Národní park Ruaha

Národní park Ruaha

Všeobecné informace o parku

Národní park Ruaha je se svými 10 300 km² druhý největší mezi národními parky Tanzanie. Žije v něm řada zajímavých zvířat, která jsou v severním okruhu vzácná a nebo je v něm vůbec nenajdete – mimo jiné pes hyenovitý, antilopa koňská, antilopa vraná nebo antilopa kudu.

Ekosystém oblasti o celkové rozloze 40 000 km² zahrnuje i přilehlé rezervace Rungwa, Kizigo, Muhesi, Lumba a Usangu a je společně s nimi největší chráněnou přírodní oblastí Tanzanie.

Název Ruaha je odvozen od slova „Ruvaha“ původních obyvatelů oblasti z kmene Hehe, který znamená řeka.

Východní částí parku protéká řeka Great Ruaha. V ní nebo v její blízkosti žijí krokodýli, hroši, sloni a řada vodních ptáků.

Baobaby národní park Ruaha
Baobaby v národním parku Ruaha

Park se vyznačuje velkou biodiverzitou. Najdete v něm savany, lesy i vodní plochy a proto v něm žije rozmanité společenství zvířat včetně tzv. Velké pětky. Krajina je převážně tvořena vysočinou nacházející se asi 900 až 1 900 metrů nad mořem. Parkem Ruaha protékají řeky, z nichž některé zcela vysychají v období sucha a jejich vyschlá koryta pak zvířata i lidé používají jako cesty.

Vysychající koryto řeky národní park Ruaha
Vysychající koryto řeky v parku Ruaha

Dovolená v parku Ruaha

Národní park Ruaha je pravděpodobně nejvíce odlehlý a nejméně navštěvovaný v Tanzanii. Je pro opravdové fajnšmekry, ale po cestě po suchých prašných cestách je třeba se opevnit trpělivostí.

Safari národní park Ruaha
Téměř privátní safari v parku Ruaha

Odměnou vám bude nedotčená příroda se spoustou baobabů v údolí řeky Ruaha a množstvím divokých zvířat a velmi omezeným množství ostatních turistů, takže zážitek z nedotčené přírody nebude ničím rušen. 

Jen asi dvacet procent parku je využíváno pro safari. Oblast mezi řekami Great Ruaha a Mwagusi Sand River má několik celoročně sjízdných cest a postačující nabídku ubytování. Větší část parku zůstává trvale turisty nedotčena a poskytuje divoké zvěři vynikající klidné útočiště.

Mapa cest v parku Ruaha
Mapa cest v parku Ruaha

V parku Ruaha doporučujeme strávit tři nebo více dnů. Nejlepší doba pro safari je července až listopad. V tomto období se zvířata shromažďují kolem napajedel a je snadné jich uvidět velké množství na jednom místě.

Dvakrát ročně přilétají do parku stěhovaví ptáci – především v období březen-duben a říjen-listopad. Dobré období pro pozorování ptáků je od prosince do dubna.

V parku je jen omezený počet kempů a chatek pro omezený počet turistů.

Do parku Ruaha létá Safari Air link. Let z Dar es Salaam trvá asi 2,5 hodiny, je třeba počítat se zastávkou v národním parku Selous.

Výskyt zvířat v parku Ruaha

Zvířata v parku Ruaha

Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Počasí v parku Ruaha

Tanzanie je mírně pod rovníkem na jižní polokouli. To znamená, že v našich letních měsících (červenec, srpen) je v Tanzanii „zima“. Naopak v našich zimních měsících (leden, únor) je v Tanzanii léto. 

Nejlepší šance na dobré počasí při vašem zájezdu do parku Ruaha máte v měsících květen až říjen. Duben a listopad jsou přechodové měsíce, návštěva je stále možná, ale je mírně zvýšená pravděpodobnost srážek.

Nejteplejší měsíce v národním parku Ruaha jsou září až prosinec, kdy můžete očekávat odpolední maxima 25-28°C. V ostatních měsících se odpolední maxima pohybují v rozmezí 22-25°C.

Teploty národní park Ruaha
Měsíční maximální, průměrné a minimální teploty

Suché období v parku Ruaha trvá přibližně od května do října. Hlavní období dešťů je od prosince do dubna, přičemž nejvíce deštivý měsíc je leden.

Srážky národní park Ruaha
Množství a pravděpodobnost srážek

Tip: V případě, že si chcete užít opravdovou divočinu, prakticky bez turistů, doporučujeme navštívit národní park Ruaha během období dešťů (únor–duben). Musíte počítat s bouřkami a srážkami v odpoledních hodinách, ale díky nim se vám naskytne opakovaně krásný pohled na dramaticky vyhlížející mraky krásně nasvícené sluncem. Díky deštěm pročištěnému vzduchu je to také ideální období pro fotografické výpravy. Navíc i během tohoto období se stává, že třeba několik dní neprší a svítí slunce.

Historie národního parku

Oblast národního parku Ruaha byla původně obývána kmenem Hehe (Wahehe). Jeho příslušnicí žijí v oblasti Ruaha za hranicí parku i v dnešní době. Kmen Hehe se proslavil statečným odporem proti německým kolonizátorům v 19. století. Vedli urputný a v počátcích i úspěšný boj. Roku 1891 se jim podařilo porazit německou armádní kolonu čítající několik set mužů což na několik let přerušilo výpady německých kolonizátorů do oblasti. V roce 1893 ale byli nakonec i přes tvrdý odpor poraženi a jejich statečný náčelník Mkwawa spáchal sebevraždu.

Lidé kmene Hehe na dobové fotografii
Lidé kmene Hehe na dobové fotografii

V roce 1910 byla v oblasti Ruaha založena první rezervace Saba. V roce 1946, kdy po skončení druhé světové války připadla tehdejší německá Tanganika Britům, byla přejmenována na rezervaci Rungwa.

V roce 1964 byla jižní část rezervace vymezena jako národní park Ruaha, což zajistilo vyšší stupeň ochrany přírody v parku. V roce 1974 byla k národní parku přičleněna i menší jihovýchodní část kolem řeky Ruaha.

V roce 2008 byla přičleněna také rezervace Usangu, včetně jejích důležitých mokřadů. Cílem je ochránit tento velký přírodní zásobník vody, který nasákne v období dešťů a potom napájí řeku Ruaha v době sucha.

Externí odkazy

Zajímavý článek o národním parku Ruaha s názvem Ruaha – Více informací naleznete na portálu Nature-photo.cz.

Trochu jiný pohled na národní park Ruaha přináší reportáž Tanzanský park Ruaha: Nejkrásnější divočina v Africe? na serveru 100+1 Zahraniční zajímavost.

Pokud vás zaujal národní park Ruaha a stala se z něj vaše vysněná příští dovolená, zde naleznete nabídku safari výletů do národních parků v Tanzanii (Serengeti, Ngorongoro, Tarangire, Manyara, Arusha) od místní specializované cestovní kanceláře.

Další národní parky Tanzanie

Návrat na přehled národních parků v Tanzanii.

Podrobnější informace o dalších národních parcích v Tanzanii: