Let balónem v Serengeti

Let balónem v Serengeti je zážitkem, kterému se nic nevyrovná, obzvláště v době, kdy probíhá unikátní Velká migrace zvěře v národních parcích Serengeti a Masai Mara.

Let balónem v národním parku Serengeti
Let balónem v národním parku Serengeti

V tomto článku se pokusíme zprostředkovat tento zážitek pomocí fotografií pořízených během jednoho takového letu a informací, jak konkrétně to celé probíhá.

Serengeti je jedním z nejúžasnějších ekosystémů na světě. Scéna Velké migrace je jednou z nejoblíbenějších v Tanzanii. Prozkoumávání národního parku Serengeti džípem je určitě samo o sobě velmi zajímavé, ale (vý)let balónem při východu slunce vám dá zcela jinou a unikátní perspektivu. Užijete si hodinový let horkovzdušným balónem při východu slunce s pozorováním divoké zvěře a po skončení si vychutnáte snídani na savaně a přípitek.

Všechny obrázky v tomto článku byly pořízeny během safari horkovzdušným balónem. Při slabém osvětlení a v pohybujícím se horkovzdušném balónu je docela obtížné zachytit divokou zvěř, ale nakonec se to jejich autorovi docela podařilo. Viděl a vyfotil spoustu divoké zvěře, jako jsou lvi, pakoně, sloni, hyeny, zebry, buvoli, šakali, antilopy, gazely, orli a jestřábi, abychom jmenovali alespoň některé.

Let balónem v Serengeti - zebry pozorované z balónu
Zebry pozorované z balónu v NP Serengeti

Cena za let balónem v Serengeti

Cena za let balónem v národním parku Serengeti se mění podle vybrané společnosti, ročního období, místa a dalších okolností. Velmi orientačně můžete počítat s 600-700 USD za osobu. Cena zahrnuje:

  • Včasné vyzvednutí z vašeho tábora nebo chaty
  • Převezení na místo startu, během cesty zahlédnete zvířata, takže je to bonusový čas strávený na safari
  • 1 hodinový let horkovzdušným balónem při východu slunce
  • Přípitek šampaňským po přistání
  • Transfer nazpět na místo startu na snídani
  • Snídaně
  • Odvoz nazpět do vašeho tábora nebo chaty, opět během cesty zahlédnete zvířata, takže je to další bonusový čas strávený na safari
Let balónem v Serengeti - příprava
Příprava balónu na let

Nejlepší čas pro let horkovzdušným balónem v Serengeti

Nejlepší časy pro safari horkovzdušným balónem v národním parku Serengeti jsou velmi podobné nejlepší době pro návštěvu parku obecně a pozorování Velké migrace. Více o pohybu hlavních stád se dočtete v našem článku o Velké migraci.

Leden-únor, první polovina března: Zima je nejlepší čas na návštěvu jižního Serengeti a chráněné oblasti Ngorongoro. V zimě na těchto rozlehlých a hojných pastvinách najdete obrovské populace s pakoni, zebrami a samozřejmě predátory. Únor je také obdobím telení, což je vhodná doba pro pozorování mladých volně žijících zvířat a také v době, kdy je pravděpodobné, že predátoři získají nějakou snadnou kořist.

Druhá polovina března, duben, květen: Jaro je období dešťů, které řadu turistů odrazují. Můžete však získat nižší ceny za safari a ubytování.

Červen-září, první polovina října: Během léta Velká migrace míří na sever. V prvních měsících léta najdete stádo poblíž řeky Grumeti v západním koridoru parku. Později kolem řeky Mara na hranici s Keňou. Sledování, jak se stáda setkají s krokodýli během přechodu řeky, může být zážitkem na celý život.

Druhá polovina října, listopad-prosinec: Během podzimních dešťů se velká stáda navrací v rámci Velké migrace na pastviny na jihu parku.

Let balónem v Serengeti - zebry pozorované z balónu
Pakoně pozorované z balónu v NP Serengeti

Délka letu

Let trvá 60 minut, ale celý zážitek trvá několik hodin. Nejprve vás vyzvedneme z vaší chaty a odvezeme na místo startu letu balónem. Na vaší projížďce ve tmě spatříte také spoustu divoké zvěře. V Serengeti nemůžete dělat noční safari, takže tato projížďka je sama o sobě jedinečným zážitkem a můžete zahlédnout některá zvířata, která jinak není možné během dne vidět, protože jsou aktivní pouze v noci.

Po 60 minutách letu přistanete v savaně a dáte si sklenku šampaňského. Pak pojedete na místo startu, kde bude připravena snídaně. Po cestě se pravděpodobně několikrát zastavíte, abyste pozorovali v okolí divoká zvířata. Po snídani, která trvá přibližně hodinu, se přesunete zpět do kempu nebo lodge.

O lvy není v parku Serengeti nouze
O lvy není v parku Serengeti nouze
Neobvyklé není pozorování slonů
Neobvyklé není pozorování slonů