Národní park Mkomazi

Národní park Mkomazi

Všeobecné informace o parku Mkomazi

Ačkoli Mkomazi není tak slavné a nenabízí tolik možností pro pozorování divoké zvěře ve srovnání se Serengeti, Ngorongoro a dalšími parky v severní Tanzanii, jeho divoká scenérie s horami, záchranná stanica nosorožců a chovná stanice divokých afrických psů to bohatě kompenzuje.

Park sdílí svou severní hranici s rozlehlým keňským národním parkem Tsavo West a mezi těmito parky cestují stěhovavá stáda slonů, zeber a oryxů v závislosti na změnách srážek v průběhu roku.

Oryx je krásné zvíře
Oryx je krásné zvíře

Mkomazi se nachází pod svahy pohoří Usambara a Pare Eastern Arc a pod dohledem zasněženého vrcholu Kilimandžára. Má zvláštní scénickou přitažlivost. Jedná se o klasickou suchou krajinnou rezervaci skládající se z rozptýlených šedozelených křovinatých keřů protkaných savanovými lesy a pastvinami.

Proč navštívit Mkomazi?

  • Park není příliš známý a proto má své kouzlo. Není přeplněný turisty a zvířata se v něm chovají přirozeně.
  • Mkomazi je životně důležité útočiště pro dva vysoce ohrožené druhy, nosorožce černého a afrického divokého psa.
  • S více než 400 zaznamenanými druhy je zde dobré pozorování ptáků.
  • Je to levná alternativa k hlavním severním národním parkům (Serengeti, Ngorongoro a další).
  • Park nabízí pěší safari, začínající od hlavní brány.

Výskyt zvířat v parku Mkomazi

Divoká zvěř se v parku vyskytuje řídčeji, než v jiných parcích. Zvířata, která jsou zde pravidelně k vidění na projížďce za zvěří, jsou žirafa, dik-dik, zebra, pakoně, gazela Grantova a topi. Na pláních lze někdy vidět stáda oryxů a park Mkomazi je v období dešťů útočištěm pro slony přicházející ze sousedního Tsavo West.

Žirafy s pohořím na pozadí v parku Mkomazi
Žirafy s pohořím na pozadí v parku Mkomazi

Unikátem a velkou atrakcí parku jsou černí nosorožci, kteří zde byli znovu vysazeni poté co byli v oblasti zcela vyhubeni. Kvůli bezpečnosti je aktuání populace přiblžně 30 jedinců držena v ohraničeném a oploceném prostoru rozlehlé záchranné stanice. Turisté zde mohou pozorovat nosorožce z bezprostřední blízkosti během speciálního výletu auty z parku.

Odborný tým chovné stanice v Mkomazi vrátil do divoké přírody v ekosystému Mkomazi/Tsavo v posledních letech také více než 200 ohrožených divokých afrických psů.

Divocí psi v parku Mkomazi

Občas můžete narazit na gerenuka, jak stojí na zadních nohách a okusuje keře. Kudu menší je další antilopa, která zde hledá úkryt mezi keři.

Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Mkomazi je fantastickým cílem pro pozorovatele ptáků. Je zde zaznamenáno více než 450 ptačích druhů.

Velcí pozemní ptáci, jako je pštros, drop kori, sekretář a zoborožec, jsou na zdejších travnatých pláních zcela běžní.

Přestože pozorování ptáků je dobré po celý rok, listopad až duben je nejlepší doba, protože jsou přítomni stěhovaví ptáci z Evropy a severní Afriky. To je také čas pro hnízdění.

Počasí v parku Mkomazi

Tanzanie je mírně pod rovníkem na jižní polokouli. To znamená, že v našich letních měsících (červenec, srpen) je v Tanzanii „zima“. Ovšem v i v zimě si můžete během vaší dovolené v Mkomatzi užít průměrné celodenní teploty kolem 20°C, které jsou ideální pro safari. Počítejte ale s poměrně poměrně chladnými rány (8-10°C).

Jinak je klima v Mkomazi obvykle suché a teplé až horké. Vzhledem k vyšší nadmořské výšce se ale nemusíte bát žádných extrémů. Nejteplejšími měsíci jsou říjen až duben, nejchladnější květen až září.

Další věc, kterou je třeba zohlednit při výběru termínu návštěvy Mkomazi, je množství srážek. Obecně existují dvě období dešťů: „dlouhé deště“ jsou od března do května a „krátké deště“ od listopadu do prosince. Ani během období dešťů většinou neprší celý den. Měsíce s největším množstvím srážek jsou březen a prosinec. Nejméně prší od června do září.

Období sucha – červen, červenec, srpen, září a říjen – denní počasí je jasné a slunečné. Běžné jsou odpolední teploty kolem 27°C. V noci se ochladí s minimálními teplotami kolem 16°C. V tomto období téměř neprší.

Období dešťů – listopad až květen – stejně jako v období sucha jsou teploty poměrně stálé, ale vlhkost je vyšší. Odpolední teploty jsou obvykle kolem 30°C a noční teploty jsou kolem 19°C.

Listopad a prosinec – „krátké deště“ – někdy mezi listopadem a prosincem přichází období dešťů. Tyto deště pravděpodobně neovlivní negativně vaši cestu, protože není obvyklé, aby pršelo delší dobu. Odpolední přeháňky jsou pravděpodobnější.

Leden a únor – mezi krátkými a dlouhými dešti bývá sušší období s méně srážkami. Přesné načasování je ale nejisté.

Březen, duben a květen – „dlouhé deště“ – prší častěji, i když ne často celý den. Tyto měsíce jsou nejdeštivější a nejvíce zatažené. Vlhkost je zvýšená a může být horko.

Kdy navštívit park Mkomazi

V období sucha, od června do října, je nejlepší čas pro pozorování divoké zvěře v parku, protože vegetace je řidší a zvířata se shromažďují u vody. Obzor bývá mlhavý a okolní hory jsou méně viditelné.

Scenérie a výhledy na hory jsou naopak nejlepší v období dešťů, od listopadu do května. Park je krásný a zelený, pohled na hory je jasnější.

Březen až květen je mimo sezónu, takže ceny ubytování jsou nižší. Přiletěli stěhovaví ptáci, takže je skvělý čas na pozorování ptáků. Toto je také nejlepší čas pro pozorování slonů a některých dalších býložravců migrujících z keňského parku Tsavo. Některé silnice se během dešťů stávají neprůjezdné. Tráva je velmi dlouhá, takže zvěř je obtížnější pozorovat.

Jak se tam dostanu?

Mkomazi leží trochu stranou ve srovnání s ostatními hlavními parky v severní Tanzanii (Serengeti, Ngorongoro a další), ale lze je navštívit cestou do pohoří Usambara.

Mkomazi se nachází hned vedle malého města Same, které je dostupných 112 km na jih od Moshi. Vzhledem k nepříliš vzdálenému Moshi se občas návštěva parku kombinuje s výstupem na Kilimandžáro.

Historie národního parku Mkomazi

Odlehlá a zpočátku nepřístupná rezervace byla založena v roce 1951, ale nikdy nepřilákala finanční podporu poskytovanou známějším místům, jako je chráněná oblast Ngorongoro a národní park Serengeti.

Teprve od roku 1989, kdy tanzanská vláda znovu přezkoumala stav rezervace a označila ji za národní park, byl uznán její skutečný význam a důležitost.

Od roku 2021 mohou turisté navštívit nosorožce v záchranné stanici a pozorovat je z bezprostřední blízkosti.

Externí odkazy

Můžete se podívat na článek o národním parku Mkomazi na české Wikipedii.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd na národního parku Mkomazi? Umíme to zařídit.

Standardní itineráře zahrnující park Mkomazi:

Další národní parky Tanzanie

Návrat na přehled národních parků v Tanzanii.

Podrobnější informace o dalších národních parcích v Tanzanii: