Národní park Lake Manyara

Všeobecné informace o národním parku Lake Manyara

Národní park Lake Manyara je méně známý než více proslavené Serengeti a Ngorongoro, za prohlídku však stojí. Má krásnou polohu pod srázem Velké příkopové propadliny na břehu jezera Manyara, které označil americký spisovatel Ernest Hemmingway za nejkrásnější jezero v Africe. Rozlohou patří v Tanzanii k těm menším. 

Mapa národní park Lake Manyara
Mapa národního parku Lake Manyara

Národní park Lake Manyara je nazván podle jezera Lake Manyara, které je jeho významnou součástí. Toto jméno vychází z masajského slova Emanyara, což je v jejich jazyce označení rostliny Euphorbia tirucalli, kterou Masajové používali pro ohraničení prostoru pro svá stáda dobytka.

Park nabízí návštěvníkům různé prostředí – stále zelené lesy, močály, otevřenou savanu, akáciové lesy a samotné jezero Manyara.

Related image
Krajina v národním parku Lake Manyara

Velkým lákadlem je pro milovníky ptáků, protože v některých měsících jej navštěvují desítky tisíc plameňáků, kteří se živí řasami z jezera, a mnoho dalších druhů ptáků včetně orlů.

Related image
Plameňáci na jezeru Manyara

V parku najdete určitě slony, paviány, býložravá zvířata a nachází se v něm také větší populace hrochů.

Image result for lake manyara
Paviáni v národním parku Lake Manyara

Velkou zajímavostí parku jsou tzv. stromoví lvi, žijící v korunách stromů. Nejedná se o žádný speciální druh lvů, ale naučené chování. Toto zvláštní chování lvů je možné pozorovat jen na dvou místech na světě. Tím druhým je Ishasha sektror v národním parku Queen Elizabeth v Ugandě. Řada návštěvníků míří do parku právě kvůli nim. Podle místních průvodců je šance na jejich nalezení a pozorování 60-80%.

Stromoví lvi v národním parku Lake Manyara

V parku Lake Manyara je také možné vyrazit za příplatek na pěší safari vycházky v doprovodu ozbrojeného rangera. Součástí může být i procházka po stezce v korunách stromů, během které bude šance na pozorování ptáků a opic z kratší vzdálenosti.

Stezka v korunách stromů v parku Lake Manyara
Stezka v korunách stromů v parku Lake Manyara

Další možnou volitelnou aktivitou je vyrazit si na jezero na loďce nebo kánoi. Loďka nabízí dobré šanc na pozorování hrochů.

V parku se také nachází zajímavá bažinatá oblast mezi západním břehem jezera a srázem Velké příkopové propadliny s termálními prameny. Cesta k nim trvá ze severní brány parku přibližně 2 hodiny, podle toho jak moc se zastavujete na pozorování po cestě. V nich si můžete třeba i uvařit vajíčko, pokud vás přepadne hlad, protože teplota v některých z nich dosahuje až 60°C a poblíž je několik míst vhodných na piknik. Určitě se projděte po vyvýšené dřevěné lávce s vyhlídkou na jejím konci.

Výskyt zvířat v parku Lake Manyara

Zvířata v parku Lake Manyara

Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Kdy navštívit národní park Lake Manyara

Větší turistický nápor zažívá národní park Lake Manyara v období sucha, které trvá přibližně od července do října a je v tomto období vhodný pro pozorování velkých savců. Během období sucha se totiž zvířata shromažďují okolo jezera Lake Manyara, takže existuje velká šance, že je turisté zahlédnou. Vysoké teploty také omezují počet komárů, což je pochopitelně pro turisty i zvířata příjemnější.

Park je ale navštěvovaný i po zbytek roku mimo hlavní turistickou sezónu, včetně listopadu a prosince, kdy v parku pravidelně prší. V tomto období si můžete užít bujně rostoucí vegetaci s řadu květů a je to velmi vhodné období pro pozorování velkých hejn ptáků.

Počasí v parku Lake Manyara

Tanzanie je mírně pod rovníkem na jižní polokouli. To znamená, že v našich letních měsících (červenec, srpen) je v Tanzanii „zima“. Naopak v našich zimních měsících (leden, únor) je v Tanzanii léto. 

V národním parku Lake Manyara je počasí relativně příznivé po celý rok. Ani v období dešťů nejsou srážky tak vydatné jako v některých jiných parcích a návštěva je možná. Ovšem v období dešťů se v parku vyskytuje menší množství zvířat.

Nejteplejší měsíce jsou leden-březen a září-prosinec. Suché období je od června do října a tyto měsíce lze i nejvíce doporučit pro návštěvu. Nejvíce deštivý měsíc je duben.

Národní park Lake Manyara - teploty
Měsíční maximální, průměrné a minimální teploty
Národní park Lake Manyara - srážky
Množství a pravděpodobnost srážek

Historie národního parku

Přibližně od dvacátých let dvacátého století byla oblast kolem jezera Manyara využívání pro sportovní lov.

V roce 1957 byla založena přírodní rezervace Lake Manyara na přibližně 330 čtverečních kilometrech v okolí jezera Manyara v oblasti Arusha. V roce 1960 získala tato přírodní rezervace status národního parku.

V roce 1974 byla zvětšena rozloha národního parku směrem na jih.

V roce 1981 zahrnulo UNESCO národní park Lake Manyara do své biosférické rezervace se stejnojmenným názvem v rámci svého programu Člověk a biosféra.

Externí odkazy

Můžete se podívat na oficiální stránky národního parku Lake Manyara v angličtině.

Hezkou fotoreportáž z národního parku Lake Manyara s názvem si můžete prohlédnout na webu Cesty za sluncem.

Park proslavila kniha Obklíčení slony, kterou napsal Iain Douglas Hamilton se svojí ženou Orií.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd na národního parku Lake Manyara? Umíme to zařídit.

Zde naleznete nabídku safari výletů do národních parků v severní Tanzanii (Serengeti, Ngorongoro, Tarangire, Manyara, Arusha).

Další národní parky Tanzanie