Let balónem v Serengeti

Let balónem v národním parku Serengeti
Let balónem v národním parku Serengeti

Let balónem v Serengeti je zážitkem, kterému se nic nevyrovná, obzvláště v době, kdy probíhá unikátní Velká migrace zvěře v národních parcích Serengeti a Masai Mara.

V tomto článku se pokusíme zprostředkovat tento zážitek pomocí fotografií pořízených během jednoho takového letu a informací, jak konkrétně to celé probíhá.

Na věku nezáleží, let balonem si užijí všichni.

Serengeti je jedním z nejúžasnějších ekosystémů na světě. Scéna Velké migrace je jednou z nejoblíbenějších v Tanzanii. Prozkoumávání národního parku Serengeti džípem je určitě samo o sobě velmi zajímavé, ale (vý)let balónem při východu slunce vám dá zcela jinou a unikátní perspektivu. Užijete si hodinový let horkovzdušným balónem při východu slunce s pozorováním divoké zvěře a po skončení si vychutnáte snídani na savaně a přípitek.

Všechny obrázky v tomto článku byly pořízeny během safari horkovzdušným balónem. Při slabém osvětlení a v pohybujícím se horkovzdušném balónu je docela obtížné zachytit divokou zvěř, ale nakonec se to jejich autorovi docela podařilo. Viděl a vyfotil spoustu divoké zvěře, jako jsou lvi, pakoně, sloni, hyeny, zebry, buvoli, šakali, antilopy, gazely, orli a jestřábi, abychom jmenovali alespoň některé.

O lvy není v parku Serengeti nouze
O lvy není v parku Serengeti nouze
Let balónem v Serengeti - zebry pozorované z balónu
Zebry pozorované z balónu v NP Serengeti

Cena za let balónem v Serengeti

Cena za let balónem v národním parku Serengeti se mění podle vybrané společnosti, ročního období, místa a dalších okolností. Velmi orientačně můžete počítat s 500-700 USD za osobu. Není to levné, ale za svoje peníze dostanete opravdu unikátní zážitek a profesionální služby.

Občas také provozovatelé nabízí různá akce a zajímavé slevy pro lidi co mají narozeniny, výročí svatby, novomanžele, apod.

Cena zahrnuje:

  • včasné vyzvednutí z vašeho tábora nebo chaty
  • převezení na místo startu – během cesty zahlédnete zvířata, takže je to bonusový čas strávený na safari
  • namístě startu jsou k dispozici káva, čaj, sušenky a také záchody a na řadě míst i wifi
  • přibližně hodinový let horkovzdušným balónem při východu slunce
  • pořízení fotografií provozovatelem během letu a jejich pozdější předání v elektronické formě
  • tradiční přípitek šampaňským po přistání
  • transfer nazpět na místo startu na snídani
  • bohatá snídaně
  • profesionálně zpracovaný certifikát o absolvování letu
  • odvoz nazpět do vašeho tábora nebo chaty, opět během cesty zahlédnete zvířata, takže je to další bonusový čas strávený na safari.

Nejlepší čas pro let horkovzdušným balónem v Serengeti

Nejlepší časy pro safari horkovzdušným balónem v národním parku Serengeti jsou velmi podobné nejlepší době pro návštěvu parku obecně a pozorování Velké migrace. Více o pohybu hlavních stád se dočtete v našem článku o Velké migraci.

Leden-únor, první polovina března: zima je nejlepší čas na návštěvu jižního Serengeti a chráněné oblasti Ngorongoro. V zimě na těchto rozlehlých a hojných pastvinách najdete obrovské populace s pakoni, zebrami a samozřejmě predátory. Únor je také obdobím telení, což je vhodná doba pro pozorování mladých volně žijících zvířat a také v době, kdy je pravděpodobné, že predátoři získají nějakou snadnou kořist.

Neobvyklé není pozorování slonů
Neobvyklé není pozorování slonů

Druhá polovina března, duben, květen: Jaro je období dešťů, které řadu turistů odrazují. Můžete však získat nižší ceny za safari a ubytování.

Červen-září, první polovina října: během léta Velká migrace míří na sever. V prvních měsících léta najdete stádo poblíž řeky Grumeti v západním koridoru parku. Později kolem řeky Mara na hranici s Keňou. Sledování, jak se stáda setkají s krokodýli během přechodu řeky, může být zážitkem na celý život.

Druhá polovina října, listopad-prosinec: Během podzimních dešťů se velká stáda navrací v rámci Velké migrace na pastviny na jihu parku.

Let balónem v Serengeti - zebry pozorované z balónu
Pakoně pozorované z balónu v NP Serengeti

Průběh a délka letu

Let trvá přibližně 60 minut, ale celý zážitek trvá několik hodin. Nejprve vás vyzvedneme z vaší chaty a odvezeme na místo startu letu balónem. Na vaší projížďce ve tmě spatříte také divokou zvěř. V Serengeti nemůžete dělat noční safari, takže tato projížďka je sama o sobě jedinečným zážitkem a můžete zahlédnout některá zvířata, která jinak není možné během dne vidět, protože jsou aktivní pouze v noci.

Po přijetí na místo startu se můžete občerstvit, zajít si na záchod a dostanete školení jak do balónu nastupovat a jak se v něm chovat.

Let balónem v Serengeti - příprava
Příprava balónu na let

Start je jediná část letu kdy budete možná pociťovat nějakou nejistotu nebo obavy. Poté, co se vznesete do vzduchu, už je let velmi klidný, tichý, příjemný a relaxující.

Obsluha balónu jsou profíci.

Po přibližně hodině letu přistanete v savaně a dáte si tradiční sklenku šampaňského, která je „povinností“ na závěr každého letu balónem.

Pak pojedete nazpět na místo startu, kde bude připravena bohatá snídaně.

Po cestě se pravděpodobně několikrát zastavíte, abyste pozorovali v okolí divoká zvířata. Po snídani, která trvá přibližně hodinu, se přesunete zpět do vašeho kempu nebo lodge. Domů si odnesete profesionálně zpracovaný certifikát.