Národní park Arusha

Všeobecné informace o národním parku Arusha

Národní park Arusha je o něco méně navštěvovaný než slavné Serengeti a Ngorongoro a to hlavně z toho důvodu, že je v něm o něco menší šance vidět některá zvířata z takzvané Velké pětky. Může být ale velmi zajímavým doplňkem vašeho programu, pokud máte rádi pěší tůry v krásné krajině, protože se nachází na úpatí Mt. Meru. Při tůrách procházíte různými typy krajiny, od nížin, přes malé kopce až po horský prales na Mt. Meru. Můžete pozorovat zblízka žirafy, buvoly, zebry a různé jinde méně obvyklé druhy zvířat (vzácné opice a antilopy).

Výjezd na jeho okraj umožňuje pohled na dno tři a půl kilometru širokého kráteru Ngurdoto, přezdívaného „Malé Ngorongoro“.

Pohled do kráteru Ngurdoto
Pohled do kráteru Ngurdoto

V parku Arusha je také několik jezer (Momela Lakes), díky kterým je oblíbený mezi milovníky ptáků (plameňáci, ibisové, pelikáni, čápi a další).

V období sucha (červenec-říjen) některá z těchto jezer vysychají a nebo se přeměňují na močály. Přitom všem můžete v dálce pozorovat majestátní Kilimandžáro.

Mount Meru

Dominantou národního parku Arusha je hora sopečného původu Mount Meru s nadmořskou výškou  4 565 m. Někteří turistů zdolávají vrchol této sopky, aby se aklimatizovali a maximálně zodpovědně připravili na výstup na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro (výška 5 895 m. n. m.). Na výstup na Mount Meru je třeba si naplánovat tři až čtyři dny.

Mount Meru v národním parku Arusha
Pohled na Mount Meru, v dálce Kilimandžáro

Cesta do hor vás zavede i k obrovitému stromu, prochází přímo jeho středem, a stromem lze tedy autem projet.

Tree Arch v národním parku Arusha
Tree Arch v národním parku Arusha

V horském pralese nechybí bromélie, liány a kapradě. V korunách se ukrývají opice – kromě kočkodanů je možno při troše štěstí spatřit i nádherné guerézy pláštíkové (black and white colobus).

Guerézy pláštíkové v národním parku Arusha

Výskyt zvířat v národním parku Arusha

Národní park Arusha - výskyt zvířat

Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Výlety do národního parku Arusha

Cesty v národním parku Arusha jsou poměrně dobře sjízdné, auto s pohonem 4×4 je ovšem i tak velmi doporučeno a v některých oblastech přímo nutné.

Hodně oblíbené je pěší safari s ozbrojeným průvodcem, které dobrodružnějším povahám zprostředkuje silnější zážitek, než jen pozorovat zvířata ze safari vozidla. Přítomnost hyen a velmi sporadicky leopardů není tím hlavním důvodem ozbrojeného doprovodu, tato zvířata jsou plachá a před člověk prchají. Největší riziko představuje vyrušený buvol.

Pěší safari v národním parku Arusha
Pěší safari v národním parku Arusha

Vzhledem k tomu, že se národní park Arusha nachází blízko stejnojmenného města Arusha, je možné a vhodné pěší tůry v něm zařadit do programu jako jednodenní výlet. Takže, pokud nechcete stále jen sedět v autě, ale chcete se také trochu protáhnout a „dotknout se“ africké přírody, oceníte trochu méně turistů a více klidu, pak je národní park Arusha správná volba.

Počasí v národním parku Arusha

Tanzanie je mírně pod rovníkem na jižní polokouli. To znamená, že v našich letních měsících (červenec, srpen) je v Tanzanii „zima“. Naopak v našich zimních měsících (leden, únor) je v Tanzanii léto. 

Suché období je od června do října. V tomto období jsou i příjemnější okolní teploty a jedná se obecně o ideální období pro návštěvu parku.

Dobré podmínky pro návštěvu parku panují i v období listopadu do února, pouze je třeba počítat v lednu a únoru s denními teplotami šplhajícími až ke 30°C.

Nejvíce srážek je v období dešťů od března do dubna. Ani ve srážkovém období ale neprší celý den a na safari do parku Arusha se dá vyrazit.

Národní park Arusha teploty
Měsíční maximální, průměrné a minimální teploty
Národní park Arusha srážky
Množství a pravděpodobnost srážek

Historie národního parku

Národní park Arusha byl původně založen v roce 1960 jako Ngurdoto Crater National Park. Název Arusha National Park pak získal v roce 1967, kdy se jeho součástí stalo i území kolem hory Mount Meru. Po roce 2000 byla k jeho území připojena i přírodní rezervace zahrnující lesy na východním úpatí hory Mount Meru a rozloha parku se tak zvětšila až na dnešních víc jak 500 km2.

Externí odkazy

Zde si můžete pustit hezké video z národního parku Arusha zahrnující pěší safari k vodopádu, výlet vozem k jezerům Momela Lakes a kráteru Ngurdoto a do horského pralesa.

Další informace o národním parku Arusha nabízí také Wikipedie pod heslem Národní park Arusha.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd na národního parku Arusha? Umíme to zařídit.

Zde naleznete kompletní nabídku safari výletů do národních parků v severní Tanzanii (Serengeti, Ngorongoro, Tarangire, Manyara, Arusha).

Další národní parky Tanzanie

Návrat na přehled národních parků v Tanzanii.

Podrobnější informace o dalších národních parcích v Tanzanii: