Národní park Gombe

Národní park Gombe je nejmenší národní park v Tanzanii. Nachází se na břehu jezera Tanganika 16 km severně od města Kigoma.

Mapa národního parku Gombe

Je známý a oblíbený především díky šimpanzům, kteří zde žijí především v okolí řek protékajících parkem a vlévajících se do jezera Tanganika.

Šimpanzi v parku Gombe proslavila anglická bioložka zabývající se výzkumem primátů Jane Goodallová. Jane Goodallová zde dlouhodobě prováděla své výzkumy, na základě který publikovala řadu knih odhalujících mnohá tajemství šimpanzů. Některé vyšly i v českém jazyce.

Jane Goodallová a „její“ šimpanzi

V parku žije i mnoho paviánů a dalších primátů, ale hlavním cílem turistů jsou jednoznačně šimpanzi.

Šimpanzi jsou ohroženým druhem, na světě jich žije už jen asi sto až dvě stě tisíc. Živí se rostlinami i masem. Jejich DNA a imunitní systém je podobný lidskému takže se na ně mohou přenést i lidské nemoci. Žijí zde ve skupinách čítajících několik desítek jedinců.

Šimpanzi v národním parku Gombe

Národní park Gombe je krásný, plný bujné zelené vegetace a života. Je rozdělený řadou řek vlévajících se do jezera Tanganika. Z hory Janes Peak je nádherný výhled na okolí a vodopády Kakombe. Výstup na Janes Peak a túru k vodopádům Kakombe vám můžeme jen doporučit.

Scenérie národního parku Gombe

Národní park Gombe se nachází v odlehlé západní oblasti Tanzanie asi 16 km od města Kigoma. V Kigomě se nachází vnitrostátní letiště. Z Kigomy se dostanete do parku pouze lodí.

Množství návštěvníků parku Gombe je vzhledem k jeho odlehlosti a složitému přístupu relativně malé. Je to tedy skvělé místo pro turisty vyhledávající nedotčenou přírodu. Za vstup do parku se platí poplatek 100 USD.

Kolem jezera Tanganika jsou na některých místech písečné pláže a je možné se v něm koupat.

Chatky a pláže na břehu jezera Tanganika

Výskyt zvířat v parku Gombe:

Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Doporučujeme podívat se na krátkou video prezentaci národního parku Gombe s komentářem samotné Jane Goodallové:

Zde naleznete nabídku treků za šimpanzi v národním parku Gombe.

Další národní parky Tanzanie