Národní park Serengeti

Všeobecné informace o parku

Řekne-li se národní park v Africe, pak se většině z nás vybaví dva nejznámější parky černého kontinentu – Kruegerův národní park v Jižní Africe a národní park Serengeti v Tanzanii. Oba patří mezi nejzajímavější místa Afriky a není se tedy čemu divit, že nejvíce turistů z Evropy jezdí na dovolenou právě do těchto oblastí. Národní park Serengeti patří také mezi místa, která jsou zanesena v seznamu UNESCO, a to již od roku 1981.

Park s impozantní rozlohou 14 763 km2 se nachází v severní části Tanzanie, na severu jeho hranici tvoří hranice s Keňou, na západě pak Viktoriino jezero. V parku se nachází především mírně zvlněné pláně s nadmořskou výškou 920 – 1850 metrů nad mořem. Krajina parku je tvořena travnatými savanami, místy se objevují plochy s akáciemi. U řek se pak daří různým druhům lesů. Celá oblast je místem s častým výskytem sopek. Přestože se jedná o oblast východní Afriky, je zde poměrně velké množství vodních toků nejrůznějších velikostí. To vše vytváří rozmanitost celého parku, vyskytují se zde jak velmi suché oblasti, tak i místa, která jsou bažinatá.

Krajina národního parku Serengeti
Krajina národního parku Serengeti

Národní park Serengeti, vyhlášený už v roce 1951, je největší mezi národními parky v Tanzanii. Pokud jde o vlastní název Serengeti, ten u domorodých kmenů znamená něco jako nekonečná prérie, což vzhledem k velikosti parku není název nijak přehnaný. Park Serengeti láká především Velkou migrací obrovského množství různých druhů zvířat. Stáda cestují za vodou a zelenými pastvinami. Celkem projdou parkem každý rok víc jak jeden milion pakoňů a statisíce gazel a zeber.

V centru migrace v Serenegeti
V centru migrace v Serenegeti

Za nimi se táhne spousta predátorů (lvi, gepardi, karakalové a další) a na závěr jdou mrchožrouti v čele s hyenami. Jedno stádo se při pochodu může natáhnout až na desítky kilometrů.

V Serengeti si všichni přijdou na své...
V Serengeti si všichni přijdou na své…

Velmi zajímavým představením přírody je každoroční jarní hromadné rození mláďat pakoňů a dalších býložravců v relativně krátkém období, což je strategie pro zajištění co nejlepších šancí na přežití.

Jarní hromadné rození mláďat během Velké migrace v Serengeti
Jarní hromadné rození mláďat

K nejzajímavějším událostem patří v parku Serengeti také přechod stád přes řeky Grumeti a Mara. Zde číhají obrovští krokodýli, proti nimž se pakoně a další zvířata brání tím, že se vrhají do řeky v obrovském počtu kusů současně a krokodýli jich tak za krátkou dobu stihnout ulovit jen menší množství. Takové představení neuvidíte nikde jinde na světě.

Překonávání řeky Mara v severním Serengeti
Přechod stád přes řeku v parku Serengeti

A nad tím vším se vznáší stovky druhů ptáků. Celkem se v národním parku Serengeti vyskytuje kolem 70 druhů savců a až 500 druhů ptáků.

Připravili jsme pro vás popis Velké migrace v Serengeti, který vám umožní si správně naplánovat čas a místo vaší dovolené v národním parku Serengeti.

Dovolená v Serengeti

Je třeba počítat s tím, že poplatky za vstup do parku Serengeti a ubytování v něm je výrazně dražší, než v ostatních parcích v Tanzánii a jiných zemích. Ale i tak to za to rozhodně stojí, protože podobná představení přírody, jaká uvidíte v národním parku Serengeti, nikde jinde na světě neuvidíte.

Park lze navštívit klasicky safari autem s průvodcem, cesty jsou zde poměrně přehledné a ujeté, ale také je možné si domluvit letecké obhlídky či lety v balónech. Vidět Serengeti z výšky je pravděpodobně jeden z nejsilnějších okamžiků, které ve svém životě zažijete.

Safari autem za Velkou migrací
Safari autem za Velkou migrací
Pozorování Velké migrace z balónu
Pozorování Velké migrace z balónu

Fotoreportáž našich zákazníků ze safari v národních parcích Serengeti a Ngorongoro v květnu 2019 naleznete zde a ze safari v národních parcích Serengeti, Ngorongoro, Tarangire a Manyara v září 2019 naleznete zde.

Výskyt zvířat v parku Serengeti

Zvířata v parku Serengeti

Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Olduvajská rokle

Olduvai je název pro rokli (soutěsku, kaňon) nacházející se na planině Serengeti. Je významná nálezy nejstarších hominidů, předchůdců moderního člověka. Kaňon má hloubku přibližně 100 metrů a na délku měří přes 40 km. Dříve se zde nacházelo jezero a v okolí byla hojná vegetace, která lákala spoustu živočichů a také hominidy.

V roce 2017 bylo nedaleko otevřeno nové moderní muzeum, které můžete během vaší dovolené v Serengeti navštívit a seznámit se zajímavými informacemi o životě v okolí nalezených předchůdců člověka: australopithéků a Homo habilis.

Počasí v Serengeti

Tanzanie je mírně pod rovníkem na jižní polokouli. To znamená, že v našich letních měsících (červenec, srpen) je v Tanzanii „zima“. Ovšem v i v zimě si můžete během vaší dovolené v Serengeti užít průměrné celodenní teploty kolem 16°C, které jsou ideální pro safari.

Naopak v našich zimních měsících (leden, únor) je v Tanzanii léto. Teploty jsou ale i v tomto období příjemné, nejvyšší jsou v únoru a březnu, kdy je průměrná celodenní teplota 19°C. V ostatních měsících se pohybuje v rozmezí 17 až 18°C. 

Vývoj průměrných celodenních teplot v národním parku Serengeti v průběhu celého roku:

Serengeti - teploty v průběhu roku

Průměrné celodenní teploty jsou ovlivněny poměrně chladnými rány. Typické odpolední teploty jsou pochopitelně vyšší než ty průměrné. Nemusíte se ale bát žádných extrémů. V průběhu celého roku můžete očekávat příjemná odpolední maxima od 25°do 28°C.

V jiných parcích se teploty mohou o něco lišit, ale jejich vývoj v průběhu roku je podobný. Například v kráteru Ngorongoro, který sousedí se serengetskými pláněmi, můžete očekávat o několik stupňů vyšší teploty oproti výše uvedeným.

Další věc, kterou je třeba zohlednit při výběru termínu dovolené v Serengeti , je množství srážek. Měsíce s větším množstvím srážek jsou duben-květen a listopad-prosinec.

Srážky v Serengeti v průběhu celého roku (pravděpodobnost v %):

Serengeti - množství srážek v průběhu roku

Opět, v různých částech parku a v jiných parcích v Tanzanii se může pravděpodobnost srážek v procentech lišit, ale vývoj v průběhu roku je velmi podobný.

Jaký plyne z výše uvedeného závěr?

I během období dešťů – listopad-prosinec a duben-květen je možné na dovolenou v Tanzanii vyrazit, rozhodně neprší každý den. Může to být ale o něco složitější, pokud chcete navštívit i odlehlá místa, protože v těch nejvydatnějších deštích se nezpevněné suché cesty přemění na blátivé a je obtížnější je projet i s vozy 4×4. Kromě toho, v době kdy je tráva zelená a vzrostlá, je obtížnější vidět zvířata na větší vzdálenost, protože se v ní snáze schovají. A určitě také budete více zvažovat počasí, pokud plánujete během safari nocovat ve stanech. Odměnou vám ale v období zvýšených srážek mohou být obvykle nižší ceny za ubytování a celkově menší množství turistů.

Když cestujete mimo období dešťů, obvykle neprší vůbec.

Související stránky s podrobnějšími informacemi

Externí odkazy

Trochu jiný pohled na národní park Serengeti přináší článek „Mekka afrických parků: Serengeti, největší přírodní divadlo“ na serveru 100+1 Zahraniční zajímavost.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd na národního parku Serengeti? Umíme to zařídit.

Zde naleznete nabídku safari výletů do národních parků v severní Tanzanii (Serengeti, Ngorongoro, Tarangire, Manyara, Arusha).

Další národní parky Tanzanie

Návrat na přehled národních parků v Tanzanii.

Podrobnější informace o dalších národních parcích v Tanzanii: