Národní park Arusha

Národní park Arusha je o něco méně navštěvovaný než slavné Serengeti a Ngorongoro a to hlavně z toho důvodu, že je v něm o něco menší šance vidět některá zvířata z takzvané Velké pětky. Může být ale velmi zajímavým doplňkem vašeho programu, pokud máte rádi pěší tůry v krásné krajině, protože se nachází na úpatí Mt. Meru. Při tůrách procházíte různými typy krajiny, od nížin, přes malé kopce až po horský prales na Mt. Meru. Můžete pozorovat zblízka žirafy, buvoly, zebry a různé jinde méně obvyklé druhy zvířat (vzácné opice a antilopy).

Národní park Arusha

Výjezd do vyšších poloh národního parku Arusha umožňuje pohled na dno tři a půl kilometru širokého kráteru Ngurdoto, přezdívaného „Malé Ngorongoro“. V parku Arusha je také několik jezer (Momela Lakes), díky kterým je oblíbený mezi milovníky ptáků (plameňáci, ibisové, pelikáni, čápi a další). V období sucha (červenec-říjen) některá z těchto jezer vysychají a nebo se přeměňují na močály. Přitom všem můžete v dálce pozorovat majestátní Kilimandžáro.

Dominantou národního parku Arusha je hora sopečného původu Mount Meru s nadmořskou výškou  4 565 m. Někteří turistů zdolávají vrchol této sopky, aby se aklimatizovali a maximálně zodpovědně připravili na výstup na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro (výška 5 895 m. n. m.). Na výstup na Mt. Meru je třeba si naplánovat tři až čtyři dny.

Výsledek obrázku pro mount meru
Pohled na Mount Meru, v dálce Kilimandžáro

Cesta do hor vás zavede i k obrovitému stromu, prochází přímo jeho středem, a stromem lze tedy autem projet. V horském pralese nechybí bromélie, liány a kapradě. V korunách se ukrývají opice – kromě kočkodanů je možno při troše štěstí spatřit i nádherné guarézy pláštíkové.

Související obrázek

Cesty v národním parku Arusha jsou poměrně dobře sjízdné, auto s pohonem 4×4 je ovšem i tak doporučeno.

Národní park Arusha

Vzhledem k tomu, že se národní park Arusha nachází blízko stejnojmenného města Arusha, je možné a vhodné pěší tůry v něm zařadit do programu jako jednodenní výlet. Takže, pokud nechcete stále jen sedět v autě, ale chcete se také trochu protáhnout a „dotknout se“ africké přírody, oceníte trochu méně turistů a více klidu, pak je národní park Arusha správná volba.

Hodně oblíbené je pěší safari s ozbrojeným průvodcem, které dobrodružnějším povahám zprostředkuje silnější zážitek, než jen pozorovat zvířata ze safari vozidla. Přítomnost hyen a velmi sporadicky lvů není tím hlavním důvodem ozbrojeného doprovodu, tato zvířata jsou plachá a před člověk prchají. Největší riziko představuje vyrušený buvol.

Související obrázek

Výskyt zvířat v parku Arusha:

Zvířata v parku Arusha

Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Zde si můžete pustit hezké video z národního parku Arusha zahrnující pěší safari k vodopádu, výlet vozem k jezerům Momela Lakes a kráteru Ngurdoto a do horského pralesa.

Zde naleznete nabídku safari výletů do národních parků v severní Tanzanii (Serengeti, Ngorongoro, Tarangire, Manyara, Arusha).