Přírodní rezervace Selous

Všeobecné informace o rezervaci Selous

Přírodní rezervace Selous (také nazývaná Selousova rezervace, zvířecí rezervace Selous nebo lovecká rezervace Selous, v anglickém originálu Selous Game Reserve) je pojmenována podle britského cestovatele a průzkumníka Fredericka Selouse. Rozkládá se na ploše 54 600 km2, což znamená, že je to největší zvířecí rezervace v Africe. Je přibližně 4x větší než Serengeti. Má dokonce o něco větší rozlohu než Čechy. Je to divočina ponechaná přírodě. Počet turistů je nesrovnatelně menší než v jiných parcích.

Na severu navazuje na národní park Mikumi, se kterým vytváří jeden ekosystém, kterého využívají migrující zvířata mezi oběma oblastmi.

Mapa Selousovy rezervace
Mapa Selousovy rezervace

Území rezervace pokrývá lesnatá savana zvaná domorodci miombo. Typickými rostlinami jsou brachystegie a akácie.

Savana v rezervaci Selous
Savana v rezervaci Selous

V rezervaci Selous žije poměrně velké množství hrochů, slonů, buvolů, pakoňů zeber, lvů a různých druhů ptáků. Také tu můžete spatřit krokodýli, psa hyenovitého a pokud budete mít štěstí, tak i vzácné nosorožce černé.

Stádo slonů - rezervace Selous
Stádo slonů v rezervaci Selous

Vzhledem k velikosti parku není koncentrace zvířat tak vysoká, jako v některých jiných parcích. Budete muset malinko více za zvířaty jezdit, ale náš průvodce je najde a bez zážitků z jejich pozorování určitě neodjedete.

V rezervaci je také možný pěší výlet s doprovodem ozbrojeného rangera.

Mezi dominanty rezervace Selous patří velká řeka Rufiji, horské vulkanické prameny, jezírka, laguny a další přírodní zajímavosti. Lze zde kombinovat safari v autech, na lodi a pěší safari. Oblasti u Lake Tagala a Beho Beho patří mezi nejzajímavější.

Turistů zatím jezdí do Selous málo a proto nabízí zážitek z nedotčené přírody. V celé rezervaci je poměrně málo kapacit pro ubytování návštěvníků a až v poměrně nedávné době byla vytvořena síť pozemních cest. Specifikem Selous jsou lovecká a fotografická safari. Při pěším safari lze zvířat vidět velmi zblízka.

Rezervace Selous - málo turistů, spojení s přírodou
Rezervace Selous – málo turistů, spojení s přírodou

Pokud máte více času, spojte návštěvu rezervace Selous s návštěvou národního parku Mikumi, národního parku Udzungwa a s dalšími parky v Jižní Tanzanii.

Výskyt zvířat v rezervaci Selous

Zvířata v parku Selous

Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Kdy navštívit rezervaci Selous

Nejvhodnější je návštěva rezervace Selous v suchém období od června do října.

Období dešťů je od prosince do dubna, menší srážky můžete zaznamenat i v listopadu a květnu.

V období vrcholícího období dešťů od března do začátku května můžou být některé ubytovací kapacity zavřené.

Počasí v rezervaci Selous

Tanzanie je mírně pod rovníkem na jižní polokouli. To znamená, že v našich letních měsících (červenec, srpen) je v Tanzanii „zima“. Naopak v našich zimních měsících (leden, únor) je v Tanzanii léto.

Suché období je od června do října. V tomto období jsou i příjemnější okolní teploty. Srážkové období je od prosince do dubna s vrcholem v březnu a dubnu. Ani ve srážkovém období neprší celý den a na safari se dá vyrazit. Květen a listopad se dají považovat za přechodové měsíce.

Národní park Mikumi - teploty
Měsíční maximální, průměrné a minimální teploty
Národní park Mikumi - srážky
Množství a pravděpodobnost srážek

Historie rezervace Selous

Části rezervace Selous byly vyčleněny již v roce 1896. V roce 1922 byla chráněná oblast rozšířena a dostala své současné jméno (po Fredericku Courteney Selousovi, britském průzkumníkovi, který byl během první světové války zabit a pohřben v této rezervaci, a jehož hrob zde lze navštívit). Oblast se nadále rozšiřovala až do roku 1975, kdy získala své současné hranice.

V roce 1963 byla rezervace Selous vyhlášena světovým dědictvím UNESCO.

V průběhu 90. let byly zahájeny snahy o propojení rezervace Selous Game Reserve s rezervací Niassa v Mosambiku, přičemž koridor pro divokou zvěř budovaný v první fázi projektu je již funkční.

Bohužel, v posledním období došlo ke snížení míry ochrany v rezervaci a některým zásahům do jejího ekosystému. Patří mezi ně těžba uranu v jižní části řeky Selous (kvůli které se měnily hranice rezervace) a plány tanzanské vlády na na přehrazení řeky Rufiji poblíž Stiegler’s Gorge v severozápadní části rezervace, v souvislosti s plánovaným hydroelektrickým projektem.

Problémem také v některých oblastech zůstává pytláctví.

Externí odkazy

Zajímavý článek o rezervaci Selous s názvem Na lvy hoďte písek! Zážitek opočlověka z největší rezervace Afriky publikoval v roce 2018 portál iDNES.cz.

Hezkou fotoreportáž Milana Vodičky z roku 2012 publikoval portál iDNES.cz.

Základní informace najdete v článku na české Wikipedii s názvem Selousova rezervace.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd na přírodní rezervace Selous? Umíme to zařídit.

Zde naleznete nabídku safari výletů do národních parků v severní Tanzanii (Serengeti, Ngorongoro, Tarangire, Manyara, Arusha).

Další národní parky Tanzanie