Národní park Mikumi

Všeobecné informace o národním parku Mikumi

Pokud máte přílet do Tanzanie na letiště v  Dar es Salaamu, a zajímáte se o ekonomickou variantu safari, bude pro vás vhodnou volbou národní park Mikumi.

Park Mikumi se nachází v oblasti Morogoro. S rozlohou 3 230 km2 se jedná o čtvrtý největší park v Tanzanii. Na jihu navazuje na rezervaci Selous Game Reserve, se kterou vytváří jeden ekosystém, kterého využívají migrující zvířata mezi oběma oblastmi. Silnice, která protíná park ho dělí na dvě části. Jednu část tvoří otevřené a travnaté savany porostlé baobaby, akáciemi, tamarindy a některými vzácnými palmami, druhou část tvoří velkolepé skalní útvary hor Rubeho a Uluguru. Přirozenou dominantu parku tvoří řeka Mkata.

Scenérie národní park Mikumi
Scenérie národního parku Mikumi

V národním parku Mikumi žijí sloni, žirafy, buvoly, zebry, pakoně, lvi, levharti, psy, různé druhy antilop, přímorožce a mnoho dalších zvířat. Na severu jsou i dvě napajedla, kde je možné spatřit hrochy. Svůj domov zde má také několik set druhů ptáků. Vzhledem k poměrně velké velikosti parku a jeho propojení s rezervací Selous není koncentrace zvířat tak vysoká, jako v některých jiných parcích. Budete muset malinko více za zvířaty jezdit, ale náš průvodce je najde a bez zážitků z jejich pozorování určitě neodjedete.

Zvířata v národním parku Mikumi
Zvířata v národním parku Mikumi

V parku je také možný pěší výlet s doprovodem ozbrojeného rangera.

Kousek od vesnice Mikumi se osada Masajů, přibližně třicet lidí. Chovají krávy, kozy a slepice, a jejich produkty pak prodávají ve vesnici. Žijí v hodně skromných podmínkách. Jejich chýše jsou většinou postaveny jen z dřevěných latěk, někdy i větví. Na ně se připlácává směs bahna, trávy a hnoje. Ta na slunci uschne a ztvrdne. Masajové jsou všeobecně velmi milí a být mezi nimi je radost. Zpívají a tančí a rádi vás do toho zapojí. Jakékoli dárky ocení 🙂

Národní park Mikumi je nejbližším parkem z hlavního tanzanského města Dar es Salamu. Cesta po silnici trvá přibližně čtyři hodiny. Při jednodenním safari je výhodnou variantou ubytování na hranici parku ve vesnici Mikumi. Vstupné do parku je nižší ve srovnání se slavnějšími parky v severní Tanzanii.

Pokud máte více času, spojte návštěvu národního parku Mikumi s přírodní rezervací Selous a dalšími parky v Jižní Tanzanii.

Výskyt zvířat v parku Mikumi

Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Kdy navštívit národní park Mikumi

Pozorování divoké zvěře v národním parku Mikumi je možné po celý rok, ale nejlepší čas je od konce června do října (období sucha). V této době je vegetace menší a zvířata se v ní tak snadno neschovají. Zvířata se také shromažďují kolem napajedel kde je snadnější je najít ve větších koncentracích.

Konec období sucha (září a říjen) je obzvláště zajímavý, protože velká stáda zvířat přicházejí pít k posledním zdrojům vody.

V období, kdy je více srážek (od listopadu do května) je park zelenější a tráva vyšší. V parku se vyskytuje hodně ptáků. Některé cesty mohou být hůře sjízdné. V tomto období je méně turistů.

Počasí v parku Mikumi

Tanzanie je mírně pod rovníkem na jižní polokouli. To znamená, že v našich letních měsících (červenec, srpen) je v Tanzanii „zima“. Naopak v našich zimních měsících (leden, únor) je v Tanzanii léto. 

Suché období je od června do října. V tomto období jsou i příjemnější okolní teploty. Srážkové období je od prosince do dubna. Ani ve srážkovém období neprší celý den a na safari se dá vyrazit. Květen a listopad se dají považovat za přechodové měsíce.

Národní park Mikumi - teploty
Měsíční maximální, průměrné a minimální teploty
Národní park Mikumi - srážky
Množství a pravděpodobnost srážek

Historie národního parku Mikumi

Park byl založen v roce 1969 během výstavby dálnice Morogoro – Iringa.

V roce 1975 byl národní park rozšířen směrem na jih až k lovecké rezervaci Selous, se kterou vytvořil jeden společný ekosystém.

Externí odkazy

Hezkou fotoreportáž s názvem Národní parky Udzungwa a Mikumi, Tanzánie vytvořila cestovatelka Jana Hejduchová na webu Rajce.net.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd na národního parku Mikumi? Umíme to zařídit.

Zde naleznete nabídku safari výletů do národních parků v severní Tanzanii (Serengeti, Ngorongoro, Tarangire, Manyara, Arusha).

Další národní parky Tanzanie