Výstup na Ol Doinyo Lengai

Tanzanie je populární turistickou destinací. Nejslavnější lákadla jsou Velká migrace v parku Serengeti, kráter Ngorongoro nebo Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky. Tak trochu ve stínu těchto atrakcí zůstává neprávem vulkán Ol Doinyo Lengai.

Ol Doinyo Lengai znamená v jazyce Masajů Hora Bohů.
Ol Doinyo Lengai znamená v jazyce Masajů Hora Bohů.

Standardní nabídka

V naší standardní nabídce najdete dva itineráře:

Další itineráře vám rádi připravíme na míru podle vašich požadavků.

Popis výstupu na Ol Doinyo Lengai

Výstup vám obvykle zabere pět až šest hodin, podle toho, v jaké jste formě. Celková délka pobytu na hoře, včetně sestupu, se obvykle pohybuje od sedmi do dvanácti hodin.

Výstup se obvykle zahajuje kolem půlnoci, tedy s čelovkou. Podle vaší dohody s průvodcem to může být před i po půlnoci. Přes den je na výstup příliš velké teplo. U blízkého jezera Natron denní teploty šplhají přes 40 stupňů ve stínu! Dalším důvodem pro noční výstup je unikátní zážitek, kterým je pozorování východu slunce z vrcholu vulkánu ve výšce 2 962 m n. m. 

V vrcholu Ol Doinyo Lengai je krásný výhled do okolí
V vrcholu je krásný výhled do okolí

Než se rozední, může být na vrcholu naopak docela zima a také tam pochopitelně bude foukat vítr. Proto je třeba se vybavit i tepelně izolační vrstvou a větruodolnou bundou.

Během výstupu narazíte i na úseky, kde je třeba se přidržet rukami. Proto se můžou hodit horolezecké nebo jiné ochranné rukavice.

Výstup na Ol Doinyo Lengai je s průvodcem, který vám pomůže zajistit vaši bezpečnost.

Sestup je v některých pasážích docela náročný
Sestup je v některých pasážích docela náročný

Potřebné vybavení pro výstup na Ol Doinyo Lengai

Během nočního výstupu a následného denního sestupu můžete potřebovat různé vybavení:

  • ochrana hlavy před sluncem, kšiltovka, nebo ještě lépe klobouk
  • sluneční brýle
  • čelovka
  • trekové kalhoty
  • svrchní větru odolná a optimálně také voděodolná bunda
  • tepelně izolační vrstva na tělo (například fleece)
  • funkční tričko s dlouhým rukávem (například Merino nebo z umělých vláken)
  • trekové boty, optimálně kotníkové
  • náhradní ponožky
  • trekové hole (obzvláště na sestup se můžou hodit)
  • lahve na vodu (2-3 litry)
  • horolezecké nebo jiné ochranné rukavice
  • mohly by se hodit i turistické návleky na nohy (zde především ochrana před prachem)

Láva má jinou barvu

Vulkán Ol Doinyo Lengai leží na severu Tanzanie, v oblasti s největší soustavou aktivních sopek Velké příkopové propadliny. Láva z Ol Doinyo Lengai byla vyvrhována už při relativně nízkých teplotách (asi 500 až 600 °C). Díky tomu má černé zbarvení, a ne rudé, jako ostatní sopky. Po vychladnutí ovšem zešediví.

Šedá láva vulkánu Ol Doinyo Lengai
Šedá láva vulkánu Ol Doinyo Lengai

Historie erupcí Ol Doinyo Lengai

Záznamy velkých erupcí hory jsou zaznamenávány od roku 1883. Další větší výbuchy se objevily v letech 1904 – 1910 a znovu mezi roky 1913 – 1915. 

K jedné z nejvýznamnějších erupcí došlo v červnu 1917, kdy popel padal do širokého okolí až 48 km daleko. 

Při velké erupci v roce 1955 se zjistilo, že jde o výjimečnou sopku obsahující velké množství sodíku.

O 11 let později ji navštívili dva geologové J. B. Dawson a G. C. Clark. Ti zpozorovali sloup černého dýmu, který stoupal až do téměř desetikilometrové výšky. Nijak se toho nezalekli, naopak se vydali nahoru. Tam, v samém středu vulkánu, nalezli jámu s kuželovitým otvorem a zjistili, že nepřetržitě propouští šedobílý popel, plyn a prach.

V červenci 2007 došlo k dalšímu výbuchu, který způsobil zemětřesení i v sousední Keni o síle až 6,0 stupňů Richterovy škály.

Poslední výbuch nastal v září 2007. Od té doby zažívá sopka relativně klidové stádium. Vypravit se teď na ni je skvělou šancí, co nemusí trvat věčně. 

Úchvatné okolí jezera Natron

Jezero Natron leží asi 25 km na sever od vulkánu, na samé hranici s Keňou. Je dlouhé 58 km a leží na okraji Velké příkopové propadliny v suché a teplé pouštní oblasti, která je odlehlá a poměrně málo navštěvovaná. Jezero Natron je základnou pro výstupy na Ol Doinyo Lengai.

Pohled na vulkán Ol Doinyo Lengai od jezera Natron
Pohled na vulkán Ol Doinyo Lengai od jezera Natron

Právě vulkán Ol Doinyo Lengai, resp. sodný sopečný popel z něj, je příčinou extrémní zásaditosti tohoto bezodtokového jezera. Odpařování vody je zde mnohem vyšší než srážky. Vodu v jezeře doplňují potoky stékající ze sopky a vulkanické prameny. Jezero je mělké (nejvýše několik metrů hluboké) a jeho hladina během roku dost kolísá. Okraj vodní plochy je převážně bažinatý. Teploty v okolí mohou v některých částech roku dosáhnout až 50 °C.

Řasami nacházejícími se v jezeře se živí plameňáci, kteří se sem pravidelně přilétají pářit a vychovávat potomky přibližně od srpna do října. Nehostinné prostředí okolo jezera Natron tvoří přirozenou bariéru pro jejich predátory, takže se jezero Natron stalo místem rozmnožování až pro 2,5 milionu plameňáků.

Z ptáků žijí v okolí jezera Natron také pelikáni, ibisové, kachny, husy, orli a další. Z ostatních zvířat můžete spatřit zebry, pakoně, pštrosi, šakali, gazely a antilopy.

Kolébka lidstva Olduvai Gorge

Jezero Natron není jedinou raritou v okolí vulkánu. Asi 50 kilometrů od něj leží vyhlášená lokalita Olduvai Gorge se sbírkou lidských koster a zachovalých stop starých několik milionů let.

Externí informace

Zajímavý článek s názvem „Ol Doinyo Lengai: Aktivní vulkán v Tanzanii je výjimečný díky sodíku“ naleznete na portálu Travel Magazín. Z něj jsme čerpali některé informace uvedené v tomto článku.

Můžete se také podívat na článek o vulkánu Ol Doinyo Lengai na české Wikipedii. Z ní jsme převzali některé faktické údaje a fotografie.