Mapa vlajka Tanzánie

O Tanzánii

Tanzanie je stát na východním pobřeží střední Afriky. Nabídne vám vše, co můžete od Afriky očekávat. Na nekonečných pláních Serengeti se pasou obrovská stáda divokých zvířat, jejichž pravidelná roční migrace je jednou z nejzajímavějších atrakcí pro milovníky safari. Nedaleko se zvedá do výšky téměř 6 000 metrů majestátní Kilimandžáro se svou bílou sněhovou čepičkou, které láká milovníky horské turistiky. Poblíž se nachází méně známá, ale stejně krásná hora Meru. Na savanách můžete narazit na vysoké masajské pastevce a dříve vyhlášené bojovníky, z nichž někteří i dnes putují se svými stády krajinou. Na východ od tanzanské pevniny leží ostrov koření Zanzibar s krásnými plážemi s bílým pískem a průzračnou tyrkysovou vodou. Pokud byste chtěli jenom naslouchat šumění moře na lehátku pod palmami a nechtěli se nechat rušit ostatními turisty, pak je tady nedotčený ostrov Pemba.

Mapa Tanzánie

Tanzánie vznikla v roce 1964 sloučením dvou původně nezávislých států Tanganiky, ležící na pevnině u stejnojmenného jezera, a ostrovního Zanzibaru. Na severovýchodě s ní sousedí Keňa, na severu Uganda, na severozápadě Rwanda a Burundi, na západě Demokratická republika Kongo, na jihozápadě Zambie a Malawi a na jihu Mosambik.

V letech 1885–1919 bylo území německou kolonií pod názvem Německá východní Afrika. Po první světové válce připadla správa nad Tanganikou (tedy velkou částí dnešního území Tanzanie) Velké Británii. Oficiální anglický název po získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1961 a sjednocení země v roce 1964 byl United Republic of Tanganyika and Zanzibar. Ten se později změnil na United Republic of Tanzania. Název Tanzania (česky Tanzánie) je odvozen z názvů obou zakladatelských států (Tanganyika + Zanzibar).

Krásné, nostalgické, a lehce propagandistické 🙂 video o nově vzniklé Tanzánii z roku 1961 si můžete prohlédnout zde:

Originální název Tanzánie ve svahilštině je Jamhuri ya Muungano wa Tanzania, v češtině Tanzanská sjednocená republika.

Věděli jste, že i my možná pocházíme z Tanzánie? Tanzánie je totiž podle řady vědců kolébkou všeho lidstva, na jejím území byly objeveny téměř dva miliony let staré zkamenělé kostry Homo habilis (člověk zručný) – předchůdce dnešního člověka.

Další informace: