Výstup na Mount Meru

Výstup na Mount Meru

Standardní nabídka pro výstup na Mount Meru

Pomůžeme vám vybrat tu nejlepší variantu výstupu na Mount Meru. V případě vašeho zájmu přizpůsobíme program vašim možnostem a požadavkům.

Podrobnější informace o Mount Meru

Mount Meru (Mt. Meru) je druhá nejvyšší hora v Tanzánii, hned po Kilimandžáru, a pátá v Africe. Jedná se o vyhaslou sopku (stejně tak jako Kilimandžáro) a nachází se v Národním parku Arusha. Kdysi byla Mt. Meru dokonce vyšší než Kilimandžáro, ale velká dávná erupce snížila jeho výšku. Výstup na Mount Meru se někdy využívá jako příprava a aklimatizace pro výstup na Kilimandžáro. Může to být ale i zcela samostatný a krásný trek do hor.

Co se týče atraktivity krajiny, je Mt. Meru srovnatelné s Kilimandžárem. Během výstupu na Mt. Meru budete procházet různými vegetačními stupni podobně jako na Kilimandžáru (tropickým pralesem, horskými loukami, alpskými polopouštěmi a mrazovými pouštěmi, pouze s výjimkou ledovce). Z vrcholu Mt. Meru ve výšce 4 566 metrů nad mořem budete mít za příznivého počasí krásné výhledy na národní park Arusha, jezera Momella, Kilimandžáro a vzdálené pláně na západ od Kilimandžára.

Podrobnější informace o výstupu na Mt. Meru

Výstup a sestup obvykle trvá dohromady 3–4 dny a technicky je v některých vyšších pasážích i o něco náročnější, než výstup na samotné Kilimandžáro. Vyžaduje dobrou fyzickou kondici a během poslední části výstupu při lezení přes kameny je třeba být pozorný a opatrný.

Pokud byste nechtěli na nejvyšší vrchol ale pouze na tzv. Ash Cone uprostřed kráteru, lze to zvládnou za dva dny s jedním přespáním v kempu na hoře. Pokud byste chtěli vylézt na Ash Cone i na nejvyšší vrchol, pak je třeba si na to naplánovat 5 dní.

Vzhledem k nižší nadmořské výšce je ale na Mt. Meru výrazně nižší riziko zdravotních problémů spojených s nižším obsahem kyslíku ve vzduchu.

Stejně tak jako na Kilimandžáru je třeba mít s sebou průvodce, kuchaře a nosiče.

Díky tomu, že se na něm pohybuje méně turistů než na Kilimandžáru, můžete si během treku užít nedotčenou přírodu.

Výhled z Mount Meru
Výhled z Mount Meru, v dálce Kilimandžáro

Vše začíná obvykle už den před výstupem, kdy vás v Arushi na hotelu navštíví průvodce, dá vám úvodní školení a provede kontrolu vybavení. Toto je ten správný okamžik mu říct o svých případných zdravotních problémech a omezeních (astma, bolavé koleno, závratě, …). Vždy se pokusíme najít takové řešení, abyste se dostali co nejvýše, ale současně aby to bylo pro všechny bezpečné. Průvodce není manžel(ka), před ním byste neměli mít žádné tajnosti 🙂

Ráno vás vyzvedneme na hotelu a zavezeme do národního parku Arusha. Výstup začíná na bráně Momela ve výšce 1 387 metrů nad mořem. Zde se zdržíte přibližně jednu hodinu, možná i více, kvůli vyřízení formalit potřebných ke vstupu, vážení zavazadel nosičů a také kvůli tomu, že většinou se ráno spojí několik různých skupin a dostanou jednoho společného rangera na cestu jako doprovod. Takže ten kdo přijde první čeká nejdéle.

Během čekání budete mít možnost si sníst obědový balíček. Zde si dejte pozor, v okolí se pohybují paviáni, kteří jsou „drzí jak opice“ a budou si chtít z vašeho oběda v nestřežené chvíli uloupit. Takže vytáhněte si z batohu vždy jen to jídlo co právě jíte a nenechávejte ostatní jídlo ležet volně na stole. Je slušná šance, že byste o něj přišli. Pokud uvidíte u některého stolu sedět rangery z parku, sedněte si vedle nich, z těch mají paviáni respekt, hlavně z jejich holí 🙂

Cestou do hor můžete vidět různá volně žijící zvířata jako třeba guerézy pláštíkové (Black-and-white Colobus), kočkodany diadémové (Blue Monkey), paviány, prasata bradavičnatá, buvoly, zebry nebo žirafy, vzácně v nižších polohách i slony, lvi, levharty nebo hyeny. Velké, ale plaché kočky nepředstavují pro lidi velké riziko, potenciální nebezpečí hrozí například od vylekaných nebo rozzuřených buvolů. Z tohoto důvodu vás bude při výstupu doprovázet zkušený ozbrojený ranger, který je přímo zaměstnancem národního parku Arusha.

Během pobytu na hoře budete spát v chatách s dřevěnými postelemi s docela pohodlnými matracemi a polštáři. Takže jediné co potřebujete na spaní je spacák. Většinou jsou dvě patrové postele v jednom pokoji, tedy celkem až 4 osoby na pokoji. Často nejsou plně obsazené a vy tak máte k dispozici velmi komfortní prostor. K dispozici jsou v kempech i základní sociální zařízení a venkovní a vnitřní jídelny.

První kemp, kde se spí první noc se nazývá Miriakamba Hut (2 500 m n.m.). V jeho okolí se nebudete moct z bezpečnostních důvodů pohybovat sami bez rangera, právě z důvodu rizika setkání se zvířaty.

Druhý kemp, kde se spí druhou noc, se nazývá Saddle Hut 3 550 m n.m. a odtud už si budete moci vyrazit na vycházku po okolí s naším průvodcem bez rangera, protože v této nadmořské výšce už je riziko minimální. Často se z tohoto kempu dělá druhý den odpolední aklimatizační vycházka na Little Meru (3 820 m n.m.) a poté se vrátíte do kempu na večeři. Podle našeho názoru je vhodné vyrazit na Little Meru v případě příznivého počasí co nejdříve po obědě, protože počasí se může v horách kdykoliv rychle zhoršit a dá vám to více času na odpočinek a regeneraci před závěrečným nočním výstupem.

V obou kempech jsou solární panely, které zajišťují základní osvětlení pokojů a společných prostor i po setmění, ale nepočítejte moc s tím, že si zde budete moci nabít svoje telefony nebo fotoaparáty. Spoléhat se dá jen na vlastní power banku.

Pro pohyb v kempu doporučujeme mít s sebou nějaké sandály, abyste ulevili nohám unaveným několikahodinovým pochodem do kopce. Co se týče obuvi, doporučujeme dva páry turistických bot, jedny na první den výstupu mohou být nízké, druhé na druhý den a závěrečný noční výstup jsou lepší kotníkové. Pokud vám jedny zmoknou, bude těžké je v noci dostatečně rychle usušit, je lepší mít náhradní suché. Nosiči to unesou. K tomu jeden pár ponožek na každý den a ještě pár rezervních navíc.

Chatky na Mount Meru Chatky na Mount Meru

Minimální věk daný místními autoritami pro výstup na Mount Meru je 16 let. Ale je to Afrika, v případě potřeby by se asi dala zařídit i výjimka 🙂

Podpůrný tým pro výstup na Mt. Meru

Naši průvodci jsou licencovaní  a dobře trénovaní s bohatými zkušenostmi z mnoha výstupů na Mount Meru i Kilimandžáro. I díky tomu se devět z deseti návštěvníků s námi dostane až na vrchol.

Nosiči Serengeti Joy Tours vám ponesou kromě vašich věcí i další potřebné vybavení, především vodu, potraviny a potřeby na vaření a stolování a jiné.

Náš kuchař vám připraví dostatek chutného jídla z čerstvých surovin, nakoupených těsně před zahájením výstupu. Pokud máte nějaké potravinové alergie, jste vegetariáni, nebo máte nějaké speciální požadavky, určitě to řekněte průvodci nejpozději den před zahájením výstupu během úvodního školení a kontroly vybavení – většinou na to dokáže ještě zareagovat a těmto požadavkům a omezením se přizpůsobit.

Vždy když cestujete do jiné země, kde jsou jiné bakterie, mohou se s tím vaše střeva nějaký čas vyrovnávat a to i v případě, když jsou potraviny čerstvé a kuchař důkladně dbá na základní hygienické standardy. Proto nemusí být špatný nápad před výstupem a během výstupu používat preventivně probiotika, aby vás na hoře během výstupu nepotkaly nějaké střevní obtíže.

Výstup na Mount Meru lze výhodně kombinovat také s výstupem na sopku Ol Doinyo Lengai, safari v Serengeti, Ngorongoro nebo jiném parku, pobytem na Zanzibaru a jinými aktivitami v Tanzanii.

Uvítáme jakékoliv vaše dotazy a připomínky. Poradíme vám s výběrem a organizací dovolené. Rádi vám připravíme nabídku na míru podle vašich konkrétních požadavků.

    Nemáte rádi kontaktní formuláře? Tak nám prostě pošlete email na adresu info@serengetijoytours.cz.
    A nebo nám zavolejte na +420732599863.