Olduvajská rokle
Olduvai je název pro rokli (soutěsku, kaňon) na východních pláních Serengeti v dnešní severní Tanzanii. Nachází se v chráněné oblasti Ngorongoro mezi kráterem Ngorongoro a národním parkem Serengeti.
Olduvajská rokle je významná nálezy nejstarších hominidů, předchůdců moderního člověka. Kaňon má hloubku přibližně 100 metrů a na délku měří přes 40 km. Dříve se zde nacházelo jezero a v okolí byla hojná vegetace, která lákala spoustu živočichů a také hominidy. Sloužila jim k obživě a také jako útočiště.
V roce 1959 zde byly nalezeny antropologem Louis Leakey a jeho manželkou Mary Leakey pozůstatky australopithéků a Homo habilis (předchůdci člověka z doby 1,5 až 2 miliony let před naším letopočtem). Archeologové nalezli poblíž také velmi jednoduché kamenné nástroje, pěstní klíny, které byly používány ke krájení masa, rostlin a jiných plodin. Dalším důležitým nálezem byly otisky chodidel hominidů, dvou dospělých jedinců a dítěte, objevené ve vrstvě staré 3,75 milionu let.
V roce 2017 bylo nedaleko otevřeno nové moderní muzeum, jehož výstavba byla financovaná Evropskou unií. Za vstup se platí 35 USD.
Jak se tam dostanu?
Když vyrazíte od kráteru Ngorongoro směrem do národního parku Serengeti, asi po 30 km (1 hodina jízdy) narazíte na rozcestí, vedle kterého je parkoviště, památník a obslužná budova se záchody a informační místností.
Odtud už je to velmi blízko k vlastní Olduvajské rokli a novému muzeu, pouze cca 5 km (5 minut jízdy).
Návštěva rokle a muzea se většinou organizuje při návratu z národního parku Serengeti do kráteru Ngorongoro, ale lze ji také samozřejmě podniknout hned na úvod ještě před návštěvou parku Serengeti. Vše záleží na vaší dohodě s průvodcem. V rámci návštěvy parku Serengeti není zajížďka do Olduvajské rokle automatickou součástí programu, je třeba si ji vyžádat.