Trek za šimpanzi v parku Gombe

Standardní itineráře zahrnující trek za šimpanzi

Jednoduché ubytování v TANAPA Rest House

Ubytování v komfortních stanových chatkách

V případě vašeho zájmu přizpůsobíme pobyt vašim možnostem a požadavkům.

Podrobnější informace o treku za šimpanzi

Národní park Gombe se nachází na břehu jezera Tanganika 16 km severně od města Kigoma. Je známý a oblíbený především díky šimpanzům. Pěší safari v národním parku Gombe za šimpanzi a jinými zvířaty může být skvělý doplněk k tradičním safari v severní Tanzanii, při kterých často sedíte celý den v autě. V parku žije i mnoho paviánů a dalších primátů, ale hlavním cílem turistů jsou jednoznačně šimpanzi.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je image-5.png.
Šimpanzi v národním parku Gombe

Najít šimpanze není úplně snadné, mohu být kdekoliv u jezera nebo v horách. Proto je vhodné vyhradit si na trek za šimpanzi dostatek času. Délka vycházky může být různá, určitě však několik hodin. Počet šimpanzů v národním parku Gombe se odhaduje přibližně sto až dvě stě kusů a šance je uvidět je zde tedy velmi vysoká. I tak se ale výjimečně může stát, že se je v daný den nepodaří vystopovat a budete se muset vrátit další den. Proto si raději naplánujte na trek za šimpanzi alespoň dva dny. Nudit se ty dva dny určitě nebudete. V období, kdy více prší, zůstávají šimpanzi v nižších polohách a nepohybují se tolik z místa na místo a je tedy snazší je vystopovat (listopad-duben). Období sucha je zase lepší na fotografování (květen-říjen) a můžete si během něj užít i příjemně teplé noci. Národní park Gombe je krásný, plný bujné zelené vegetace a života. Je rozdělený řadou řek vlévajících se do jezera Tanganika. Z hory Janes Peak je nádherný výhled na okolí a vodopády Kakombe. Výstup na Janes Peak a túru k vodopádům Kakombe vám můžeme jen doporučit.

Národní park Gombe se nachází v odlehlé západní oblasti Tanzanie. Nejlepší je při plánování treku za šimpanzi využít některý z vnitrostátních letů na letiště Kigoma. Z Kigomy se pak dostanete do ubytování poblíž parku lodí.

Do Kigomy se dá dostat i autobusem. Cesta z Arushi trvá přibližně 16 hodin a stojí přibližně 40 USD.

Množství návštěvníků parku Gombe je vzhledem k jeho odlehlosti a složitému přístupu relativně malé. Je to tedy skvělé místo pro turisty vyhledávající nedotčenou přírodu.

V okolí parku Gombe naleznete jak jednoduché a levné ubytování, tak i luxusní a stylové africké chatky.

Zde naleznete více informací o národním parku Gombe včetně fotografií a krátkého videa.

Podrobnější informace o ubytování

K dispozici máte dva základní druhy ubytování v různých cenových kategoriích:

TANAPA Rest House (Gombe Bandas)

TANAPA Rest House (Gombe Bandas) je nízkorozpočtové ubytování, které vlastní TANAPA (Tanzania National Parks Authority). K dispozici je osm jednoduše zařízených malých pokojů s jednolůžkem nebo dvěma oddělenými postelemi a nočním stolkem. V budově máte k dispozici společnou jídelnu, stejně tak jako společné toalety a sprchy.

Gombe Luxury Tented Camp

Gombe Luxury Tented Camp nabízí ubytování ve střední cenové kategorii v komfortních stanových chatkách citlivě včleněných do divoké africké přírody. Nachází v severní části parku nedaleko potoku Mitumba. Má svou vlastní pláž na břehu jezera Tanganika, která je hostům v kempu k dispozici.

Další aktivity v okolí

Jezero Tanganyika

Národní park Gombe se nachází na břehu jezera Tanganika. Kolem jezera Tanganika jsou na některých místech písečné pláže. To lze využít k příjemným procházkám po pláži i koupání.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je image-10.png.
Chatky a pláže na břehu jezera Tanganika

Památník Dr. Livingstona v Ujiji

Několik km jižně od centra Kigomi se nachází vesnice Ujiji, nejstarší městečko v západní Tanzanii. Ujiji je místo, kde Richard Burton a John Speke poprvé dosáhli břehu jezera Tanganika v roce 1858. Je také místem slavného setkání ze 10. listopadu 1871, kdy Henry Stanley našel Dr. Davida Livingstona a údajně pronesl slavná slova „Dr. Livingstone, předpokládám?“ O Livingstonovi si mnozí v té době mysleli, že je mrtvý, protože o něm již několik let nedorazily do Evropy žádné zprávy. Na památku tohoto setkání zde byl postaven pomník známý jako „Památník Dr. Livingstona“. Na místě je také skromné muzeum.

Památník Dr. Livingstona v Ujiji poblíž parku Gombe
Památka na setkání Stanleyho a Livingstona v Ujiji

Další aktivity v Tanzanii

Trek za šimpanzi v národním parku Gombe lze kombinovat s výstupem na Kilimandžáro, výstupem na Mt. Meru, safari v Serengeti, Ngorongoro nebo jiném parku, pobytem na Zanzibaru a jinými aktivitami v Tanzanii.

Uvítáme jakékoliv vaše dotazy a připomínky. Poradíme vám s výběrem a organizací dovolené. Rádi vám připravíme nabídku na míru podle vašich konkrétních požadavků.

    Nemáte rádi kontaktní formuláře? Tak nám prostě pošlete email na adresu info@serengetijoytours.cz.
    A nebo nám zavolejte na +420732599863.