Národní park Serengeti

Národní park Serengeti

Řekne-li se národní park v Africe, pak se většině z nás vybaví dva nejznámější parky černého kontinentu – Kruegerův národní park v Jižní Africe a národní park Serengeti v Tanzanii. Oba patří mezi nejzajímavější místa Afriky a není se tedy čemu divit, že nejvíce turistů z Evropy jezdí na safari právě do těchto oblastí. Národní park Serengeti patří také mezi místa, která jsou zanesena v seznamu UNESCO, a to již od roku 1981.

Krajina parku je tvořena travnatými savanami, místy se objevují plochy s akáciemi. U řek se pak daří různým druhům lesů. Celá oblast je místem s častým výskytem sopek. Přestože se jedná o oblast východní Afriky, je zde poměrně velké množství vodních toků nejrůznějších velikostí. To vše vytváří rozmanitost celého parku, vyskytují se zde jak velmi suché oblasti, tak i místa, která jsou bažinatá.

Krajina národního parku Serengeti
Krajina národního parku Serengeti

Národní park Serengeti, vyhlášený už v roce 1951, je největší mezi národními parky v Tanzanii. Pokud jde o název Serengeti, ten u domorodých kmenů znamená něco jako nekonečná prérie, což vzhledem k velikosti parku není název nijak přehnaný. Park Serengeti láká především velkou migrací obrovského množství různých druhů zvířat. Stáda cestují za vodou a zelenými pastvinami. Celkem projdou Serengeti každý rok víc jak jeden milion pakoňů a statisíce gazel a zeber.

V centru migrace v Serenegeti
V centru migrace v Serenegeti

Za nimi se táhne spousta predátorů (lvi, gepardi, karakalové a další) a na závěr jdou mrchožrouti v čele s hyenami. Jedno stádo se při pochodu může natáhnout až na desítky kilometrů.

V Serengeti si všichni přijdou na své...
V Serengeti si všichni přijdou na své…

Velmi zajímavým představením přírody je každoroční jarní hromadné rození mláďat pakoňů a dalších býložravců v relativně krátkém období, což je strategie pro zajištění co nejlepších šancí na přežití.

Výsledek obrázku pro national park serengeti calves
Jarní hromadné rození mláďat

K nejzajímavějším událostem patří v Serengeti také přechod stád přes řeky Grumeti a Mara. Zde číhají obrovští krokodýli, proti nimž se pakoně a další zvířata brání tím, že se vrhají do řeky v obrovském počtu kusů současně a krokodýli jich tak za krátkou dobu stihnout ulovit jen menší množství. Takové představení neuvidíte nikde jinde na světě.

Přechod stád přes řeku v parku Serengeti
Přechod stád přes řeku v parku Serengeti

A nad tím vším se v Serengeti vznáší stovky druhů ptáků. Celkem se v národním parku Serengeti vyskytuje kolem 70 druhů savců a až 500 druhů ptáků.

Připravili jsme pro vás popis Velké migrace v Serengeti, který vám umožní si správně naplánovat čas a místo vašeho safari v národním parku Serengeti.

Je třeba počítat s tím, že poplatky za vstup do parku Serengeti a ubytování v něm je výrazně dražší, než v ostatních parcích v Tanzánii a jiných zemích. Ale i tak to za to rozhodně stojí, protože podobná představení přírody, jaká uvidíte v národním parku Serengeti, nikde jinde na světě neuvidíte.

Park lze navštívit klasicky safari autem s průvodcem, cesty jsou zde poměrně přehledné a ujeté, ale také je možné si domluvit letecké obhlídky či lety v balónech. Vidět Serengeti z výšky je pravděpodobně jeden z nejsilnějších okamžiků, které ve svém životě zažijete.

Safari autem za Velkou migrací v Serengeti
Safari autem za Velkou migrací v Serengeti
Pozorování Velké migrace z balónu
Pozorování Velké migrace z balónu

Fotoreportáž našich zákazníků ze safari v národních parcích Serengeti a Ngorongoro v květnu 2019 naleznete zde a ze safari v národních parcích Serengeti, Ngorongoro, Tarangire a Manyara v září 2019 naleznete zde.

Výskyt zvířat v parku Serenegeti:

Zvířata v parku Serengeti

Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Zde naleznete nabídku safari výletů do národních parků v severní Tanzanii (Serengeti, Ngorongoro, Tarangire, Manyara, Arusha).