Texasu. Stala se tak nejmladší dívkou na světě, která nejvyšší africkou horu pokořila. Výstup na vrchol Kilimandžára absolvovala se svou matkou. Montannah, pocházející z texaského Austinu, zdolala nejvyšší africkou horu na počest svého zemřelého otce. „Čím výš se dostanu, tím blíž mu v nebi budu,“ svěřila se americkým novinářům před výstupem. Montannah původně neměla matku při výstupu doprovázet, ale sama o něj projevovala tak velký zájem, že matku nakonec přesvědčila. „Neustále jsem ji varovala, že jí může být po cestě velmi špatně a že na výstup budeme muset tvrdě trénovat,“ sdělila novinářům její matka. Montannah se však nenechala odradit a každý víkend po dobu šesti týdnů v rámci přípravy absolvovala několikahodinový trek. Vrchol Kilimandžára nakonec společně pokořily v březnu 2018. Ten den jí ještě nebylo osm let.

Případ Montannah je extrémní. Minimální věk pro výstup na Kilimandžáro deset let má svoje opodstatnění a o výjimky by se mělo žádat jen v opravdu výjimečných případech. Ovšem děti, které už dovršily tuto minimální věkovou hranici, je podle našeho názoru možné na Kilimandžáro s sebou vzít. Měly by ale být splněny tři hlavní podmínky. První je, že by sami děti měli o výstup projevovat velký zájem. Určitě by neměly být do něčeho podobného nuceny. Druhá je, že by měly být na výstup dobře fyzicky i psychicky připraveny (to platí i pro dospělé). Při výstupu můžou zažít únavu, žaludeční nevolnost, bolesti hlavy. Je třeba, aby s tím dopředu počítaly. Samozřejmě je vhodné zlepšit před výstupem fyzickou kondici a ověřit, že jsou děti schopné a ochotné absolvovat za den několikahodinový pochod, nejlépe v horách. A třetí je kontrola zdravotního stavu a souhlas vašeho pediatra. Dětský lékař by měl ověřit, že výstupu nebrání žádné zdravotní potíže. Za splnění výše uvedených podmínek si můžete užít výstup na Kilimandžáro jako celá rodiny i s vašimi dětmi. Pokud by někdo (dítě nebo i dospělý) měl takové potíže, že už by dál nemohl nebo nechtěl pokračovat ve výstupu, tak se dá vždy skončit v základním táboře pod vrcholem (kolem 4 500 metrů nad mořem) a na závěrečný noční pochod až na vrchol už nemusí. Mohou zůstat přes noc ve stanu a druhý den dopoledne pokračovat s navrátilci z vrcholu ve společném sestupu.

Pokud se rozhodnete pro vaši rodinnou dovolenou na Kilimandžáru, zde se můžete podívat na naši nabídku. Rádi vám poradíme s výběrem vhodné trasy a délky výstupu. Spoustu informací o různých trasách výstupu na Kilimandžáro, vhodném období a dalších praktických rad najdete také na stránkách www.VystupNaKilimandzaro.cz, které připravila skupina našich klientů, kteří už s námi Kilimandžáro zdolali. My bychom určitě volili delší výstupy na minimálně sedm, nebo raději i více dní (například trasou Lemosho nebo Machame), aby byl dostatek času na aklimatizaci. Délka aklimatizace hraje velkou roli a ovlivňuje, s jak velkými obtíži se při výstupu na Kilimandžáro můžete potkat a jaké budou vaše šance, že se dostanete až na vrchol.

Podobné příspěvky