Dovolená na Zanzibaru

Dovolená na Zanzibaru

Dovolená na Zanzibaru – nabídka

Dovolená na Zanzibaru nabízí neopakovatelné zážitky. Užijete si s námi nádherné pláže exotického ostrova Zanzibar, zasazené do nedotčené zeleně s palmami, baobaby a mangrovníky. Barva moře, zvláště v ranních hodinách, bere dech. Pokud bychom ale měli být úplně přesní, pak musíme začít tím, že Zanzibar není ostrov, ale souostroví, které se skládá z největšího ostrova Unguja, druhé největší Pemby a dalších menších ostrovů a miniaturních atolů.

Pro ty, co se nechtějí celou dobu pobytu na Zanzibaru pouze slunit a koupat, ale chtějí se také něco dovědět, něco vidět a zažít, máme připraveno spoustu fakultativních výletů. Především v hlavním městě, Stone Townu, je nejvíc patrné bohatství kulturních vlivů, které v minulých staletích Zanzibar ovlivnily díky přítomnosti Arabů, Peršanů, Evropanů i Indů. Dále můžete vyrazit například na výlet za kořením, do mokřad s mangrovníky, ostrov s obřími želvami, potápět se s delfíny a zažít spoustu další zábavy.

Velmi oblíbená je také kombinace pobytu na Zanzibaru a safari v severotanzanských národních parcích (Tarangire, Ngorongoro, Serengeti, Manyara).

Zde najdete na ukázku fotografie z pobytu našich českých klientů na Zanzibaru v březnu 2019.

Uvítáme jakékoliv vaše dotazy a připomínky. Poradíme vám s výběrem a organizací dovolené. Rádi vám připravíme nabídku na míru podle vašich konkrétních požadavků.

  Nemáte rádi kontaktní formuláře? Tak nám prostě pošlete email na adresu info@serengetijoytours.cz.
  A nebo nám zavolejte na +420732599863.

  Dovolená na Zanzibaru – praktické informace

  Připravili jsme pro vás praktické informace o Zanzibaru (počasí, kterou část pobřeží zvolit, výlety, zajímavosti a jiné), které vám pomohou si vybrat to správné místo a termín vaší dovolené. 

  Počasí

  Tanzánie, a tedy i Zanzibar, je mírně pod rovníkem na jižní polokouli. To znamená, že v našich letních měsících (červenec, srpen) je na Zanzibaru „zima“. Ovšem v i v zimě si můžete na Zanzibaru užít příjemné průměrné denní teploty kolem 24°C.
  Naopak v našich zimních měsících (leden, únor) je na Zanzibaru léto. Teploty jsou ale i v tomto období snesitelné, nejvyšší jsou v únoru, kdy je průměrná denní teplota 28°C. V ostatních měsících se pohybuje v rozmezí 25 až 27°C.
  Vývoj průměrných denních teplot na Zanzibaru v průběhu celého roku:
  Teploty vzduchu na Zanzibaru v průběhu roku
  Maximální denní teploty mohou být vyšší a přesáhnout i 30°C.
  Moře je nejchladnější v srpnu, kdy teplota klesá na 25°C a nejteplejší v únoru, kdy stoupá na 30°C. Takže koupání na Zanzibaru je celoročně vhodné i pro teplomilné návštěvníky.
  Vývoj teploty moře na Zanzibaru v průběhu celého roku:
  Vývoj teploty moře na Zanzibaru v průběhu celého roku
  Další věc, kterou je třeba zohlednit při výběru termínu pobytu na Zanzibaru, je množství srážek. Měsíce s větším množstvím srážek jsou duben-květen a listopad-prosinec.
  Srážky na Zanzibaru v průběhu celého roku (množství srážek v mm a množství dní s výskytem srážek):
  Srážky na Zanzibaru v průběhu celého roku
  Nebojte se ale, pokud vás na Zanzibaru déšť překvapí, většinou rychle přejde a příjemně osvěží vzduch.
  Pokud můžeme doporučit, užijte si prázdniny v ČR a po prázdninách si prodlužte léto na Zanzibaru. Září a první polovina října jsou velmi vhodné termíny. Příjemné teplo, ne úplné horko, teplá voda a málo srážek.
  Další vhodné podmínky jsou po novém roce, v době Zanzibarského suchého léta, konkrétně od ledna do začátku března. V tomto termínu se přímo nabízí „odskočit si“ na Velkou migraci zvířat do národního parku Serengeti.

  Pobřeží

  Dovolená na Zanzibaru vás může i překvapit, pokud si nedáte pozor při volbě místa vašeho pobytu. Část východního pobřeží ostrova Zanzibar je typická svým výrazným odlivem. Oceán někdy ustoupí až o jeden nebo dva kilometry od pobřeží. Nabízí tak možnost zajímavých procházek. Je to skvělé místo pro ty, kdo rádi objevují pěšky zvláštní mořský svět drobných ryb, korálů, mořských rostlin a ježků. Jsou lidé, kteří zde vydrží hodiny a hodiny se šnorchlem a brýlemi pozorovat život, který je jinak téměř nedostupný. Ale je to území nevhodné v době odlivu pro plavání.

  Mezi nejhezčí pláže a nejlepší místa ke koupání patří sever ostrova, kde se odliv téměř neprojevuje a můžete si tak zaplavat během celého dne. Po setmění zde nenajdete tolik zábavy, jako na východním pobřeží, což je pro někoho výhoda a pro někoho nevýhoda 🙂 Záleží na tom, jestli si chcete užít klidný večer za šumění moře, nebo se vrhnout do víru zábavy připravené pro turisty.

  K výběru pobřeží vyšel velmi podrobný a zajímavý článek na serveru Travel Magazín. V případě jakýchkoliv dotazů vám i my pomůžeme s výběrem a doporučíme místo a hotel, který vás nezklame.

  Fakultativní výlety

  Zanzibar nejsou jenom pláže, je to také bohatá historie a kultura, kterou s námi můžete poznat během vašeho pobytu. Většina z níže uvedených fakultativních výletů jsou půldenní výlety. Vybrané z nich si můžete zkombinovat i do celodenního výletu. V den vašeho výletu vás vyzvedneme z vašeho hotelu a po jeho skončení vás zase zavezeme nazpět.

  Stone Town

  Stone Town je labyrint uliček a domů zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Najdete zde například Old Dispensary (elegantní historická pobřežní budova z 19. století, dnes muzeum), House of Wonders (Dům zázraků – nádherná stavba kombinující evropské a zanzibarské architektonické tradice, zahrnuje výstavu swahilské kultury) se sousedním Palace Museum (luxusní palác postavený zanzibarským sultánem v roce 1883 v ománském stylu), Old Customs House (pobřežní budova z 18. století s ornamentálními dřevěnými dveřmi v arabském stylu), nebo Old Fort (známý také jako Arab Fort, nejstarší budova na Zanzibaru, postavená ománskými sultány v 17. století poté, co vyhnali Portugalce). Vyhlášené jsou zejména místní mohutné, ornamenty zdobené dřevěné dveře. Můžete zajít také k domu na Mizingani road, kde se narodil Freddie Mercury. Nedaleko Stone Town se nachází místní trh, který každý večer ožívá se spoustou stánků a prodejců nabízejících své zboží.

  Old Dispensary (Ithnashiri Dispensary)

  Old Dispensary (Ithnashiri Dispensary)

  Zanzibar House of Wonders (Dům zázraků)

  House of Wonders (Dům zázraků)

  Old Fort (Arab Fort)

  Old Fort, známý také jako Arab Fort

  Spice Tour

  Spice Tour, neboli výlet za kořením, je velmi oblíbený. Zanzibar byl dlouho známý jako ostrov koření. To na Zanzibar původně přivezli Portugalci v 16. století z jejich kolonií v Jižní Americe a Indii. Rozsáhlé plantáže hřebíčku, muškátového oříšku a skořice společně s obchodem s otroky dříve významně přispívali k bohatství zanzibarských sultánů. Dodnes najdete na hlavním ostrově Unguja řadu farem, na nichž se koření pěstuje a potom prodává na stáncích na tržištích a nebo jen tak u silnice.

  Zanzibar Spice Tour

  Pěší výlet za exotickým kořením a ovocem

  Velmi doporučujeme pěší prohlídku farmy s průvodcem, protože při ní poznáte spoustu druhů koření a exotického ovoce, které můžete i ochutnat. Na Zanzibaru máte možnost uvidět např. hřebíček, pepř, vanilku, skořici, muškátový oříšek, chilli, kardamon, zázvor, kávovník, kakaovník, citronovou trávu, avokádo, papáju, jackfruit, chlebovník, durian, maniok a další.

  Oreláník barvířský

  Oreláník barvířský můžete použít jako rtěnku 🙂

  Váš výlet za kořením si můžete prodloužit a spojit s návštěvou místní vesnice a malým kurzem vaření.

  Jozani Forest

  Jozani Forest je jediná přírodní rezervace na Zanzibaru. Během půldenní tůry s průvodcem si budete moci odpočinout od odpočívání na pláži 🙂 a budete moci pozorovat jak se zanzibarská příroda vyvinula v izolaci od tanzanské pevniny. Naleznete zde v původní faunu a flóru ostrova včetně v mokřinách rostoucích mangrovníků a místní vzácné endemické opice druhu Gueréza zanzibarská (Red Colobus Monkey). Mohutné eukalypty a mahagonovníky poskytují ideální prostředí pro život mnoha druhů ptáků.

  Mangrovníky v Jozani Forest

  Procházka po dřevěných lávkách nad mokřady s mangrovníky

  Gueréza Zanzibarská (Red Columbus Monkey)

  Opice druhu Gueréza zanzibarská

  Village Tours

  Na Zanzibaru máte možnost navštívit řadu místních vesnic a poznat tak blíže tradiční život, řemesla a kulturu místních lidí. Můžete navštívit vesnice Matenwe, Jambiani nebo Nungwi, a v nich například i místní školu nebo nemocnici. Výlety jsou organizované ve spolupráci s představenými navštívených vesnic a příspěvky pro místní lidi jsou zahrnuty v ceně výletu. Samozřejmě, pokud byste chtěli místní školu, nemocnici nebo řemeslníky odměnit nějakým příspěvkem navíc, budou rádi a vy tak pomůžete malinko zmenšit propast mezi bohatými turisty a místními lidmi, kteří často z turistického průmyslu na ostrově zase až tak velký prospěch nemají.

  Vesnice Jambiani

  Život místních ve vesnici Jambiani

  Plachtění, šnorchlování, rybaření

  Pokud vás více láká podmořský svět, Zanzibar spoustu možností ke šnorchlování a potápění z lodi i z pláže, při kterých můžete pozorovat korálové útesy a spoustu barevných ryb. Velkou výhodou je čistota místních vod a díky ní velmi dobrá viditelnost. V zátoce Kizimkazi v jihovýchodní části ostrova je navíc slušná pravděpodobnost, že uvidíte i delfíny.

  Šnorchlování na Zanzibaru

  Zanzibar nabízí řadu příležitostí pro šnorchlování a potápění

  Pro řadu lidí může být životním zážitkem výlet loďkou spojený s koupáním s delfíny v Kizimkazi, ovšem v naší nabídce ho nenajdete. Způsob, jakým lodě, kvůli snaze turistů dostat se do kontaktu s delfíny, nahání a obkličují delfíny na širém moři, při kterém občas dochází i ke kolizím mezi loděmi a delfíny, je pro zvířata podle našeho názoru velmi stresující, a hrozí i zranění, a jako takový se neslučuje s našimi etickými zásadami. Samozřejmě na to můžete mít jiný názor a v takovém případě vám na recepci v hotelu určitě poradí, kde se dá takový výlet objednat, pokud vám ho rovnou sami nezařídí.

  Velmi zajímavé je podle nás pozorování místních rybářů ve vesnici Kizimkazi, z nichž mnozí stále používají dřevěné plachetnice vyráběné bez použití jakýchkoliv moderních nástrojů. V Kizimkazi se také nachází mešita ze 12. století, nejstarší důkaz kontaktů islámu se Zanzibarem a východní Afrikou.

  Pokud o tom máte zájem, můžeme vám zařídit i vyjížďky na kajaku, výlety plachetnicí na širé moře, potápění, rybaření, a jiné aktivity.

  A pokud prozkoumáte Zanzibar úplně celý, můžete vyrazit na řadu okolních menších ostrůvků, podstatně méně ovlivněných cestovním ruchem. Zajeďte si na nedotčenou Pembu vonící po hřebíčku, Mafii, nebo atol Changuu (známý také jako Prison Island).

  Changduu Island (Prison Island)

  Ostrov Changduu, známý také jako Vězeňský ostrov, je asi kilometr dlouhý pás země s krásnou písečnou pláží. Jak jinak na ostrově v Indickém oceánu? 🙂 Nachází se asi 20-30 minut plavby lodí od Stown Townu. Původně sloužil jako detenční zařízení pro rebelující otroky. V 19. století zde Britové postavili budovu, která měla sloužit jako věznice, ta ale nikdy nesloužila svému původnímu účelu a byla nakonec využita jako karanténní stanice při epidemii žluté horečky.

  Changduu Island (Prison Island)

  Letecký pohled na Changduu Island (Prison Island)

  Hlavní atrakcí ostrova není dnes vězení, ale populace majestátních želv obrovských, která tu vznikla v roce 1919, když přivezli první čtyři kusy z ostrova Aldabra na Seychelách. Jsou to druhé největší želvy na světě, můžou vážit až 200 kg a dožívají až 200 let, takže jsou to jedni z nejstarších živočichů na světě. Momentálně patří mezi ohrožené a chráněné druhy. Na ostrově se nachází nezisková organizace, která se stará o jejich přežití v záchranné stanici a vy je v rámci vašeho výletu můžete navštívit a v jejich snažení je podpořit.

  Želvy na ostrově Changduu

  Želvy obrovské v záchranné stanici na ostrově Prison Island

  Kromě toho se tady můžete koupat, šnorchlovat u blízkých korálových útesů, zajíst si do restaurace v bývalém vězení s výhledem na oceán, a nebo se projít se lesem a pozorovat malé antilopy suni a různé druhy ptáků (např. snovače s jejich impozantními hnízdy). Stojí tu také bývalý dům britského guvernéra.

  Zajímavosti

  Zanzibar býval v minulosti místem, kde probíhal trh s otroky. V hlavním městě Stone Town je možno se o historii otroctví dozvědět spoustu informací.

  Hlavní město ostrova je spojeno i se jménem legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho, který se zde narodil.

  Historické jádro města je zaspáno na seznam UNESCO a nabízí řadu zajímavých památek. Co třeba návštěva Domu zázraků?