Národní park Serengeti

Všeobecné informace o parku

Řekne-li se národní park v Africe, pak se většině z nás vybaví dva nejznámější parky černého kontinentu – Kruegerův národní park v Jižní Africe a národní park Serengeti v Tanzanii. Oba patří mezi nejzajímavější místa Afriky a není se tedy čemu divit, že nejvíce turistů z Evropy jezdí na dovolenou právě do těchto oblastí. Národní park Serengeti patří také mezi místa, která jsou zanesena v seznamu UNESCO, a to již od roku 1981.

Park s impozantní rozlohou 14 763 km2 se nachází v severní části Tanzanie, na severu jeho hranici tvoří hranice s Keňou, na západě pak Viktoriino jezero. V parku se nachází především mírně zvlněné pláně s nadmořskou výškou 920 – 1850 metrů nad mořem. Krajina parku je tvořena travnatými savanami, místy se objevují plochy s akáciemi. U řek se pak daří různým druhům lesů. Celá oblast je místem s častým výskytem sopek. Přestože se jedná o oblast východní Afriky, je zde poměrně velké množství vodních toků nejrůznějších velikostí. To vše vytváří rozmanitost celého parku, vyskytují se zde jak velmi suché oblasti, tak i místa, která jsou bažinatá.

Krajina národního parku Serengeti
Krajina národního parku Serengeti

Národní park Serengeti, vyhlášený už v roce 1951, je největší mezi národními parky v Tanzanii. Pokud jde o vlastní název Serengeti, ten u domorodých kmenů znamená něco jako nekonečná planina, což vzhledem k velikosti a rovinatosti parku není název nijak přehnaný. Park Serengeti láká především Velkou migrací pakoňů. Jejich stáda cestují celoročně za vodou a zelenými pastvinami. Celkem projdou parkem každý rok víc jak jeden milion pakoňů a statisíce gazel a zeber.

V centru migrace v Serenegeti
V centru migrace v Serenegeti

Za nimi se táhne spousta predátorů (lvi, gepardi, karakalové a další) a na závěr jdou mrchožrouti v čele s hyenami. Jedno stádo se při pochodu může natáhnout až na desítky kilometrů.

V Serengeti si všichni přijdou na své...
V Serengeti si všichni přijdou na své…

Velmi zajímavým představením přírody je každoroční jarní hromadné rození mláďat pakoňů a dalších býložravců v relativně krátkém období, což je strategie pro zajištění co nejlepších šancí na přežití.

Jarní hromadné rození mláďat během Velké migrace v Serengeti
Jarní hromadné rození mláďat

K nejzajímavějším událostem patří v parku Serengeti také přechod stád přes řeky Grumeti a Mara. Zde číhají obrovští krokodýli, proti nimž se pakoně a další zvířata brání tím, že se vrhají do řeky v obrovském počtu kusů současně a krokodýli jich tak za krátkou dobu stihnout ulovit jen menší množství. Takové představení neuvidíte nikde jinde na světě.

Překonávání řeky Mara v severním Serengeti
Přechod stád přes řeku v parku Serengeti

A nad tím vším se vznáší stovky druhů ptáků. Celkem se v národním parku Serengeti vyskytuje kolem 70 druhů savců a až 500 druhů ptáků.

Připravili jsme pro vás popis Velké migrace v Serengeti, který vám umožní si správně naplánovat čas a místo vaší dovolené v národním parku Serengeti.

V centrální části parku Serengeti zvané Seronera se nachází velké množství různých druhů zvířat celoročně a proto se vaše návštěva nemusí odvíjet striktně od cyklu Velké migrace.

Dovolená v Serengeti

Je třeba počítat s tím, že poplatky za vstup do parku Serengeti a ubytování v něm je výrazně dražší, než v ostatních parcích v Tanzánii a jiných zemích. Ale i tak to za to rozhodně stojí, protože podobná představení přírody, jaká uvidíte v národním parku Serengeti, nikde jinde na světě neuvidíte.

Park lze navštívit klasicky safari autem s průvodcem, cesty jsou zde poměrně přehledné a ujeté, ale také je možné si domluvit letecké obhlídky či lety v balónech. Vidět Serengeti z výšky je pravděpodobně jeden z nejsilnějších okamžiků, které ve svém životě zažijete.

Safari autem za Velkou migrací
Safari autem za Velkou migrací
Pozorování Velké migrace z balónu
Pozorování Velké migrace z balónu

Fotoreportáž našich zákazníků ze safari v národních parcích Serengeti a Ngorongoro v květnu 2019 naleznete zde a ze safari v národních parcích Serengeti, Ngorongoro, Tarangire a Manyara v září 2019 naleznete zde.

Výskyt zvířat v parku Serengeti

Zvířata v parku Serengeti

Abundant = hojně, common = běžně, occasional = občasně, (very) rare = (velmi) vzácně, none = vůbec.

Jezero Ndutu

Na jižních pláních Serengeti na hranici s Chráněnou oblastí Ngorongoro leží známé jezero Ndutu.

Oblast kolem jezera Ndutu nabízí nejlepší pozorování divoké zvěře v rámci Velké migrace během jarní sezóny (leden-březen) v období rození mláďat.

Oblast kolem jezera je na rozdíl od plání Serengeti pokryta lesem akáciových stromů.

Bonusem návštěvy jezera Ndutu jsou plameňáci, kteří se na něm vyskytují po většinu roku ve velkém množství. Když přijedete autem k jezeru, můžete z něj vylézt a udělat si krátkou vycházku na otevřeném prostranství kolem jezera. Nikdy byste se ale neměli vzdalovat od jezera ani daleko od auta, v okolí se vyskytuje divoká zvěř.

Od 60. let 20. století bylo Ndutu oblíbeným cílem mnoha významných autorů, filmařů a biologů divoké zvěře. Výzkumníci Jane Goodallová a Hugo van Lawick použili Ndutu jako jednu ze svých základen pro své výzkumy.

Olduvajská rokle

Olduvai je název pro rokli (soutěsku, kaňon) nacházející se na východní planině Serengeti, ovšem už mimo hranice národního parku Serengeti. Nachází se na území Chráněné oblasti Ngorongoro.

Olduvajská rokle je významná nálezy nejstarších hominidů, předchůdců moderního člověka. Kaňon má hloubku přibližně 100 metrů a na délku měří přes 40 km. Dříve se zde nacházelo jezero a v okolí byla hojná vegetace, která lákala spoustu živočichů a také hominidy.

V roce 2017 bylo nedaleko otevřeno nové moderní muzeum, které můžete během vaší dovolené v Serengeti navštívit a seznámit se zajímavými informacemi o životě v okolí nalezených předchůdců člověka: australopithéků a Homo habilis.

Počasí v Serengeti

Tanzanie je mírně pod rovníkem na jižní polokouli. To znamená, že v našich letních měsících (červenec, srpen) je v Tanzanii „zima“. Ovšem v i v zimě si můžete během vaší dovolené v Serengeti užít průměrné celodenní teploty kolem 16°C, které jsou ideální pro safari.

Naopak v našich zimních měsících (leden, únor) je v Tanzanii léto. Teploty jsou ale i v tomto období příjemné, nejvyšší jsou v únoru a březnu, kdy je průměrná celodenní teplota 19°C. V ostatních měsících se pohybuje v rozmezí 17 až 18°C. 

Vývoj průměrných celodenních teplot v národním parku Serengeti v průběhu celého roku:

Serengeti - teploty v průběhu roku

Průměrné celodenní teploty jsou ovlivněny poměrně chladnými rány. Typické odpolední teploty jsou pochopitelně vyšší než ty průměrné. Nemusíte se ale bát žádných extrémů. V průběhu celého roku můžete očekávat příjemná odpolední maxima od 25°do 28°C.

V jiných parcích se teploty mohou o něco lišit, ale jejich vývoj v průběhu roku je podobný. Například v kráteru Ngorongoro, který sousedí se serengetskými pláněmi, můžete očekávat o několik stupňů vyšší teploty oproti výše uvedeným.

Další věc, kterou je třeba zohlednit při výběru termínu dovolené v Serengeti , je množství srážek. Měsíce s větším množstvím srážek jsou duben-květen a listopad-prosinec.

Srážky v Serengeti v průběhu celého roku (pravděpodobnost v %):

Serengeti - množství srážek v průběhu roku

Opět, v různých částech parku a v jiných parcích v Tanzanii se může pravděpodobnost srážek v procentech lišit, ale vývoj v průběhu roku je velmi podobný.

Kdy navštívit národní park Serengeti

Excellent = výborné, Good = dobré, Fair = přijatelné, Poor = špatné

Nejlepší doba k návštěvě národního parku Serengeti z hlediska počasí je v období sucha (od června do října). Toto období nabízí nejlepší pozorování divoké zvěře – s migrací pakoňů jako absolutním vrcholem.

I během období dešťů – konec března-květen, v menší míře i listopad-prosinec, je možné na zájezd do Serengeti vyrazit, rozhodně neprší každý den. Může to být ale o něco složitější, pokud chcete navštívit i odlehlá místa, protože v těch nejvydatnějších deštích se nezpevněné suché cesty přemění na blátivé a je obtížnější je projet i s vozy 4×4. Kromě toho, v době kdy je tráva zelená a vzrostlá, je obtížnější vidět zvířata na větší vzdálenost, protože se v ní snáze schovají. A určitě také budete více zvažovat počasí, pokud plánujete během safari nocovat ve stanech. Odměnou vám ale v období zvýšených srážek mohou být obvykle nižší ceny za ubytování a celkově menší množství turistů.

Když vyrazíte na zájezd mimo období dešťů, obvykle neprší vůbec.

Jak se tam dostanu?

Většina safari do Serengeti začíná z města Arusha. Nejlepší možností, jak se tam dostat, je letět na mezinárodní letiště Kilimanjaro (JRO), které se nachází asi 46 km od Arushy. Je také možné letět na mezinárodní letiště Julius Nyerere (DAR), kousek od Dar es Salaamu, a potom letět místním letem na letiště Arusha (ARK) nebo mezinárodní letiště Kilimanjaro (JRO).

Z Arushy létají pravidelné lety na několik letišť uvnitř parku.

Je také možné jet autem. Z Arushi do centrální oblasti Seronera cesta trvá šest až osm hodin. Je to hrbolatá jízda, ale máte možnost pozorovat okolní krajinu a cestou občas uvidíte i divokou zvěř.

Vzhledem k tomu, že cesta do Serengeti vede přes chráněnou oblast Ngorongoro, je oblíbenou možností letět jedním směrem a jet druhým směrem a při návratu navštívit kráter Ngorongoro.

Související stránky s podrobnějšími informacemi

Externí odkazy

Trochu jiný pohled na národní park Serengeti přináší článek „Mekka afrických parků: Serengeti, největší přírodní divadlo“ na serveru 100+1 Zahraniční zajímavost.

Nabídka safari

Plánujete vaši dovolenou a chtěli byste vyrazit na zájezd na národního parku Serengeti? Umíme to zařídit.

Zde naleznete nabídku safari výletů do národních parků v severní Tanzanii (Serengeti, Ngorongoro, Tarangire, Manyara, Arusha).

Často kladené otázky (FAQ)

Kdy je nejlepší vyrazit na zájezd do Serengeti?

Při plánování vašeho zájezdu do Serengeti je třeba zohlednit dvě věci: počasí a Velkou migraci.

Z hlediska počasí je nejlepší doba k návštěvě Tanzanie v období sucha, od konce června do října, kdy je pozorování divoké zvěře obecně nejlepší. Spasená suchá tráva nebrání ve výhledu a zvěř se shromažďuje u vodních zdrojů, kde je možné ji snadno najít.

Z hlediska Velké migrace jsou nejzajímavější dvě období, rození mláďat a překonávání řeky Mara mezi národním parkem Serengeti a keňskou rezervací Masai Mara. Rození mláďat probíhá obvykle od ledna do února v jižních pláních Serengeti kolem jezera Ndutu na hranici mezi národním parkem Serengeti a chráněnou oblastí Ngorongoro. Překonávání řeky Mara probíhá především od července do října v severní části Serengeti na hranici s Keňou.

Která část Serengeti je nejlepší pro pozorování divoké zvěře?

Pokud není Velká migrace pakoňů hlavním cílem vašeho zájezdu, pak je nejlepší místo na celoroční pozorování divoké zvěře centrální oblast Serengeti zvaná Seronera.

Velká migrace má dva vrcholy, rození mláďat a překonávání řeky Mara mezi národním parkem Serengeti a keňskou rezervací Masai Mara. Rození mláďat probíhá obvykle od ledna do února v jižních pláních Serengeti kolem jezera Ndutu na hranici mezi národním parkem Serengeti a chráněnou oblastí Ngorongoro. Překonávání řeky Mara probíhá především od července do října v severní části Serengeti na hranici s Keňou.

Kolik času potřebuji pro návštěvu parku Serengeti?

Serengeti je ze všech parků v severní Tanzanii největší a nejodlehlejší. Při plánování vašeho zájezdu je třeba počítat s minimálně dvěma dny pro jeho návštěvu a minimálně jednou nocí v parku.

Pokud byste chtěli navštívit severní Serengeti v době, kdy velká stáda pakoňů překonávají řeku Mara, je třeba si naplánovat alespoň tři dny a dvě noci anebo aspoň jednu cestu podniknout letecky.

Další národní parky Tanzanie

Podrobnější informace o dalších národních parcích v Tanzanii:

<< Návrat na přehled národních parků v Tanzanii.