Jak se připravit na cestu

Víza do Tanzánie

Následující informace jsou určeny k základní orientaci a jsou platné v době jejich zveřejnění. Doporučujeme, abyste si vždy před cestou ověřili na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR a u zastupitelského úřadu Tanzánie, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Pro vyřízení víza do Tanzánie máte tři možnosti: online, na vybraných hraničních přechodem po příjezdu, případně můžete požádat tradičním způsobem na ambasádě v Berlíně.

Elektronické vízum

Od konce roku 2018 je možné si vyřídit turistické vízum do Tanzánie elektronicky, takzvané eVISA. Novou žádost můžete vytvořit na: https://eservices.immigration.go.tz/visa/.

Doporučujeme požádat minimálně 10 dní před plánovanou cestou do Tanzánie!

Poplatek za podání žádosti o jednorázové turistické vízum s platností do 90 dnů pro občany ČR je 50 USD. Poplatek za podání žádosti o vízum pro několikanásobný vstup pro občany ČR je 100 USD. Jednotlivé pobyty s tímto typem víza nesmějí být delší než 90 dní. Poplatek se platí kartou.

Vyřízení eVISA lze doporučit pouze pokud máte dostatek času před odletem na podání, zaplacení a vyřízení žádosti. Může vám o něco zrychlit vyřízení celních a pasových formalit po příletu na letiště v Tanzanii. Pokud už vám moc času nezbývá (méně jak týden), vyřiďte si vízum raději po příletu na letišti.

Vízum po příjezdu do Tanzánie

Jednorázové turistické vízum na dobu nepřevyšující 3 měsíce je možné získat také na počkání na nejvýznamnějších hraničních přechodech až po příjezdu/příletu do Tanzánie:

  • Dar es Salaam International Airport
  • Zanzibar International Airport
  • Kilimanjaro International Airport
  • Namanga Entry Point (Tanzania-Kenya boarder point)

Cena jednorázového turistického víza je 50 USD. Platí se hotově a jeho vyřízení obvykle zabere okolo 30 minut, podle front na přepážkách.

Malá praktická rada pro zrychlení vyplňování žádosti po příletu, mějte připravenou vlastní propisku 🙂

Dokumenty potřebné k vyřízení víza na hranici:

  • cestovní pas platný ještě 6 měsíců po vstupu do Tanzánie
  • 1x fotografie pasového formátu (podle zkušeností našich klientů vás vyfotí přímo na letišti, pokud ji mít nebudete, takže není nutná).
  • 1x vyplněný formulář, který obdržíte na hraničním přechodu nebo už v letadle
  • také by po vás mohla být požadována kopie zpáteční letenky a/nebo rezervace hotelu

Velvyslanectví Tanzánie v Berlíně

Vízum je teoreticky možné také získat klasicky ještě před odletem do Tanzánie na Velvyslanectví Tanzánie v Berlíně:
Botschaft der Vereinigten Republik Tansania
Eschenallee 11
140 50 Berlin (Charlottenburg Westend)
Tel. 0049 30 3030800, Fax 0049 30 30308020
Úřední hodiny: Po-Pá: 9:00 – 16:30, Vízová sekce: 10:00 – 13:00

Cena jednorázového turistického víza je 50 EUR, s příplatkem 20 EUR lze požádat o expresní vyřízení žádosti během jednoho dne. Platí se převodem na účet.

V poslední době ale velvyslanectví žádosti o klasická víza nepřijímá a žadatele odkazuje na elektronickou žádost o eVISA.

Upozornění

Udělení víza je plně v kompetenci příslušných tanzanských orgánů. CK Serengeti Joy Tours nemůže nést zodpovědnost za případné neudělení víza a nemůže vrátit zaplacenou zálohu, pokud jej zákazník zrušil z důvodu neudělení vstupního víza do Tanzanie. Ještě se nám ale nestalo, že by některý z našich českých klientů vízum nedostal.

Celní předpisy

Při cestování do Tanzánie je povoleno mít u sebe 200 ks cigaret, nebo 50 ks doutníků, nebo 250 g tabáku. Také je povolen 1 litr alkoholu s obsahem alkoholu vyšším než 22% nebo 2 litry alkoholu s obsahem alkoholu nižším než 22%.

Zakázán je vývoz i dovoz jakýchkoliv předmětů či výrobků pocházejících z divoké zvěře (např. trofejí, výrobků ze slonoviny či kůže z chráněných zvířat), ale také i mořských živočichů. Celníkům se nemusí zamlouvat vývoz například různých mušlí, nebo náramků ze sloních žíní nebo dikobrazích ostnů, které můžete v dobré víře v Tanzanii koupit na trhu jako suvenýr.

Od 1. června 2019 je zakázáno dovážet do Tanzanie jednorázové plastové sáčky, tašky a pytle různých tvarů a velikostí. Nařízení je ve svém znění hodně striktní, a hrozí i pokutami, ale praxe ukazuje, že zabalit si nějaké oblečení do plastových pytlů se stahovací šňůrkou nebo do pevných nákupních tašek o vyšší gramáži nebývá při příletu problém. V případě nepříjemných dotazů je třeba argumentovat tím, že se jedná o tašky pro opakované použití, které si z Tanzanie zase odvezete. Určitě se ale vyhněte dovozu tenkých jednorázových sáčků na svačiny a tenkých igelitových tašek z obchodních řetězců, které se většinou po jednom použití vyhazují.

Očkování pro cesty do Tanzánie

Před cestou do Tanzánie je třeba, abyste navštívili svého lékaře a zkonzultovali s ním potřebná očkování. V ČR existuje také řada specializovaných pracovišť cestovní medicíny, kde dostanete ty nejlepší informace ohledně očkování a ochrany před malárií v Tanzanii. Níže uvedené informace mají pouze informativní charakter.

Žloutenka A

Oba dva typy žloutenky  A i B jsou virového původu a postihují především játra. Onemocnění  hepatitidou A se šíří nejvíce orální cestou, znečistěnýma rukama, kontaminovanou vodou, kostkami ledu, zeleninou a dalšími potravinami. Označuje se jako infekční žloutenka nebo takzvaná „nemoc špinavých rukou“ a riziko nákazy je v rozvojových zemích poměrně vysoké. Žloutenka typu B se přenáší krví nebo jinými tělními tekutinami nakažené osoby (podobně jako HIV) a riziko přenosu je tak v případně zodpovědného chování menší. Onemocnění však bývá těžší a rekonvalescence delší než v případě žloutenky typu A.

Očkování proti žloutence typu A by pro cestovatele do rozvojových zemí, a tedy i Tanzanie, mělo být pravidlem. 

Žloutenka typu A je neživá vakcína, takže ji lze podat současně s vakcínou proto žluté zimnici.

Existují kombinované vakcíny chránící proti oběma typům žloutenky A+B. Pozor, takové kombinované očkování proti žloutence A+B je třeba opakovat pro zajištění dlouhodobé ochrany. Kontaktujte svého lékaře, ideálně dva měsíce před plánovaným odjezdem.

Vzhledem k dlouhé inkubační době žloutenky typu B je možné si zajít na očkování až po návratu z kratšího pobytu v Tanzánii, pokud to nestihnete před odjezdem. Před tím, než by případně nemoc vypukla, vám i takové dodatečné očkování poskytne určitou ochranu.

Žlutá zimnice

Žlutá zimnice je virové krvácivé horečnaté onemocnění které se vyskytuje v Africe a Jižní Americe. Na ostrově Zanzibar se prakticky nevyskytuje. Pokud byste cestovali na pevninu Tanzanie, riziko nákazy žlutou zimnicí se v některých oblastech malinko zvyšuje, ale je stále v porovnání s jinými zeměmi velmi nízké.

Podle nařízení vlády Tanzánie je záznam o platném očkování proti žluté zimnici vyžadován pouze při příletu z endemické (trvale přítomné) oblasti výskytu žluté zimnice, což jsou vybrané země subsaharské Afriky a Latinské Ameriky. Jedná se o ochranu před zavlečením žluté zimnice do Tanzánie. Certifikace se provádí  v mezinárodním očkovacím průkazu. Při příletu z Evropy nebo po více než 6 dnech od opuštění endemické oblasti  toto očkování není při příletu do Tanzanie povinné.

Například při oblíbeném letu z Vídně s Ethiopian Airlines na letiště Kilimandžáro (JRO) s tranzitem v Addis Abebě kratším než 12 hodin bez opuštění letiště se na vás povinnost očkování proti žluté zimnici nevztahuje.

Pokud ale v Etiopii strávíte při mezipřistání více jak 12 hodin, a pak poletíte do Tanzanie, nebo poletíte z Evropy nejdříve do Nairobi v Keni, a z Nairobi pak pojedete autem neb autobusem do Tanzanie, můžou po vás úředníci na hranici očkování proti žluté zimnici chtít. Zkušenost některých klientů říká, že se úředníci spokojí s ukázáním žlutého mezinárodního očkovacího průkazu v němž jsou „nějaká“ očkování a s tvrzením že žlutá zimnice je tam samozřejmě také, protože těm kódům a razítkům stejně moc nerozumí. Není to ale něco, co bychom doporučovali.

Potvrzení o očkování proti žluté zimnici po vás mohlo být v minulosti vyžadováno po příletu na Zanzibar bez ohledu na to, odkud jste cestovali. Ovšem po roce 2018 by už nemělo být, pokud přilétáte z oblasti, kde se žlutá zimnice pandemicky nevyskytuje. Úředníci na letišti na Zanzibaru někdy nová pravidla zapomínají nebo ignorují, ale důsledné připomenutí toho, že cestujete z oblasti, kde se žlutá zimnice nevyskytuje, a očkování tudíž nepotřebujete, by mělo být dostatečné, aby vás pustili. Můžete se naučit nebo si i vytisknout následující anglické formulky: „I don’t need vaccination because I haven’t come from a yellow fever area / I have come directly from Europe / I didn’t leave the airport in Addis Abeba“, …

V každém případě, požadavky země na povinnost očkování proti žluté zimnici se mohou měnit na základě uvážení místních orgánů.  Doporučujeme cestovatelům před cestou ověření informací na konzulátu nebo velvyslanectví.

Jedna dávka očkování proti žluté zimnici  chrání dlouhodobě, za 10-14 dní nastupuje dlouhodobá protilátková ochrana.

Jelikož se jedná o živou vakcínu, je potřeba být týden v klidu bez alkoholu a sportu. Současně také nelze podávat další živou vakcínu. Současně s vakcínou proti žluté zimnici lze ale podat například vakcínu proti žloutence typu A, protože to je neživá vakcína.

Malárie

Proti malárii neexistuje očkování. Můžete se chránit pomocí antimalarik, které se užívají preventivně. Ty ale mohou mít různé vedlejší účinky a názory na jejich užívání se velmi liší. 

Malárie se v Tanzanii vyskytuje endemicky. Rozhodnutí ohledně druhu a způsobu antimalarické profylaxe patří plně do kompetence odborníků na cestovní medicínu – závisí např. na přesné oblasti pobytu, ročním období, délce pobytu, aktuální klimatické situaci, plánovaných aktivitách a výletech, základním zdravotním stavu cestovatele, atd. 

Při výstupu na Kilimandžáro a pohybu převážně v oblastech nad 1 800 metrů nad mořem není preventivní braní antimalarik nutné, protože komáři, kteří jsou přenašeči malárie, se zde v podstatě nevyskytují.

Na ostrovech Zanzibar a  Pemba je také menší riziko malárie. Doporučuje se, a měla by být dostatečná, preventivní ochrana před komáry, to je používání moskytiér, účinných repelentů, elektrických odpuzovačů do zásuvky, nosit v podvečer dlouhé rukávy a nohavice a jiná podobná opatření.

Moskytiéra je výbornou ochranou proti komárům

Moskytiéry patří k běžnému vybavení hotelových pokojů v Tanzanii. Ty si vozit nemusíte. Určitě ale nezapomeňte na kvalitní repelenty, například velmi účinný Predator MAXX Plus (cena kolem 200 Kč), který nejen odpuzuje, ale také hubí hmyz a používá se na kůži i na oblečení, nebo také Predator Outdoor (cena kolem 200 Kč), který poskytuje velmi silnou a dlouhodobou ochranu při aplikaci na oblečení, boty, batohy, stany, chatky, moskytiéry, interiér auta apod.

Do některých oblastí pod 1800 metrů nad mořem v pevninské části Tanzanie se preventivní antimalarika doporučují.

Někdo je zastáncem preventivního braní antimalarik, někdo spoléhá na kvalitní repelenty. Zde se musíte rozhodnout sami, vždy po konzultaci se svým lékařem. Preventivní antimalarika lze vynechat a kromě repelentů si vzít s sebou i pohotovostní antimalarika.

Cholera

Riziko nakažení cholerou v Tanzanii je nízké (pouze lokální ohniska) a očkování se obvykle doporučuje pouze zdravotnickým pracovníkům pracujícím v oblastech se zvýšeným výskytem.

Nemoc se přenáší infikovanou vodou, jídlem, stolicí nebo zvratky nemocného. Nejlepší ochranou je vyhnout se kontaminované vodě a potravinám. Doporučuje se pít pouze balenou vodu, horké nápoje, tepelně upravené potraviny a vlastnoručně loupané ovoce a zeleninu.

Ostatní očkování

Doporučuje se zkontrolovat si před odjezdem stav povinných rutinních očkování v ČR, jako je například záškrt, tetanus, dětská obrna, spalničky a další.

Shrnutí a základní doporučení

Pevninská Tanzánie

Pokud máte dostatek času před odletem (2 měsíce), nechte si jako minimum udělat očkování proti žloutence typu A+B a pro klid v duši zvažte se svým lékařem pro vaši vlastní ochranu také očkování proti žluté zimnici.

Pokud cestujete z oblasti, kde se žlutá zimnice endemicky vyskytuje, pak je očkování proti žluté zimnici povinné a po příletu bude po vás vyžadováno potvrzení.

Pokud jste očkování nechali na poslední chvíli (14 dní před odletem), pak jako minimum doporučujeme žloutenku typu A (případně současně podle okolností žloutenku typu A a žlutou zimnici).

Zanzibar

Na Zanzibaru se žlutá zimnice prakticky nevyskytuje, takže očkování pro vaši vlastní ochranu je zbytečné. Nezapomeňte ale ani zde na žloutenku.

Další zdravotní rizika

V Africe obecně, takže i v Tanzanii, je rozšířeným problémem nemoc AIDS způsobená virem HIV. Protože se jedná o nemoc přenášenou pohlavním stykem, je toto téma v Tanzanii ve veřejném prostoru tabu a to samozřejmě nepřispívá ke zvýšení povědomí o této nemoci a omezení jejího šíření. Situaci také zhoršuje negativní přístup církve k používání kondomů. Pro turisty se nemoc AIDS může stát problémem především při sexuální turistice, případně při potřebě transfuze krve v případě zranění.

Cestovní lékárnička

Na dovolenou do Tanzánie si nezapomeňte vzít cestovní lékárničku. Jejím obsahem by měly být:

  • léky proti bolesti a horečce (Ibalgin, Paralen, …),
  • probiotika (Biopron, Enterol, …) – doporučujeme brát i preventivně,
  • léky na průjmy a střevní potíže (Imodium, Endiaron, …),
  • antihistaminika na zklidnění při poštípání nebo při jiných alergických reakcích (Zyrtec, Zodac, …),
  • rychlý prostředek k zastavení menšího krvácení (Traumacel S Dry, …)
  • obinadlo, náplasti s polštářkem i bez,
  • dezinfekční roztoky (Jodisol, …),
  • mast na urychlení hojení (HemaGel, …),
  • mast na infikované rány (Framykoin, …),
  • gely na spáleniny – mohou se hodit i při spálení od slunce na horách nebo u moře (Water Jel, …),
  • teploměr, jehlu, pinzetu,
  • dále, pokud míváte příslušné potíže, můžete potřebovat léky proti nevolnosti v autě (Kinedril), oční kapky pro případ zánětu oka (Ophtalmo-Septonex), mast proti kožním mykózám na nohou (Canesten, Canespor), mast proti oparům rtů (Herpesin, Zovirax), mast na otoky nohou a podobně.
  • Někdo doporučuje vzít si B-komplex a používat ho preventivně jako odpuzovač komárů.

Nezapomeňte na vlastní léky, které pravidelně užíváte. Dejte si je do příručního zavazadla, abyste je měli v případě potřeby po ruce v letadle.

Další léky, jako například antibiotika, antimalarika a podobně vždy konzultujte s vaším lékařem.

Jak se dostat do Tanzánie

Pokud se chcete dostat do Tanzánie z České nebo Slovenské republiky, pak je samozřejmě vzhledem ke vzdálenosti přes 6 000 km volbou číslo jedna letecká přeprava. Délka přímého letu do Tanzánie je přibližně osm až devět hodin podle cílového letiště, většina letů je ale s minimálně jedním přestupem, a celková délka letecké přepravy je tak přibližně dvanáct až patnáct hodin.
Pokud budete ochotní akceptovat dva a více přestupů a nebo delší čekání na letišti, může se vám podařit sehnat o něco levnější letenky, než je uvedeno níže. Pokud naopak budete mít pevný termín a budete spěchat, může být cena letenky i o něco vyšší. V případě, že se vám nepodaří najít vhodné letenky na dovolenou v Tanzanii, dejte nám vědět, pomůžeme vám.

Lety na letiště Kilimanjaro (JRO)

Na letiště Kilimanjaro je obvykle nejvýhodnější spojení z Vídně s Ethiopian Airlines (Star Alliance) s odletem ve 22:00, přestupem v Addis Abeba a příletem následující den ve 12:50. Přílet po obědě je výhodný, protože vám umožní dostat se včas na hotel v Moshi nebo Arushi, absolvovat případné úvodní školení k výstupu na Kilimandžáro nebo safari a dostatečně si odpočinout a připravit se na následující den. Nazpět můžete letět v 18:10 opět s přestupem v Addis Abeba a příletem 5:45 druhý den ráno. Odlet nazpět v 18:10 vám umožní neztrácet čas a absolvovat ještě nějaký půldenní výlet nebo safari v den odletu. Cena takové zpáteční letenky se pohybuje od 14 000 do 18 000 Kč. Pro obyvatele Moravy je to jasná volba.

Ethiopian Airlines
Ethiopian Airlines

U letů z Prahy je třeba počítat s cenou letenky 20 000 Kč a více, takže se vám může vyplatit dojet si do Vídně i z Čech.

Pokud jste ze západních nebo jižních Čech, může pro vás být zajímavé letět z Mnichova s Emirates nebo KLM za ceny obvykle od 16 000 Kč do 20 000 Kč.

Pro obyvatele severní Moravy je k dispozici také řada letů s Fly Dubai z Krakova s přestupem v Dubaji za ceny kolem 20 000 – 21 000 Kč.

Výše uvedené ceny letenek jsou pouze orientační, letecké společnosti je mohou kdykoliv změnit. Lety se dvěma přestupy bývají o něco levnější než lety s jedním přestupem.

Lety na letiště Zanzibar (ZNZ)

Pro lety na Zanzibar je k dispozici dostatek letů z Vídně s Emirates s přestupem v Dubaji a nebo s Qatar Airways s přestupem v Dauhá. Obvyklá délka letu i s přestupem čtrnáct až dvacet hodin, obvyklá cena 14 000 až 16 000 Kč.

Z Prahy létá také Qatar Airways a další společnosti. Počítejte s o trochu delším časem nebo o trochu vyšší cenou (kolem 16 000 Kč), rozdíly ale nejsou velké a většinou se při letu na Zanzibar nevyplatí jet do Vídně nebo na jiné letiště za o trochu lepším spojením.

Pro obyvatele severní Moravy může být zajímavé spojení s Emirates z Krakova za ceny kolem 16 000 – 17 000 Kč.

Vybavení pro pobyt v Tanzanii

Výstup na Kilimandžáro

Vybavení pro výstup na Kilimandžáro naleznete v námi doporučeném samostatném článku Výstup na Kilimandžáro – potřebné vybavení.

Ne vše, co si s sebou vezete do Tanzánie budete potřebovat během výstupu na Kilimandžáro. Proto doporučujeme si vaše věci zabalit a zorganizovat následujícím způsobem:

  • Do Tanzanie pravděpodobně pojedete s jedním odbaveným zavazadlem, nejčastěji s jedním velkým kufrem na kolečkách, ale může to být i velký batoh nebo velká cestovní taška. Do něj si dáte všechny věci, co potřebujete nejen na výstup na Kilimandžáro, ale také na safari a na celý pobyt.
  • Je třeba mít s sebou jednu samostatnou cestovní tašku (nebo batoh), do kterého si dáte po příjezdu na hotel v Moshi pouze ty věci, které budete potřebovat během samotného výstupu na Kilimandžáro (spacák, teplé oblečení, náhradní boty, …). Tuto tašku vám během výstupu ponesou nosiči. Ti si ji dají do svého vlastního vaku a proto nemusíte řešit, jak se jim ta vaše taška ponese. Ale měla by to určitě být měkká taška (nebo batoh) a ne tvrdý kufr. Pokud je vaše taška nepromokavá, máte vyhráno. Pokud ne, může se hodit zabalit oblečení a ostatní věci uvnitř do velkých igelitových pytlů. Vaky nosičů totiž většinou nejsou 100% nepromokavé.
  • Pokud máte menší tašku a velký spacák, co se vám do ní s ostatními věcmi na výstup nevleze, není to problém, spacák lze nosičům dát samostatně, nejlépe zabalený v nepromokavém obalu. Vlastní karimatku nepotřebujete.
  • Ostatní věci co jste si přivezli do Tanzanie, co nebudete na hoře potřebovat, si můžete bezpečně uschovat ve vašem velkém kufru (nebo v jiném hlavním zavazadle) na hotelu a vyzvednete si je po návratu z hory. Nemusíte se bát tam nechat i (bez)zrcadlovku s teleobjektivem na safari a podobně.
  • Na hoře budete také potřebovat jeden malý denní batoh (10-25 l), který si ponesete sami a do kterého si dáte vodu v lahvi a/nebo čaj v termosce, malou svačinku, pláštěnku, náhradní ponožky, jednu vrstvu oblečení navíc a podobné drobnosti, bez kterých se neobejdete v průběhu denního výstupu.
Ukázka nepromokavé cestovní tašky vhodné pro výstup na Kilimandžáro

Pokud jste zapomněli něco z vybavení nebo nechcete záměrně vézt vše z Česka, můžete si je za poplatek vypůjčit v naší půjčovně vybavení v Moshi.

Safari

Na safari doporučujeme lehké volné prodyšné oblečení. Ideálně z přírodních materiálů v přírodních barvách, což vás pomůže ochránit před poštípáním hmyzem a zároveň nebudete výraznými barvami dráždit divokou zvěř. Vhodné jsou dlouhé nohavice rukávy. Je to ochrana proti slunci i komárům. Ale většina lidí má stejně kraťasy a tričko 🙂 takže v takovém případě nezapomeňte na kvalitní opalovací krém a repelent.

Důležitá je také vhodná pokrývka hlavy. Může být i kšiltovka, ale nejlepší je klobouk, který ochrání i uši a krk, případně šátek. Pokud žádný nemáte, v Tanzánii budete mít dost příležitostí si nějaký zakoupit „za babku“, často i před samotným vstupem do parku s logem parku. Stačí, když dáte vědět našemu průvodci. Následně si ho můžete přivést domů jako suvenýr. Určitě se budou hodit i sluneční brýle.

Ráno nebo pozdě večer může být docela zima, proto nezapomeňte i na teplé oblečení (bunda, svetr).

Protože během klasického safari trávíte čas v autě, můžete mít i sandály. Pokud se ale vydáte na pěší safari nebo nějakou vycházku, myslete na pohodlné turistické boty s pevnou patou.

Pokud máte dalekohled, nezapomeňte ho doma, může se hodit.

Safari se spaním v lodgích

Pokud si objednáte ubytování v lodgích, můžete počítat s ubytováním hotelového typu, kde pro vás bude vše zajištěno: postele, čisté povlečení, ručníky, základní hygienické potřeby, jídelna a podobně.

Safari se spaním ve stanech

Pokud si objednáte safari se spaním v kempu v obyčejném stanu, pak stany, matrace, pokrývky a kempingové vybavení pro vás zajistíme my. Vezměte si svoje hygienické potřeby.

Není to nutné, ale doporučujeme klientům si vzít s sebou do stanu i svoje vlastní povlečení, kterým si můžete povléct námi poskytnuté přikrývky a polštáře. Některým lidem nevyhovuje spát na nepovlečené dece nebo se jí zakrývat.

V případě safari se spaním ve stanech můžeme také doporučit vzít si vlastní spacák, protože nad ránem mohou klesnout teploty na některých místech výjimečně až k nule.

Pokud budete chtít spacák, ale nebudete si chtít brát do letadla svůj vlastní, půjčíme vám za poplatek náš spací pytel. V takovém případě je z hygienických důvodů lepší si vzít vlastní vložku do spacáku.

Elektrické zásuvky v Tanzánii

V Tanzanii obvykle není problém s výpadky elektřiny. Podobně jako v ČR, napětí v síti je 230 V, frekvence 50 Hz. V Tanzanii se můžete setkat se zásuvkami dvojího typu. Nové zásuvky typu G vychází z britské normy (obdélníkové trojkolíkové vidlice), ve starších domech se lze setkat i se zásuvkami typu D na velké kulaté trojkolíkové vidlice, do kterých mohou pasovat i některé dvojkolíkové vidlice. I když se české zástrčky někde dají použít, je potřeba si přibalit na cesty do Tanzánie minimálně adaptér typu G podle britské normy. Tento by měl na velké většině míst stačit. Pokud byste chtěli mít 100% jistotu, můžete si koupit i adaptér na starší typ D.

Cena jednoho adaptéru v rozumné kvalitě se pohybuje od 100 do 200 Kč. Doporučujeme zakoupit před odletem v ČR. V Tanzanii můžete koupit i levnější, ale tam je cena na úkor kvality a příliš to nedoporučujeme.

Ceny a placení v Tanzanii

Měna

V Tanzanii se platí místní měnou – šilinky, značka TZS. Získat je můžete na místě výběrem z bankomatu, obvyklý limit jednoho výběru je asi 380 000 – 400 000 šilinků (3 800 – 4 000 Kč), ale z jednoho bankomatu je možné vybírat opakovaně. Bez problémů můžete také proměnit americké dolary na šilinky a nebo platit v hotelech a restauracích americkými dolary.
Na směnu dolarů na šilinky je lepší mít bankovky v hodnotě 50 a 100 USD, dostanete za ně lepší kurz. Je to překvapivé, ale je to tak v Tanzanii téměř všude. Menší bankovky 5–20 USD neproměňujte, nechte si je na placení suvenýrů nebo spropitného. Výhodnější kurz pro směnu je v centru města, na letišti se nevyplatí vyměňovat velký obnos.
Při nákupu dolarů v ČR si dávejte pozor, abyste dostali neponičené bankovky vydané po roce 2006. Starší a poškozené bankovky bývá problém v Tanzanii směnit.
Eura nedoporučujeme, protože vám je běžně v hotelech a restauracích v Tanzanii započítají ve stejném kurzu jako dolary.

Platební karty

V supermarketech, hotelech a řadě turistických restaurací v Tanzanii lze platit kartou. Běžně akceptované karty jsou Mastercard a VISA. Při placení kartou dodržujte základní bezpečností opatření, nikdy ji nespouštějte z dohledu.
Při placení kartou jsou často v Tanzanii účtovány poplatky a to až do výše 5%. Proto je většinou výhodnější si kartou vybrat z bankomatu šilinky a pak platit hotově.

Ceny v restauracích

měnaTZSměnaCZK
Jídlo v místní restauraci 7 00070
Jídlo v restauraci pro turisty (2-3 chody) 25 000250
Fast food combo (McDonalds) 12 000120
Pivo místní točené nebo lahev (0,5 l)2 50025
Pivo importované lahev (0,33 l)4 00040
Coca Cola, Pepsi, Soda100010
Balená voda (0,33 l)65065
Káva espresso3 00030

Ceny v marketech

měnaTZSměnaCZK
Balená voda (1,5l) 1 36014
Lahev vína17 000170
Pivo místní lahev (0,5 l) 2 35023
Pivo importované lahev (0,33 l) 3 35033
Mléko (1 l)2 43024
Bochník čerstvého bílého chleba (500 g)1 20012
Banány (1 kg)2 05020

Obecně platí že v místních obchodech a restauracích zaplatíte (v šilincích) podstatně méně než v turistických oblastech (v dolarech). Pokud vám nevadí místní prostředí a kuchyně, pak můžete v Tanzanii jíst a pít velmi levně. V hotelech a lepších restauracích se připravte na běžné turistické ceny.
Velmi levně pořídíte ovoce na ulici a na vesnických trzích, především tam kde se pěstuje a v sezóně sklizně. 

Více aktuálních informací o cenové hladině v Tanzánii naleznete na https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Tanzania

Pivo

V Tanzánii se nejčastěji setkáte s místními ležáky Kilimanjaro, Safari, Serengeti a Castle. Podle našeho názoru i většiny našich klientů je nejlepší Kilimanjaro. Pokud je dobře vychlazený, jeho chuť je na africké poměry velmi dobrá a osvěžující. V obchodě je koupíte jako půllitrovou lahev za 1-2 USD, v lodgích obvykle za 3-4 USD.

Úplně nejlepší pivo v Tanzanii se pravděpodobně dělá v malém pivovaru Twiga v Arushi zaměřeném na různá speciální a řemeslná piva (lager, stout, Ale, IPA, …). Piva Twiga se vaří podle německého zákona o čistotě z roku 1516 a při jejich výrobě se používají pouze slad, chmel, kvasnice a nejlepší horská pramenitá voda. Ovšem tato piva jsou dostupná jen v některých obchodech a hotelech, například v Africa Safari Arusha, kde je mají za 5 USD za třetinku. Ve většině běžných obchodů a hotelů je zatím nenajdete. Určitě je ale najdete, a dokonce točené, v pivovarské hospodě Twiga Brewpub umístěné v nákupním centru AIM Shopping Mall v Arushi. A také si můžete zajít na exkurzi přímo do tohoto pivovaru, která trvá cca 20 minut a vstup je zdarma. Pouze je třeba se na ni předem objednat.

Spropitné (Tip)

V Tanzanii je obvyklé dávat personálu spropitné (anglicky „tip“). Je to pro ně významné přilepšení k jinak obecně nepříliš vysokým tanzanským mzdám. Spropitné se obvykle dává po skončení celého programu, ale pokud chcete, můžete dát jeho část i v průběhu programu jako ocenění za služby poskytnuté v uplynulém dni. Jeho výši je možné a vhodné přizpůsobit kvalitě poskytnutých služeb.

Pokud předáváte spropitné více lidem dohromady, například podpůrnému týmu na Kilimandžáru, je vhodné jim písemně sdělit, kolik je komu z celkové částky určeno (například průvodce dostane víc než nosič, viz níže v článku). Nejlepší je napsat částky pro jednotlivé lidi na papír nebo na obálku a předat společně s penězi. Zabrání se tak zbytečným nedorozuměním a dohadům mezi členy týmu.

Safari

Řidičům, kteří jsou obvykle současně i průvodci na safari, je vhodné dát za celou skupinu částku 8-12 USD na den, pokud se jedná o levnější safari ve stanech. Pokud jste na dražším safari s ubytováním v „lodgích“, pak je vhodná částka 10-20 USD na den. Pokud jste nespokojeni, můžete dát i méně. V takovém případě je ale vhodné vysvětlit důvody nižšího spropitného. Pokud dáte naopak něco navíc, pak samozřejmě svého řidiče/průvodce velmi potěšíte.

Pokud jste na safari ve stanech, pak s vámi pojede i kuchař. Jeho úloha je pro vás také důležitá. Kuchařům je vhodné dát spropitné ve výši 5-8 USD na den podle spokojenosti.

Příklad: Je vás pět v autě, jste na čtyřdenním safari ve stanech. Průvodce se snažil, ale občas se vám i něco nelíbilo. Rozhodnete se dát za celou skupinu řidiči 10 USD na den. Kuchař byl výborný, dáte mu 8 USD na den. Celkem 18 USD na den za celou skupinu. To je 4 x 18 = 72 USD za celé safari. Po rozpočítání na členy skupiny to vyjde na 72 / 5 = necelých 15 USD na jednoho.

Kilimandžáro

Při výstupu na Kilimandžáro je doporučené spropitné na den 15-25 USD pro průvodce, 10-20 USD pro pomocné průvodce, 10-15 USD pro kuchaře a 8-10 USD pro nosiče. Za každý dolar navíc vám budou všichni opravdu velmi vděční. A pokud jim zanecháte něco ze svého vybavení, které už po výstupu na Kilimandžáro nebudete potřebovat, pak je samozřejmě také potěšíte, především nosiče, kteří jsou obvykle rádi za jakoukoliv drobnost.

Na Kilimandžáru doporučujeme poslední den ráno si nechat svolat celou skupinu a vyplatit spropitné každému členovi zvlášť. Pokud nebudete mít drobné, abyste nachystali spropitné pro každého zvlášt, můžete dát celou sumu průvodci, aby ji rozdělil, ale vždy je vhodné říct přede všemi, jaká částka je pro každého určená. Můžete to třeba i napsat na obálku. Zamezí se tím případným dohadům mezi členy týmu kdo kolik měl dostat, protože pro ně se jedná o opravdu velké přilepšení k jejich rodinným rozpočtům a každý dolar navíc je po ně důležitý.

Počty členů porpůrného týmu na trasách kde se spí ve stanech

Přibližné počty členů podpůrného týmu na Kilimandžáru na šestidenních trasách kde se spí ve stanech (Machame, Rongai, Lemosho, Northern Circuit) jsou následující:

  • Skupina 1 člověk: 1 průvodce, 1 kuchař, 5 nosičů
  • Skupina 2 lidé: 2 průvodci, 1 kuchař, 7 nosičů
  • Skupina 3 lidé: 2 průvodci, 1 kuchař, 10 nosičů
  • Skupina 4 lidé: 2 průvodci, 1 kuchař, 13 nosičů
  • Skupina 5 lidí: 3 průvodci, 1 kuchař, 16 nosičů

Tyto počty nejsou náhodné. Jsou dány vyhláškami národního parku Kilimandžáro, které přesně stanovují počty průvodců pro různě velké skupiny a také omezují maximální váhu na jednoho nosiče na 20 kg (15 kg věci klientů + 5 kg jeho osobní věci).

Počty členů porpůrného týmu na trasách kde se spí v chatách

Přibližné počty členů podpůrného týmu na Kilimandžáru na šestidenních trasách kde se spí v chatách (Marangu) jsou následující:

  • Skupina 1 člověk: 1 průvodce, 1 kuchař, 3 nosiči
  • Skupina 2 lidé: 2 průvodci, 1 kuchař, 5 nosičů
  • Skupina 3 lidé: 2 průvodci, 1 kuchař, 7 nosičů
  • Skupina 4 lidé: 2 průvodci, 1 kuchař, 9 nosičů
  • Skupina 5 lidí: 3 průvodci, 1 kuchař, 11 nosičů

Skutečné počty nosičů závisí na množství a váze zavazadel a můžou se mírně lišit od výše uvedeného.

U delších tras (7 a více dní), jsou počty o něco vyšší, protože je třeba nést více jídla a dalšího vybavení.

Přesný počet členů vašeho pomocného personálu si můžete vyžádat u vašeho průvodce po zahájení výstupu u brány národního parku. Po zvážení všech zavazadel se stanoví přesný finální počet nosičů a ten už by se dále neměl měnit.

Příklad výpočtu spropitného na Kilimandžáru: Jdete čtyři trasou Machame, šestidenní výstup. Máte 2 průvodce, 1 kuchaře a 12 nosičů. Hlavní průvodce vás ani neurazil, ani nenadchnul. Byl zdvořilý, ale nebyl moc komunikativní, dáte mu tedy 20 USD na den (střed pro hlavního). Pomocný byl fajn, usměvavý, ochotný vždy poradit, vysvětlit, dáte mu tedy také 20 USD na den (horní hranice pro pomocného). Jídlo bylo většinou dobré a v dostatečném množství, kuchaři dáte 12 USD (střed pro kuchaře) a nosiči byli v pohodě a sympatičtí, vše bylo vždy včas pro vás připravené, dáte jim tedy 10 USD na den (horní hranice pro nosiče). To dělá pro celý podpůrný tým 20 + 20 + 12 + 12 x 10 = 172 USD na den. Na šest dní je to 1 032 USD za celou skupinu. Na jednoho člena skupiny to vychází na 1 032 / 4 = 258 USD.

Mt. Meru

I na Mt. Meru potřebujete podle velikosti skupiny 1-3 průvodce, kuchaře a nosiče. Orientační počty nosičů na Mt. Meru jsou následující:

  • Skupina 1 člověk: 1 průvodce, 1 kuchař, 3 nosiči
  • Skupina 2 lidé: 2 průvodci, 1 kuchař, 4-5 nosičů
  • Skupina 3 lidé: 2 průvodci, 1 kuchař, 6-7 nosičů
  • Skupina 4 lidé: 2 průvodci, 1 kuchař, 8-9 nosičů
  • Skupina 5 lidí: 3 průvodci, 1 kuchař, 10-11 nosičů

Skutečné počty závisí na množství a váze zavazadel a můžou se mírně lišit od výše uvedeného.

Ostatní

Pokud necháte uklízečce v hotelu na posteli pár tanzanských drobných, nebo třeba jeden dolar, pak si dá jistě záležet, aby právě ten váš pokoj byl ten den nejlépe uklizený. A občas se budete divit, jaká kouzelná zvířata umí vytvořit z osušek a ručníků.

V restauracích a barech se všeobecně doporučuje nechat spropitné 5-15% podle spokojenosti.

Uklízeče na záchodech, portýry v hotelu, hlídače, průvodce v muzeích potěší i 1 000 tanzanských šilinků (10 Kč) a ještě více jeden dolar. Stále více hotelů a lodgí ale v Tanzánii přechází na systém, kdy se spropitné dává do jedné pokladny pro tyto účely vyhrazené a všechen personál si je pak rozdělí. Nemusíte tak vytahovat drobné a odměňovat každou drobnou službu (i když stále můžete, pokud chcete), ale stačí dát nějakou částku před odjezdem do společné kasičky.

Obdarovávání dětí v Tanzanii tužkami, sladkostmi a podobně moc nedoporučujeme, neboť je motivuje k žebrání. Pokud chcete pomoci chudým dětem v Africe, kupte si místní výrobky a dejte tak práci místním lidem, živitelům rodin. Tím je motivujete k práci a ne k žebrání.

Telefony v Tanzanii

Pevné linky

Z pevné linky můžete v Tanzanii volat z pošty, telefonních budek (automat na karty) nebo soukromých telefonních kanceláři, které mají podobu malého stánku na ulici a jsou velmi rozšířené.

Mobilní telefony

Spojení prostřednictvím českých mobilních telefonů (T-Mobile, Vodafone či O2) je v Tanzanii a na Zanzibaru obvykle možné. Pokrytí však není tak kvalitní jako u nás.

V Tanzanii je také již docela hodně místních mobilních operátorů. Ve městech a hotelových obchůdcích je možnost koupit si místní SIM kartu do mobilu za zhruba pět dolarů. Výhodné je pořídit si SIM kartu s nějaký datovým tarifem a volat a posílat zprávy domů zadarmo přes WhatsApp, Skype, nebo jinou podobnou službu. Pokrytí ve městech je dobré. V národních parcích a na Kilimanžáru je také někde signál, ale pochopitelně ne všude.

Zakoupenou SIM kartu si nechte od prodejce zaregistrovat, aktivovat a dobře si vyzkoušejte že funguje. Až poté mu ji celou zaplaťte.

Zdravotní péče v Tanzanii

Telefonní číslo pro nouzové volání (policie, ambulance, hasiči) je 112.

V Dar es Salaamu působí na dobré úrovni soukromá nemocnice AGA KHAN HOSPITAL (tel. + 255 22 2115151-53). Vyhledávat ošetření ve státních zařízeních, a to i v hlavním městě, se nedoporučuje. Mimo hlavní město je dostupnost lékařských zařízení omezená.

Při úrazech a nehodách mimo hlavní město je i na území Tanzanie možné využít služeb letecké záchranné služby AMREF Flying Doctors, která sídlí v Nairobi na Wilson Airport (tel. +254 203 315 454/5, http://www.flydoc.org).

Výše uvedené informace vychází z oficiálních doporučení Ministerstva zahraniční věcí České republiky, aktuálních doporučení nalezente na MZV – informace na cesty.

Pokud jste v doprovodu našeho průvodce, vždy proberte jakékoli případné problémy a potřebu zdravotní péče s ním a on vám doporučí vhodný postup a se vším vám pomůže.

Charitativní dary

Pokud byste místním rádi něco přivezli, určitě jsou skvělým dárkem školní pomůcky pro děti, například v některém sirotčinci. A všichni kluci budou nadšení z fotbalového míče a pumpičky.

Ale nejefektivnější podpora místních obyvatel je podle nás pomoci jim nákupem jejich vlastních produktů. Tím, že si budete kupovat produkty přímo na místě (suvenýry, čerstvé ovoce atd.) podpoříte místní ekonomiku a motivujete místní lidi k práci spíše než k čekání na dary.