Národní park Udzungwa Mountains

Všeobecné informace o parku Udzungwa Mountains

Národní park Udzungwa Mountains (anglicky Udzungwa Mountains National Park) se nachází na území pohoří Eastern Arc Mountains. Patří mezi nejmenší národní parky Tanzanie, rozkládá se na území o rozloze 2 000 km2. Jedná se o nejvýše položený národní park v Tanzanii. Je to park jako stvořený pro pravé dobrodruhy a milovníky nedotčené přírody.

Vzhledem k rozmanitosti nadmořských výšek v parku Udzungwa Mountains v něm najdete hustý tropický pralesmlžný les, mnohdy již sekundární horský les klenoucí se téměř po celém vrcholu pohoří, savany i louky. 

V parku Udzungwa Mountains najdete hory i savany
V parku Udzungwa Mountains najdete hory i savany

V parku jsou naleziště drahokamů a proto se nevyplatí vydávat se do něj na vlastní pěst, je velmi dobře střežený. 

K ochraně lesa přispívají i různé staré legendy. Většina místních obyvatel by se lesa ani nedotkli, protože věří, že v něm sídlí duchové, kteří by je za to potrestali.

Národní park Udzungwa Mountains je vzdálen zhruba 350 km od největšího tanzanského města Dar es Salaamu ležícího na pobřeží Indického oceánu a 50 km jihozápadně od známějšího národního parku Mikumi.

Pokud máte více času, spojte návštěvu národního park Udzungwa Mountains s návštěvou přírodní rezervace Selous, s návštěvou národního parku Mikumi, a s dalšími parky v Jižní Tanzanii.

Tři sousedící parky v Jižní Tanzanii
Tři sousedící parky v Jižní Tanzanii

Stezky a túry v národním parku Udzungwa Mountains

V parku Udzungwa jsou především výborné trasy pro pěší safari a turistiku. Je jich tu celá řada. V rámci jednoho dne můžete vyrazit mimo jiné k těmto cílům:

  • Vodopády Prince Bernharda – krátký nenáročný okruh k malým ale pěkným vodopádům nedaleko ústředí parku. Celkem cca 1 km, 30 minut.
  • Vodopády Sonje – nejdříve krátká (20 minut) snadná stezka na pod vodopád Sonjo s možností pokračování nahoru po strmější cestě k druhému vodopádu (15 minut). Tyto vodopády jsou velmi hezké a oblíbené. Od druhého vodopádu můžete pokračovat a vrátit se na začátek po jiné cestě. Celkem cca 3 km, 1-2 hodiny.
  • Vodopády Sanje – nejoblíbenější stezkou v Udzungwě je k vodopádu Sanje. Tento 180 m vysoký vodopád je velmi působivý. Je obklopen deštným pralesem s vynikajícím výhledem na nivu Kilombero. Nahoře si můžete zaplavat v osvěžujícím ponorném bazénu nejvyššího vodopádu (vysokého asi 40 metrů) obklopeném hustým deštným pralesem. Volitelně můžete z okruhu odbočit od hotelu Old Sanje až na dno velkého vodopádu, kde můžete pozorovat padající vodu zespodu a zaplavat si v dalším jezírku s trochu teplejší vodou. K Sanje se lze vydat kdykoli během dne, ale nejlépe je vyrazit ráno s rozedněním a pozorovat jak slunce osvětluje vodopády. Podél stezky je celkem běžné že můžete pozorovat ve stromech různé primáty (guerézy). Mnoho lidí volí pro cestu nahoru i dolů stezku kolem Old Sanje Hotel, ale existuje alternativní cesta pro návrat začínající u hlídkového stanoviště na jihu. Tato trasa je o něco delší a je méně využívaná, takže poskytuje lepší šance na vidění méně rušených opic a umožňuje naplánovat túru jako okruh. Celkem cca 6 km, 4-5 hodin.
  • Vodopád Njokamoni – tato stezka je velmi podobná stezce Sanje, ale je méně využívaná. Během cesty tak máte lepší šance na pozorování více druhů primátů a dalších lesních zvířat. I u vodopádu Njokamoni se můžete osvěžit chladivou vodou. Celkem 5 km, 4-5 hodin.
  • Stezka Hidden Valleys (Campsite 3) – tato stezka tvoří okruh kolem velkého vrcholu za Hondo Hondo Camp. Je to dlouhá a strmá cesta, která stoupá do výšky více jak 1 300 metrů nad mořem, takže byste si měli naplánovat zahájení na co nejdříve. Zjistíte, že to co jste si mysleli při pohledu z tábora, že je hřeben hory, je ve skutečnosti brána do skrytých údolí, kde jsou potoky a travnaté plochy oblíbené slony. Na tuto túru je nutné mít rangera, protože v lese můžete narazit na velké savce. Na 6-7 hodin se ponoříte do opravdové divočiny.
  • Trek za Sanje Mangabei – v parku žije skupina vzácných, ale habituovaných primátů Sanje Mangabei. Po dohodě s národním parkem a v doprovodu průvodce můžete vyrazit na jejich pozorování bez narušení jejich přirozených návyků. Celkem 3-4 hodiny.

V parku si můžete naplánovat také vícedenní túry, během kterých můžete v spát v některém z tábořišť, které jsou v parku k dispozici.

  • Hora Mwanihana (2 150 m) – vrchol Mwanihana je jedním z nejvyšších vrcholů východního oblouku. Stezka prochází různorodou krajinou: nížinným lesem, podhorským lesem, náhorní plošinou a nedotčeným bambusovými a horskými lesy s horskými potoky. Na vrcholu je pouze holá skála a tráva. Potkat můžete primáty, ale také slony a buvoly na náhorní plošině, takže budete doprovázeni ozbrojeným rangerem. Celkem 38 km, 3 dny / 2 noci klidným tempem.
  • Hora Mount Luhombero (2 576 m) – vylézt na vrcholek této hory a vrátit se zabere několik dní.
  • Stezka Lumemo – nejdelší a nejnáročnější stezkou v národním parku Udzungwa Mountains je stezka Lumemo. Tahle stezka vede hluboko do srdce Udzungwy, stoupá po hřebenech a sestupuje do dvou údolí – oblasti, kde kdy bylo jen málo lidí a divoká zvěř tam prakticky neměla kontakt s lidmi. Chcete-li tuto stezku vyzkoušet, musíte být v dobré fyzické kondici. Celkem 65 km, 5 dní / 4 noci rozumným tempem.

Tento výčet není úplný. Naplánovat si můžete další, jednodenní i vícedenní túry. Pohybovat se po parku autem není možné, vstup je možný pouze pěšky.

Vodopády v národním parku Udzungwa Mountains
Vodopády v národním parku Udzungwa Mountains

Výskyt zvířat v parku Udzungwa Mountains

V tomto parku najdete mimo jiné i zvířata a rostliny, která je nemožné spatřit v jiných parcích jinde na světě (endemické druhy). Ze zvířat můžete narazit na red colubus, Sanje Mangebys, slony, buvoly, levharty, antilopy vrané, krokodýly a velké množství různých ptáků.

Velkou raritou parku je primát paviánec kipunji (Rungwecebus kipunji), kterých zde žije 75 až 250 jedinců.

Nedávno zde byl také dokonce objeven zcela nový druh savce – bercoun. 

Národní park Udzungwa Mountains je domovem řady primátů
Národní park Udzungwa Mountains je domovem řady primátů

Kdy navštívit národní park Udzungwa Mountains

Stejně jako ostatní místa v Tanzanii má Udzungwa Mountains Park období dešťů a období sucha.

Období sucha trvá od června do října. Toto je vhodná doba pro návštěvu.

Většina srážek se vyskytuje od března do května a díky srážkám mohou být cesty a stezky docela kluzké. V tomto období se návštěva parku příliš nedoporučuje.

Počasí v parku Udzungwa Mountains

Tanzanie je mírně pod rovníkem na jižní polokouli. To znamená, že v našich letních měsících (červenec, srpen) je v Tanzanii „zima“. Naopak v našich zimních měsících (leden, únor) je v Tanzanii léto. 

Suché období je od června do října. V tomto období jsou i příjemnější okolní teploty.

Srážkové období je od prosince do května. Maximální srážky jsou od března do května.

Historie národního parku Udzungwa Mountains

Národní park Udzungwa Mountains byl založen v roce 1992.

Park byl vytvořen z pěti lesních rezervací založených v 50. letech. Tyto lesy přežily více než 30 milionů let a byly kdysi spojeny s povodím Konga a západní Afrikou.

Zabírá částečně území, která byla ochraňována již za německé koloniální nadvlády.

Externí odkazy

Řadu informací a fotografií v angličtině najdete na stránkách Udzungwa Mountain National Park.

Některé doplňující informace v češtině o národním parku Udzungwa Mountains najdete v článku na Wikipedii.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd na národního parku Udzungwa Mountains? Umíme to zařídit.

Zde naleznete nabídku safari výletů do národních parků v severní Tanzanii (Serengeti, Ngorongoro, Tarangire, Manyara, Arusha).

Další národní parky Tanzanie