Safari nejen v Serengeti

Zorganizujeme a kompletně pro vás zajistíme safari v libovolném z mnoha tanzanských národních parků, včetně Serengeti a Ngorongoro.

Připravili jsme pro vás praktické informace o safari v Tanzanii (počasí, termíny, které parky zvolit a jiné), které vám pomohou si vybrat to správné místo a termín vaší dovolené. Více na konci této stránky.

Během safari vám zajistíme ubytování podle vašich požadavků a finančních možností. K ceně lze ve stručnosti říci, že ubytování ve stanu v kempu je levnější než ubytování v chatkách nebo pokojích hotelového typu. Dále platí, že ubytování uvnitř parků, především uvnitř parku Serengeti, je výrazně dražší než ubytování mimo parky. Výhodou ubytování v parku je naopak to, že při vícedenním safari neztrácíte čas dlouhými přejezdy. Především v rozlehlém parku Serengeti je to nutné. Získáte tak celý den na pozorování zvířat.

Naši řidiči a průvodci jsou během safari vybavení rádiovými vysílačkami a jsou ve spojení s ostatními řidiči. Díky tomu jsou schopni velmi rychle reagovat na pohyb zvířat po parku a zajistit vám tak ta nejlepší aktuální místa pro pozorování.

Kromě pozorování zvířat vám můžeme nabídnout další zážitky, jako třeba let balónem nad savanou. Milovníci historie mohou v parku Serengeti navštívit soutěsku Olduvai, kde se našly kosterní pozůstatky předchůdce člověka Homo Habilis a dnes je tam malé muzeum.

V naší standardní nabídce najdete tato safari (některé odkazy vedou zatím na naše anglické stránky s detailním popisem, program je možné přizpůsobit):

Velká migrace v Serengeti

Připravili jsme pro vás popis Velké migrace v Serengeti, který vám umožní si správně naplánovat čas a místo vašeho safari v národním parku Serengeti.

Safari s ubytováním v chatkách

Safari s ubytováním ve stanech

Při ubytování v kempech pro vás zajistíme prostorné stany s dostatečně silnými a pohodlnými matracemi, přikrývkou a polštářem. Není to nutné, ale můžeme celkem doporučit vzít si s sebou na safari ve stanech vlastní povlečení na přikrývku a polštář. Stany jsou nepromokavé, na vstupu vybaveny sítí proti komárům a jinému hmyzu. K dispozici jsou také kempingové stolečky, židličky a další základní vybavení. Přípravu stanů a vybavení zajistí naše posádka. V kempech je dispozici umývárna, záchody a solární elektřina pro nabití vašich mobilů, fotoaparátů a dalších zařízení.
Vzhledem k tomu, že rána mohou být chladná, doporučujeme mít s sebou i teplé oblečení.

V kempech nepočítejte s luxusem, zato můžete počítat s tím, že budete spát ve stanu v úzkém sepětí s přírodou. V noci lidé utichnou a jsou slyšet zvuky divočiny. Některá zvířata se možná osmělí a přijdou až do kempu, takže strávíte noc v těsné blízkosti volně se pohybujících zvířat.

Jídlo pro vás během safari s ubytováním ve stanech bude připravovat náš kuchař z čerstvých surovin. Vy můžete relaxovat a užívat si. Tam, kde to bude třeba, pro vás připraví oběd do krabičky, abyste přes den neztráceli čas a mohli se věnovat pozorování zvířat tam, kde se zrovna nachází.

Safari v jižní Tanzanii

Parky jižní Tanzanie (Selous, Mikumi, Udzungwa, Ruaha) jsou méně známé a méně navštěvované než Serenegeti a Ngorongoro, které jsou hlavními lákadly v severní Tanzanii. Rozhodně ale mají také co nabídnout.  Obvyklou základnou pro safari v jižní Tanzanii je Dar es Salaam. Více informací o safari v jižní Tanzanii zde.

Jednodenní safari

Zde najdete na ukázku fotografie a informace z cesty našich českých klientů do národního parku Ngorongoro v říjnu 2018, a zde fotografie z cesty našich klientů do národních parků Serengeti a Ngorongoro v březnu 2019.

Uvítáme jakékoliv vaše dotazy a připomínky. Poradíme vám s výběrem a organizací dovolené. Rádi vám připravíme nabídku na míru podle vašich konkrétních požadavků.

Nemáte rádi kontaktní formuláře? Tak nám prostě pošlete email na adresu info@serengetijoytours.cz.
A nebo nám zavolejte na +420 606 714 622.

Praktické informace o safari v Tanzanii

Počasí

Tanzánie je mírně pod rovníkem na jižní polokouli. To znamená, že v našich letních měsících (červenec, srpen) je v Tanzanii „zima“. Ovšem v i v zimě si můžete v Tanzanii užít průměrné denní teploty kolem 16°C, které jsou ideální pro safari.

Naopak v našich zimních měsících (leden, únor) je v Tanzanii léto. Teploty jsou ale i v tomto období příjemné, nejvyšší jsou v únoru a březnu, kdy je průměrná denní teplota 19°C. V ostatních měsících se pohybuje v rozmezí 17 až 18°C. Maximální denní teploty jsou pochopitelně vyšší než ty průměrné.

Vývoj průměrných denních teplot v Tanzanii v průběhu celého roku:

Teploty v Tanzanii v průběhu roku

Výše uvedené informace jsou platné pro největší národní park Serengeti. V jiných parcích se teploty mohou o něco lišit, ale jejich vývoj v průběhu roku je podobný. Například v kráteru Ngorongoro můžete očekávat o několik stupňů vyšší teploty oproti výše uvedeným.

Další věc, kterou je třeba zohlednit při výběru termínu safari v Tanzanii, je množství srážek. Měsíce s větším množstvím srážek jsou duben-květen a listopad-prosinec. Srážky v Tanzanii v průběhu celého roku (pravděpodobnost v %):

Množství srážek v průběhu roku

Opět, v různých částech Serengeti a v jiných parcích v Tanzanii se může pravděpodobnost srážek v procentech lišit, ale vývoj v průběhu roku je velmi podobný.

Jaký plyne z výše uvedeného závěr?

I během období dešťů – listopad-prosinec a duben-květen je safari možné navštívit, rozhodně neprší každý den, ale může to být o něco složitější pokud chcete navštívit i odlehlá místa, protože v těch nejvydatnějších deštích se nezpevněné suché cesty přemění na blátivé a je obtížnější je projet i s vozy 4×4. Kromě toho v době kdy je tráva zelená a vzrostlá je obtížnější vidět zvířata na větší vzdálenost, snáze s v ní schovají. A určitě také budete více zvažovat počasí, pokud plánujete během safari nocovat ve stanech. Odměnou vám ale v období zvýšených srážek mohou být obvykle nižší ceny za ubytování a celkově menší množství turistů.

Když cestujete mimo období dešťů, obvykle neprší vůbec.

Kam vyrazit na cestu

Národní park Serengeti

Největší mezi národními parky v Tanzanii láká především velkou migrací různých druhů zvířat. Stáda cestují za vodou a zelenými pastvinami. Celkem projdou Serengeti každý rok víc jak jeden milion pakoňů a statisíce gazel a zeber. Za nimi se táhne spousta predátorů (lvi, gepardi a další) a na závěr jdou mrchožrouti v čele s hyenami. Jedno stádo se při pochodu může natáhnout až na desítky kilometrů.

Připravili jsme pro vás popis Velké migrace v Serengeti, který vám umožní si správně naplánovat čas a místo vašeho safari v národním parku Serengeti.

Velmi zajímavým představením přírody je každoroční jarní hromadné rození mláďat pakoňů a dalších býložravců v relativně krátkém období, což je strategie pro zajištění co nejlepších šancí na přežití.

K nejzajímavějším událostem patří v Serengeti také přechod stád přes řeky Grumeti a Mara. Zde číhají krokodýli, proti nimž se pakoně a další zvířata brání tím, že se vrhají do řeky v obrovském počtu kusů současně a krokodýli jich tak za krátkou dobu stihnout ulovit jen menší množství. Takové představení neuvidíte nikde jinde na světě. A nad tím vším se v Serengeti vznáší stovky druhů ptáků.

Je třeba počítat s tím, že poplatky za vstup do parku Serengeti a ubytování v něm je výrazně dražší, než v ostatních parcích v Tanzánii a jiných zemích. Ale i tak to za to stojí.

Výskyt zvířat v parku Serenegeti:

Zvířata v parku Serengeti

Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Podrobnější informace o národním parku Serengeti najdete zde.

Národní park Ngorongoro

V kráteru Ngorongoro se na malé rozloze 260 km² nachází největší koncentrace volně žijících afrických zvířat, včetně mnoha zástupců tzv. Velké pětky (buvol, slon, lev, leopard, nosorožec). Žije zde přibližně 30 000 jedinců, mezi nimi především pakoně, zebry, gazely a buvoli. V kráteru je také nejhustější populace lvů. Na okraji kráteru žijí levharti a sloni. Naleznete zde v menší míře i šakaly, gepardy a hyeny. Safari v Ngorongoro je prostě sázka na jistotu, nemůže se vám tam stát, že byste bloudili savanou a dlouho hledali nějaká zvířata, v kráteru Ngorongoro jsou zvířata všude kolem vás.

Fotoreportáž našich zákazníků ze safari v kráteru Ngorongoro v říjnu naleznete zde.

Výskyt zvířat v parku Serenegeti:

Zvířata v parku Ngorongoro

Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Podrobnější informace o národním parku Ngorongoro najdete zde.

Národní park Tarangire

Národní park Tarangire se nachází jižně od národních parků Serengeti a Ngorongoro. Jedná se o šestý největší národní park Tanzanie. Potkáte zde méně turistů než v Serengeti a Ngorongoro. Kromě zvířat zde můžete obdivovat na řadě míst rostoucí baobaby. Velkým magnetem jsou početná stáda slonů, hojně se vyskytující žirafy a celá řada dalších zvířat, jejichž hustota je jen o něco nižší než v kráteru Ngorongoro. Ze všech národních parků v zemi tu žije nejvíce druhů ptáků, včetně dravců. Park Tarangire je známý taky velkým počtem termitišť, která jsou rozesetá po celé krajině.
, hojně se vyskytující žirafy a Národní park Tarangire se nachází jižně od národních parků Serengeti a Ngorongoro. Jedná se o šestý největší národní park Tanzanie. Potkáte zde méně turistů než v Serengeti a Ngorongoro. Kromě zvířat zde můžete obdivovat na řadě míst rostoucí baobaby. Velkým magnetem jsou početná stáda slonů a celá řada dalších zvířat, jejichž hustota je jen o něco nižší než v kráteru Ngorongoro. Ze všech národních parků v zemi tu žije nejvíce druhů ptáků, včetně dravců. Park Tarangire je známý taky velkým počtem termitišť, která jsou rozesetá po celé krajině.

Výskyt zvířat v parku Tarangire:

Zvířata v parku Tarangire

Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Podrobnější informace o národním parku Tarangire najdete zde.

Národní park Lake Manyara

Národní park Lake Manyara je méně známý než proslavené Serengeti a Ngorongoro, za prohlídku však stojí. Má krásnou polohu pod srázem Velké příkopové propadliny na břehu jezera Manyara, které označil americký spisovatel Ernest Hemmingway za nejkrásnější jezero v Africe. Rozlohou patří v Tanzanii k těm menším. Park nabízí návštěvníkům různé prostředí – stále zelené lesy, močály, otevřenou savanu, akáciové lesy a samotné jezero Manyara. Velkým lákadlem je pro milovníky ptáků, protože v některých měsících jej navštěvují desítky tisíc plameňáků, kteří se živí řasami z jezera, a mnoho dalších druhů ptáků včetně orlů. V parku najdete určitě slony, paviány, býložravá zvířata a pokud máte štěstí, je jedním z nejlepších míst na pozorování hrochů.

Výskyt zvířat v parku Lake Manyara:

Zvířata v parku Lake Manyara

Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Podrobnější informace o národním parku Lake Manyara najdete zde.

Národní park Arusha

Národní park Arusha je méně navštěvovaný než slavné Serengeti a Ngorongoro a to hlavně z toho důvodu, že je v něm menší šance vidět zvířata z takzvané Velké pětky. Může být ale velmi zajímavým doplňkem vašeho programu, pokud máte rádi pěší tůry v krásné krajině, protože se nachází na úpatí Mt. Meru. Při tůrách procházíte různými typy krajiny, můžete pozorovat zblízka žirafy, buvoly, zebry a různé jinde méně obvyklé druhy zvířat (vzácné opice a antilopy). Nachází se v něm kráter Ngurdoto (nazývaný Malé Ngorongoro) a několik jezer, díky kterým je oblíbený mezi milovníky ptáků (plameňáci, ibisové, pelikáni, čápi a další). Přitom všem můžete v dálce pozorovat majestátní Kilimandžáro. Vzhledem k tomu, že se nachází blízko města Arusha, je možné a vhodné jej zařadit do programu jako jednodenní výlet. Takže, pokud nechcete stále jen sedět v autě, ale chcete se také trochu protáhnout a „dotknout se“ africké přírody, oceníte trochu méně turistů a více klidu, pak je národní park Arusha správná volba.

Výskyt zvířat v parku Arusha:

Zvířata v parku Arusha

Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Podrobnější informace o národním parku Arusha najdete zde.

Kdy vyrazit na cestu

Obecně se do Tanzanie na safari dá jet po celý rok.

Větší množství lidí vyráží do Serengeti na pozorování migrace obrovských stád pakoňů a zeber od ledna do března, kdy jsou stáda v jižní části parku Serengeti a na safari tak stačí i menší počet dní (3-4 dny). Pak se stáda vydají na sever a po skončení období dešťů nastanou od června do října znovu ideální podmínky pro pozorování jejich migrace. V tomto období je vhodné si naplánovat na safari vzhledem k větším vzdálenostem i více dní (5 a více). V srpnu dorazí stáda do Masai Mara v Keni, kde na ně už čekají davy turistů. Díky velké rozloze parku Serengeti, který je daleko větší než Masai Mara v Keni, nejste v Tanzanii tolik obklopeni ostatními turisty. Kolem listopadu se zvířata vrací na jih a celý cyklus se opakuje.

Samice pakoňů rodí v největší množství mláďat během několika týdnů od konce ledna zhruba do poloviny března na jižních pláních Serengeti. Safari v Serengeti je v tomto období velmi oblíbené.

Samice pakoňů s mladými v jižním Serengeti

Samice pakoňů s mladými v jižním Serengeti na začátku března

Pro pozorování přechodu stád přes řeku a snahu krokodýlů o co největší úlovek je nejlepší navštívit střední část Serengeti v červnu, kdy stáda obvykle překonávají řeku Grumeti, a nebo severnější oblasti Serengeti v červenci až říjnu, kdy stáda opakovaně překonávají řeku Mara u hranic s Keňou.

Překonávání řeky Mara v severním Serengeti

Překonávání řeky Mara v severním Serengeti v polovině září

Návštěvu ostatních parků v Tanzanii si můžete naplánovat na libovolný měsíc v roce, pouze s ohledem na počasí. K takové migraci jako s Serengeti v jiných parcích nedochází.

Co s sebou na safari?

Před tím, než vyrazíte na safari, podívejte se na naše obecná doporučení na stránce Jak se připravit na cestu.

Kromě toho máme pro vás pár dalších tipů, které se týkají přímo safari.

  • Pokud si objednáte ubytování v lodgích, můžete počítat s ubytováním hotelového typu, kde pro vás bude vše zajištěno: postele, čisté povlečení, ručníky, základní hygienické potřeby, jídelna a podobně.
  • Pokud si objednáte safari v kempu v obyčejném stanu, pak stany, matrace, pokrývky a kempingové vybavení pro vás zajistíme my. Vezměte si svoje hygienické potřeby. Není to nutné, ale doporučujeme klientům si vzít s sebou do stanu i svoje vlastní povlečení, kterým si můžete povléct námi poskytnuté přikrývky a polštáře. Některým lidem nevyhovuje spát na nepovlečené dece nebo se jí zakrývat.
  • Na safari doporučujme se lehké volné prodyšné oblečení. Ideálně z přírodních materiálů v přírodních barvách, což vás pomůže ochránit před poštípáním hmyzem a zároveň nebudete výraznými barvami dráždit divokou zvěř. Vhodné jsou dlouhé nohavice rukávy. Je to ochrana proti slunci i komárům. Ale většina lidí má stejně kraťasy a tričko 🙂 takže v takovém případě nezapomeňte na kvalitní opalovací krém a repelent.
  • Nezapomeňte na pohodlnou obuv, lepší je určitě s pevnou patou.
  • Důležitá je také vhodná pokrývka hlavy. Nejlepší je klobouk, který ochrání i uši a krk, případně šátek. Pokud žádný nemáte, v Tanzánii budete mít dost příležitostí si nějaký zakoupit „za babku“, často i před samotným vstupem do parku s logem parku. Stačí, když dáte vědět našemu průvodci. Následně si ho můžete přivést domů jako suvenýr.
  • Především pokud jedete na safari v chladnějších měsících, vezměte si na noc teplé oblečení. Teploty mohou klesnout nad ránem nepříjemně nízko.