Jezero Natron a hora Ol Doinyo Lengai

Tanzanie je populární turistickou destinací. Nejslavnější lákadla jsou Velká migrace v parku Serengeti, kráter Ngorongoro nebo Kilimandžáro, nejvyšší hora Afriky. Tak trochu ve stínu těchto atrakcí zůstává neprávem jezero Natron a nedaleko se nacházející hora Ol Doinyo Lengai.

Ol Doinyo Lengai znamená v jazyce Masajů Hora Bohů.
Ol Doinyo Lengai znamená v jazyce Masajů Hora Bohů.

Standardní itineráře

V naší standardní nabídce najdete tyto itineráře:

Další itineráře vám rádi připravíme na míru podle vašich požadavků.

Jezero Natron

Jezero Natron leží asi 25 km na sever od vulkánu Ol Doinyo Lengai, na samé hranici s Keňou. Je dlouhé 58 km a leží na okraji Velké příkopové propadliny v suché a teplé pouštní oblasti, která je odlehlá a poměrně málo navštěvovaná. Zajímavé je okolní pouštní krajinou a množstvím plameňáků na jezeře.

Lodge a kempy v okolí jezera Natron jsou základnou pro výstupy na vulkán Ol Doinyo Lengai.

Pohled na vulkán Ol Doinyo Lengai od jezera Natron
Pohled na vulkán Ol Doinyo Lengai od jezera Natron

Právě vulkán Ol Doinyo Lengai, resp. sodný sopečný popel z něj, je příčinou extrémní zásaditosti tohoto bezodtokového jezera. Odpařování vody je zde mnohem vyšší než srážky. Vodu v jezeře doplňují potoky stékající ze sopky a vulkanické prameny. Jezero je mělké (nejvýše několik metrů hluboké) a jeho hladina během roku dost kolísá. Okraj vodní plochy je převážně bažinatý. Teploty v okolí mohou v některých částech roku dosáhnout až 50 °C.

Plameňáci na jezeře Natron

Řasami nacházejícími se v jezeře se živí plameňáci, kteří se sem pravidelně přilétají ve velkém množství pářit se a vychovávat potomky přibližně od srpna do října. Nehostinné prostředí okolo jezera Natron tvoří přirozenou bariéru pro jejich predátory, takže se jezero Natron stalo místem každoročního rozmnožování až pro 2,5 milionu plameňáků. V jiných měsících roku jich není tak velké množství, ale i tak je možné je zde pozorovat. Ne všichni totiž migrují. Řada z nich zůstává celoročně nebo přilétají i v jiných měsících.

V lednu až první polovině března v období sucha se jezero zmenší a plameňáků je na něm docela dost. Nejméně plameňáků najdete na jezeře od konce března do května, kdy více prší a zásaditost jezera kvůli dešťové vodě klesá. Pak se zase postupně vracejí v červnu a červenci.

Z ostatních ptáků žijí v okolí jezera Natron také pelikáni, ibisové, kachny, husy, orli a další.

Průběh výletu k jezeru Natron

Výlet k jezeru Natron může a nemusí být spojený s výstupem na Ol Doinyo Lengai. Standardní itineráře jsou dvoudenní, ale lze je prodloužit i na tři nebo více dní.

Cesta z Arushi do ubytování u jezera

První den vyrazíte pravděpodobně z Arushi (nebo z Karatu) na cestu na sever k jezeru. Poté co sjedete v polovině cesty z hlavní silnice v Mto Wa Mbu, pojedete dále po prašné cestě vedoucí Velkou příkopovou propadlinou.

Průběh cesty z Arushi k jezeru Natron
Průběh cesty z Arushi k jezeru Natron

Podél cesty budete moci sledovat masajské vesnice a masajské pastevce s jejich stády. Zde uvidíte jejich autentický životní styl a obydlí. Fascinující je ve zdejším prašném prostředí u většiny z nich čisté oblečení zářící červenou a dalšími výraznými barvami. Masajské ženy nosí rády výrazné podomácku vyráběné šperky z korálků a přírodních materiálů (náušnice, na zápěstí, na kotnících, kolem krku, …).

Během cesty budete pozorovat sráz Velké příkopové propadliny a také řadu kopců a hor. Sem tam upoutá vaši pozornost majestátní baobab nebo občas se tvořící prašné víry. Chudé pastviny se budou střídat s polopouštní a později i pouštní krajinou. Během cesty na sever se postupně otepluje až na 30-40°C.

Cesta je místy hrbolatá a pokud pojede průvodce rychleji, dostanete náležitou porci slavné „africké masáže“.

Jak se budete blížit k jezeru, cesta se zhorší a jede se hodně pomalu. Na druhou stranu je zde větší šance, že uvidíte i divoká zvířata, především zebry, občas i gazely a antilopy, pštrosi, pakoně, žirafy, šakaly nebo hyeny. Dříve se u jezera vyskytovali i lvi, dnes už ale ne, lidé je z této oblasti vytlačili.

Před příjezdem do ubytování naberete po cestě místního masajského průvodce, kterého budete potřebovat na výlety po okolí jezera a výstup na horu Ol Doinyo Lengai. Všude v okolí jezera uvidíte tradiční masajská obydlí.

Vycházka k vodopádům

Po příjezdu do ubytování (většinou brzy odpoledne) a krátkém odpočinku je obvykle na programu oblíbený výšlap k nedalekým vodopádům na řece přitékající z okolních hor. Budete se tam moci vykoupat, takže si můžete dát plavky rovnou na sebe a na ně nějaké tričko a kraťasy, případně dlouhé rukávy a nohavice pokud se chcete lépe chránit před sluncem. Jde se tam 30-45 minut pěšky. Občas vede prašná a kamenitá stezka z jedné strany říčky na druhou a občas i několik metrů nebo desítek metrů korytem řeky. Voda sahá víc jak po kolena. Je třeba abyste jste měli obuv, kterou si můžete namočit. Vzhledem k tomu, že v řece jsou kameny, není úplně ideální v ní chodit bosí. Hodí se nějaké sandály nebo přímo obuv do vody.

Potom co dorazíte k vodopádům si zde můžete vlézt do vody. Je to velice příjemné a osvěžující. Nebuďte překvapení, pokud si na místě váš masajský průvodce shodí tradiční látkový oděv a pod ním bude mít plavky a jako první skočí do vody 🙂

Celý výlet i s koupáním u vodopádů a návratem zabere cca 2 hodiny. Podle přání lze na místě strávit i více času.

Výlet k jezeru Natron

Po návratu do ubytování si opět můžete odpočinout a připravit se na večerní výlet přímo k jezeru Natron. Je vhodné vyrazit kolem páté hodiny odpoledne, pokud nebude příliš vedro, dá se začít o půl hodiny dříve. Průvodce vás zaveze autem na vyvýšené místo nedaleko od jezera Natron. Odtud budete moci sejít dolů a projít se po břehu jezera a pozorovat hejna plameňáků. Tito ptáci jsou docela plaší, takže se může hodit dalekohled a na fotografování teleobjektiv.

I zde budete občas chodit vodou (někdy spíše blátem) takže boty co lze namočit jsou výhodou.

Kolem šesté se začne stmívat a bude čas na návrat do ubytování.

Pokud se mezitím u vašeho safari auta shromáždila skupinka Masajek v tradičních oděvech a jejich dětí, nebuďte překvapení ani vystrašení. Tito místní Masajové vám sice budou nabízet nějaké cetky k prodeji, ale nenaléhají a nebývají otravní. Své zboží většinou jen pasivně vystavují, než aby vás aktivně vyzývali ke koupi.

Poté se vrátíte do ubytování na večeři.

Pokud máte v plánu noční výstup na Ol Doinyo Lengai, po večeři zalehněte a pokuste se trochu vyspat.

Vulkán Ol Doinyo Lengai

Vulkán Ol Doinyo Lengai leží na severu Tanzanie, v oblasti s největší soustavou aktivních sopek Velké příkopové propadliny. Láva z Ol Doinyo Lengai byla vyvrhována už při relativně nízkých teplotách (asi 500 až 600 °C). Díky tomu má černé zbarvení, a ne rudé, jako ostatní sopky. Po vychladnutí ovšem zešediví.

Šedá láva vulkánu Ol Doinyo Lengai
Šedá láva vulkánu Ol Doinyo Lengai

Výstup na vrchol Ol Doinyo Lengai je oblíbenou aktivitou.

Délka výstupu na Ol Doinyo Lengai

Nejdříve vás musí dopravit průvodce autem z vaší lodge nebo kempu na výchozí místo na úpatí hory. Toto zabere většinou 30-45 minut podle polohy vašeho ubytování. S přípravou po probuzení počítejte cca 1 hodinu než zahájíte vlastní výstup.

Vlastní výstup vám zabere tři až šest hodin, podle toho, v jaké jste formě. Pokud jste trénovaný sportovec, počítejte 3-4 hodiny. Turisté s dobrou kondicí 4-5 hodin. Pokud si tolik nevěříte a chcete jít pomaleji, naplánujte si na výstup 5-6 hodin.

Cílem je být na vrcholku kráteru těsně před svítáním, které nastává kolem šesté hodiny ranní. Podle toho se volí noční budíček a zahájení výstupu. Nejčastěji se výstup zahajuje kolem jedné hodiny v noci, což znamená budíček o půlnoci. Někdo může chtít začít o hodinu dříve, někdo naopak o hodinu později. Domluvte se den předem večer s vaším místním průvodcem, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Po dosažení vrcholu možná budete nějaký čas čekat na svítání a po něm si to tam budete chtít za rozumného počasí trochu užít. Počítejte zhruba jednu hodinu.

Na sestup počítejte jedna a půl až čtyři hodiny, opět podle vaší kondice a stavu vašich kolenních kloubů 🙂 To znamená, že na úpatí hory budete nazpět někdy mezi půl devátou a jedenáctou hodinou a nazpět v ubytování mezi půl desátou až dvanáctou hodinou. Občas se někdo zdrží a dorazí až kolem jedné hodiny odpoledne.

Průběh výstupu na Ol Doinyo Lengai

Výstup na Ol Doinyo Lengai je vždy s místním masajským průvodcem, který vám pomůže zajistit vaši bezpečnost.

Přes den je na výstup příliš velké teplo, proto se chodí v noci. U blízkého jezera Natron denní teploty šplhají přes 40 stupňů ve stínu! Dalším důvodem pro noční výstup je unikátní zážitek, kterým je pozorování východu slunce z vrcholu vulkánu ve výšce 2 962 m n. m. 

V vrcholu Ol Doinyo Lengai je krásný výhled do okolí
V vrcholu je za příznivého počasí krásný výhled do okolí

První polovina výstupu vede do mírného nebo středního svahu, převážně vyšlapaná stezka v trávě, občas prašná nebo kamenitá.

Během první poloviny výstupu může být i v noci stále ještě docela teplo (15-25°C). Ideální je začít s lehkými trekovými kalhotami a funkčním tričkem s krátkým nebo dlouhým rukávem.

Tráva je občas vysoká až po pás a vyšlapaná stezka docela úzká. Pokud bude rosa, může se stát, že vám od trávy navlhnou kalhoty. V teple a za pohybu to nebude tolik vadit, ale později na vrcholu to může být chladit.

Druhá polovina svahu je středně až hodně prudká. Terén je prašný, kamenitý, místy skalnatý. Místy jsou ve skále přírodně utvořené nebo vytesané kamenné schody. Během druhé poloviny výstupu narazíte i na úseky, kde je třeba se přidržet rukami. Proto se budou hodit horolezecké nebo jiné ochranné rukavice, neporaníte si ruce o skálu.

Během výstupu se se stoupající nadmořskou výškou začne ochlazovat. Než se rozední, může být na vrcholu docela zima (5-10°C) a také tam pochopitelně bude foukat vítr. Proto je třeba se vybavit i tepelně izolační vrstvou (například silnější Merino tričko s dlouhým rukávem nebo fleece bunda) a větruodolnou bundou. Nelze vyloučit zataženo a déšť, proto by měla být bunda na vrchol i voděodolná nebo si vezměte pláštěnku.

Jak se budete blížit k vrcholu, začnete cítit ve vzduchu typickou sírovou „vůni“. Není ale příliš silná a není to nepříjemné. Občas se v zemi objeví otvor, který budou unikat ze sopky teplé plyny. Těsně pod vrcholem kráteru je převis, kde si můžete i za deště před rozedněním odpočinout v suchu. Když si sednete na zem, zjistíte ke svému překvapení, že je teplá. Teď už to vlastně nebude překvapení 🙂

Pokud nebude mlha, můžete si vyjít až na samotný okraj kráteru, kde je občas možné pozorovat červeně prozařující horkou lávu na dně kráteru. Je to unikátní zážitek.

Horká láva na dně kráteru
Horká láva na dně kráteru

Po východu slunce se začne oteplovat a pokud bude jasno a slunečno, brzy budete moci bundu zase odložit. To je ten správný čas na to si pořádně užít pohledy do kráteru a na okolní krajinu.

Sestup může být pro někoho náročnější než výstup. Je na vašem zvážení, jestli si chcete pomoci a ulevit kolenům trekovými holemi nebo ne. I ochranné rukavice hodně pomůžou. A kde bude třeba, pomůže průvodce.

Sestup je v některých pasážích docela náročný
Sestup může být pro někoho v některých pasážích docela náročný

Potřebné vybavení pro výstup na Ol Doinyo Lengai

Během nočního výstupu a následného denního sestupu můžete potřebovat různé vybavení:

  • ochrana hlavy před sluncem, kšiltovka, nebo ještě lépe klobouk
  • sluneční brýle
  • opalovací krém
  • čelovka
  • trekové kalhoty (ke zvážení jsou do batohu podle počasí i druhé svrchní nepromokavé kalhoty)
  • funkční tričko s krátkým nebo dlouhým rukávem (například tenčí Merino nebo z umělých vláken)
  • tepelně izolační vrstva na tělo (například silnější Merino nebo fleece)
  • svrchní větru odolná a optimálně také voděodolná bunda (případně pláštěnka)
  • trekové boty (optimálně kotníkové, ale není to nutné)
  • návleky na nohy a boty (sice se pod nimi člověk na holeních a lýtkách zpotí, ale ochrání před prachem, blátem, deštěm, mokrou trávou a budete tak mít v botách čisto a sucho)
  • náhradní ponožky na sestup
  • trekové hole (obzvláště na sestup se můžou hodit)
  • lahve na vodu (1-3 litry)
  • malá svačinka na doplnění energie (džus, energetická tyčinka, čokoláda, ovoce, …)
  • horolezecké nebo jiné ochranné rukavice
  • mohly by se hodit i turistické návleky na nohy (zde především ochrana před prachem, v případě špatné počasí před deštěm a blátem)

Historie erupcí Ol Doinyo Lengai

Záznamy velkých erupcí hory jsou zaznamenávány od roku 1883. Další větší výbuchy se objevily v letech 1904 – 1910 a znovu mezi roky 1913 – 1915. 

K jedné z nejvýznamnějších erupcí došlo v červnu 1917, kdy popel padal do širokého okolí až 48 km daleko. 

Při velké erupci v roce 1955 se zjistilo, že jde o výjimečnou sopku obsahující velké množství sodíku.

O 11 let později ji navštívili dva geologové J. B. Dawson a G. C. Clark. Ti zpozorovali sloup černého dýmu, který stoupal až do téměř desetikilometrové výšky. Nijak se toho nezalekli, naopak se vydali nahoru. Tam, v samém středu vulkánu, nalezli jámu s kuželovitým otvorem a zjistili, že nepřetržitě propouští šedobílý popel, plyn a prach.

V červenci 2007 došlo k dalšímu výbuchu, který způsobil zemětřesení i v sousední Keni o síle až 6,0 stupňů Richterovy škály.

Poslední výbuch nastal v září 2007. Od té doby zažívá sopka relativně klidové stádium. Vypravit se teď na ni je skvělou šancí, co nemusí trvat věčně. 

Další zajímavosti a aktivity v okolí

Vulkán Ol Doinyo Lengai není jedinou atrakcí v okolí. Pokud se zde zdržíte déle, můžete podniknout:

  • delší vycházky kolem jezera Natron
  • návštěvu masajské vesnice (na rozdíl od masajských vesnic pro turisty v okolí kráteru Ngorongoro, zdejší vesnice jsou autentické a lidé v nich trvale žijí)
  • půldenní výstup po srázu Velké příkopové propadliny
  • půldenní nebo jednodenní trek k rokli a vodopádům Ngare Sero
  • jednodenní trek ke kráteru Empakai
  • vícedenní trek ke kráteru Ngorongoro

Externí informace

Zajímavý článek s názvem „Ol Doinyo Lengai: Aktivní vulkán v Tanzanii je výjimečný díky sodíku“ naleznete na portálu Travel Magazín. Z něj jsme čerpali některé informace uvedené v tomto článku.

Můžete se také podívat na článek o vulkánu Ol Doinyo Lengai na české Wikipedii. Z ní jsme převzali některé faktické údaje a fotografie.