Národní park Tarangire

Národní park Tarangire

Národní park Tarangire se nachází jižně od národních parků Serengeti a Ngorongoro. S rozlohou víc jak 2 500 km2 se jedná o šestý největší národní park Tanzanie. Jeho přiměřená velikost je vhodná pro důkladné seznámení se s prostředím parku. Potkáte zde o něco méně turistů než v Serengeti a Ngorongoro.

Jméno národního parku Tarangire je odvozeno od stejnojmenné řeky Tarangire, která jím protéká a poté se vlévá do jezera Burunge. Řeka Tarangire je závislá na střídání období sucha a dešťů, takže v době jejího rozvodnění je jižní část nepřístupná – řada cest zmizí pod hladinou, stejně jako brodivé přejezdy z jednoho břehu na druhý, mokřady a bažiny zvětší svou rozlohu. Naopak, v období sucha řeka vysychá.

V národním parku Tarangire najdete několik různých přírodních prostředí: travnaté pláně, akáciové lesy, lesní porosty a v jižní části močály. Kromě zvířat můžete v parku Tarangire obdivovat především na řadě míst rostoucí majestátní baobaby. Kromě baobabů najdou v parku Tarangire milovníci flóry také trnité akácie a zajímavé pryšce svícnové, které připomínají kaktusy a mají v sobě jedovaté mléko.

Baobaby v národním parku Tarangire
Baobaby v národním parku Tarangire

Velkým magnetem národního parku Tarangire jsou velmi početná stáda slonů (až 300 jedinců), hojně se vyskytující žirafy a celá řada dalších zvířat, jejichž hustota je jen o něco nižší než v kráteru Ngorongoro. Ze všech národních parků v zemi tu žije nejvíce druhů ptáků, včetně dravců. Park Tarangire je známý taky velkým počtem termitišť, která jsou rozesetá po celé krajině a na některých místech svítí sytě červenou barvou.

Sloni afričtí v národním parku Tarangire
Sloni afričtí v národním parku Tarangire
Žirafy v národním parku Tarangire
Žirafy v národním parku Tarangire

I národní park Tarangire je dějištěm každoroční migrace zvířat, samozřejmě v menším měřítku než ve známějším národním parku Serengeti. Migrace se účastní zebry, pakoně, některé antilopy a gazely. Tato zvířata tu přebývají především v letním období sucha (od července do října). V tuto dobu se shromažďují kolem řeky a jiných zdrojů vody, které tak nabízejí výborné místo pro jejich pozorování.

Spousta druhů zvířat zůstává v parku Tarangire po celý rok, mimo jiné sloni, buvoli, žirafy, pštrosi, prasata bradavičnatá, paviáni anubi, kočkodani, gazely, lvi, hyeny a občas i gepardi a levharti. Lvi zde žijí částečně i na stromech, ovšem vhodnější je pro pozorování tohoto chování lvů národní park Lake Manyara. Z antilop lze v parku Tarangire potkat vodušky, kudu, impaly, buvolce, antilopy travní, velké antilopy losí a občas i plaché přímorožce. Bohužel nosorožce tu pytláci téměř vyhubili. Termitiště slouží jako útočiště nejmenším šelmám Afriky, mangustám jižním, které lze po ránu kolem jejich příbytku pozorovat. Nádherně vybarvený pojídač hmyzu i termitů, pták vousáč červenožlutý, je k vidění po celý den.

Ptačích druhů je v národním parku Tarangire několik set, takže je nelze ani všechny vyjmenovat. Kromě stálých obyvatel Afriky se tu v průběhu roku vyskytují i euroasijští stěhovaví ptáci. Močály na jihu parku Tarangire jsou domovem vodních ptáků. Ze zajímavých druhů se tu vyskytuje například malý papoušek agapornis škraboškový, papoušek žlutotemenný, mandelík fialovoprsý, drop kori (nejtěžší létající pták vůbec), zoborožec, včelojed, orel stepní a sovy. U mělkého a slaného jezera Burunge na západě parku Taramgire uvidíte především od července do listopadu velká hejna plameňáků.

Plameňáci v národním parku Tarangire
Plameňáci v národním parku Tarangire

V národním parku Tarangire jsou možné po zaplacení průvodce i pěší túry. Je tu také možnost návštěvy nepříliš vzdálených masajských vesnic a také etnické skupiny Barabaigů.

Výskyt zvířat v parku Tarangire:

Zvířata v parku Tarangire

Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Zde si můžete pustit první část hezkého videa z národního parku Tarangire zahrnující výlet kolem řeky, krajinou slonů, termitišť a baobabů a zde druhou část zahrnující ráno v parku po rozednění, mangusty, žirafy, ptáky, slony, pijící žirafy a další.

Zde naleznete nabídku safari výletů do národních parků v severní Tanzanii (Serengeti, Ngorongoro, Tarangire, Manyara, Arusha).